www.torun.pl

Prezydent Torunia odpowiada posłowi Kwiatkowskiemu

Miasto
Data publikacji: 22 września 2020
Prezydent Torunia Michał Zaleski na tle panoramy starówki, fot. Sławomir Kowalski

Poniżej publikujemy treść odpowiedzi Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego na opinię posła Roberta Kwiatkowskiego "Złe i szkodliwe decyzje władz Torunia", opublikowaną w "Gazecie Wyborczej" z 13 września 2020 r. (gazeta.pl) i w dodatku GW "Tygodnik Toruń" z 18 września 2020 r.


Pan
Robert KWIATKOWSKI
Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej

Z zainteresowaniem przyjąłem iż postanowił Pan poświęcić uwagę Toruniowi i jego mieszkańcom przesyłając list do lokalnych redakcji - wszak nie jest łatwo zaangażować się w sprawy miasta, nie będąc w nim na co dzień. Dostrzegam zatem w jego treści to, co poniekąd sam Pan zauważył - trudno posłowi mieszkającemu na co dzień w Warszawie zrozumieć cyt.: „logikę i (…) motywację, jakimi kierują się osoby zarządzające grodem Kopernika”.

Absolutnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że większość podjętych przeze mnie oraz radnych Rady Miasta Torunia decyzji jest zła oraz szkodliwa dla mieszkańców! Oczekuje Pan udziału mieszkańców w decyzjach, chociażby o zmianie w Programie Budowy Dróg Lokalnych czy o cięciach w wydatkach… Naprawdę znam oczekiwania mieszkańców, bo jestem z nimi na co dzień. Wiem, że biorąc udział w wyborach samorządowych oddają swój głos na tego, kto w ich imieniu będzie podejmował decyzje dla nich i dla miasta.

W tak trudnym czasie, o którym pisze Pan cyt.: „Koronawirus brutalnie zweryfikował nasze plany”, nie będę zrzucał odpowiedzialności za łatanie nadszarpniętego przez epidemię budżetu na torunian. To mnie i moim współpracownikom mieszkańcy powierzyli pracę, szczególnie ciężką w czasie kryzysu, szukania niezbędnych oszczędności oraz związanych z tym decyzji!

Manipulacją są Pana słowa, że cyt.: „chodzi o aż 40 mln złotych, które nie trafią na toruńskie osiedla”, bo realizacja wszystkich zaplanowanych remontów dróg jest wydłużona w czasie - nie odwołana! Do 2023 roku wybudowanych zostanie 75 ulic o łącznej długości 16,3 km i wartości niemal 53,5 mln zł. Pozostałe 36 ulic trafi do realizacji po 2023 roku (jedna droga zostanie wykonana w ramach remontów kapitalnych).       

To mieszkańców zapytaliśmy, czy wprowadzane w komunikacji miejskiej zmiany są do zaakceptowania, reagujemy na sugestie dotyczące konkretnych linii i odpowiadamy na zgłaszane potrzeby torunian (np. 14.09 uruchomiliśmy dodatkowe połączenia tramwajowe i autobusowe tam, gdzie sugerowali mieszkańcy). Podobnie z ograniczeniami w miejskim oświetleniu: sprawdzamy, monitorujemy i będziemy reagowali na zgłoszenia. Na marginesie - efekty oszczędności w oświetleniu biorą się z tych ulic, przy  których nie ma domów!

Pisze Pan Poseł, cyt.: „powinniśmy przejść przez ten trudny czas w sposób odpowiedzialny i razem”. Proszę zatem, aby wykorzystał Pan swój mandat także dla swoich wyborców, w tym mieszkańców Torunia, i walczył o to, czego nam, mieszkańcom miast i gmin, potrzeba, jak np.:

- zwiększenia państwowej subwencji oświatowej, bo tylko w tym roku  Toruń uzupełni tę subwencję o ponad 138.000.000 zł! (wobec istotnego spadku dochodów znajdujemy na ten cel środki w oszczędnościach w innych wydatkach);  

- wypełnienia innym możliwym finansowaniem co najmniej 35.000.000 zł „dziury” w przekazywanej przez państwo Toruniowi części podatku PIT;

- pełnego finansowania zadań, które wykonują samorządy lokalne w imieniu państwa polskiego (to kolejny roczny niedobór dochodów na poziomie kilku milionów złotych).

To przykłady zadań dla parlamentarzysty, jakim jest Pan Poseł! I proszę nie tłumaczyć się zasiadaniem w ławach sejmowej opozycji, bo przecież stając do wyborów był Pan świadom także takiej roli.
Chcemy poznać Pana po owocach pracy dla naszego okręgu wyborczego, w tym Torunia, a nie po słowach łajania i pouczania z wysokości warszawskiego miejsca codziennego pobytu czy fotela poselskiego przy Wiejskiej, bo poprzestawanie przez Pana Posła tylko na nieuzasadnionym piętnowaniu innych jest, cyt.: „złe i szkodliwe”!

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

/-/

Najczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.