Prezydenci Stulecia Torunia | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prezydenci Stulecia Torunia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 stycznia 2020

24 stycznia 2020 roku z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się wykład „Prezydenci Stulecia Torunia”. O włodarzach naszego miasta z ostatnich stu lat opowiadał toruński historyk prof. Krzysztof Mikulski, profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego.

- W latach 1920-2020, nie licząc oczywiście okupacji hitlerowskiej, Toruniem rządziło dwudziestu prezydentów, z tym że nie wszyscy byli prezydentami z tytułu - mówił prof. Krzysztof Mikulski. - Mieliśmy do czynienia z komisarycznym burmistrzem, komisarycznym prezydentem oraz tymczasowymi prezydentami, którzy pełnili swoją misję bardzo rzadko i krótko. Listę otwiera ostatnio często przywoływany Otton Steinborn. Komisarycznym burmistrzem Torunia był niecały miesiąc, otrzymując władzę z rąk płk. Skrzyńskiego. Mimo niedługich rządów Steinborn jest jednym z najbardziej zasłużonych ludzi dla Torunia. Często wypomina się mu, że był pochodzenia niemieckiego. Trzeba tu wyjaśnić, jego matka była Polką i wychowywany był w duchu polskim.

Spotkanie w MDK zgromadziło liczne grono torunian zainteresowanych historią miasta. Gościem wydarzenia był także prezydent Torunia Michał Zaleski. Organizatorzy zadbali o bogatą oprawę ilustracyjno-informacyjną. Wykładowi towarzyszyła wystawa "Dumni z Polski". Na rozstawionych banerach prezentowane były sylwetki ważnych postaci związanych z okresem odzyskania przez Polskę niepodległości.

- W historii Torunia i całej Rzeczpospolitej było ponad 120 lat zniewolenia rozbiorowego. Ten tragiczny czas nie minął szybkopowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Było jednak pewne pokolenie, które wreszcie ujrzało tę jutrzenkę wolności. Mówimy oficjalnie, Toruń wrócił do wolnej Polski, ale tamto pokolenie mówiło: do nas wraca Polska, nasza ukochana ojczyzna będzie wreszcie z nami, nasza matka. Potrafię sobie wyobrazić tamtą atmosferę, dlatego że już od kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu dni żyjemy wspomnieniami sprzed stu lat. To ważne, abyśmy patrzyli na naszą małą ojczyznę jak na fragment pięknej, wspaniałej i rozwijającej się Rzeczypospolitej, byśmy traktowali siebie jako pełnoprawnych obywateli do dzielenia się radością z okazji setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

W drugiej części wieczoru odbył się koncert. Na scenie wystąpili Jacek Beszczyński i Michał Hajduczenia z zespołem.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Toruniu, przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Toruń.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Miasto
    Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Miasto
    Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • Komunikacja miejska w przedłużony weekend
    Miasto, MZK
    W przedłużony, sierpniowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
  • W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • 18-20 października 2024 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu odbędzie się konferencja pt. "Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku".
  • Toruńska Infrastruktura Sportowa ogłosiła konkurs na wybór sponsora tytularnego Areny Toruń.
  • 24 sierpnia z okazji Dnia Architektury Drewnianej 2024 zapraszamy do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce!
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. na boisku przy ul. Ugory/Zbożowa na Wrzosach.
  • TSŻ Toruń rozpoczyna decydującą fazę sezonu w CS Superlidze. Już w niedzielę (18 sierpnia) żółto-niebiesko-biali podejmą na własnym torze LKS Szawer Leszno. Stawką pojedynku jest awans do finału.
  • Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.