Prezydent Torunia w sprawie oświadczenia NID | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prezydent Torunia w sprawie oświadczenia NID

Data publikacji: 09 sierpnia 2022

Prezydent Miasta Torunia w sprawie oświadczenia Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opiniowaniu inwestycji na Bulwarze Filadelfijskim.

Odnosząc się do oświadczenia opublikowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w dniu 8.08.2022 r. oraz wypowiedzi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dotyczących wydanych przez te instytucje opinii do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp.) dla obszaru Starego Miasta wraz z otoczeniem w Toruniu, ponownie przytaczam fakty, zawarte w piśmie przesłanym w dniu 2.08.2022 r. do Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków Jarosława Sellina:   

"W toku uzgodnień  ww. mpzp., K-P WKZ dziewięciokrotnie wydawał opinie dotyczące jego treści. Warunki lokalizacji i parametry zabudowy ustalone w projekcie mpzp. dla Bulwaru Filadelfijskiego nie były kwestionowane w żadnym z postanowień wydanych przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w procedurze uzgodnieniowej.

Nadto projekt planu, o którym mowa wyżej, był opiniowany także przez Narodowy Instytut Dziedzictwa na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kontekście ochrony uniwersalnej wartości historycznego centrum Torunia, miejsca światowego dziedzictwa. W opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa z dnia 8 czerwca 2021 r. (znak: DSK.5110.16.2021.BF) nie była kwestionowana możliwość realizacji na terenie Bulwaru Filadelfijskiego zabudowy pawilonowej, o wskazanych w projekcie mpzp. parametrach (zał.16)."

W oświadczeniu NID z 8.08.2022 r. zawarte jest  stwierdzenie o pominięciu tej instytucji w opiniowaniu inwestycji na wcześniejszych etapach, co miałoby stanowić "naruszenie wytycznych Generalnego Konserwatora Zabytków (GKZ) z 2015 r., dotyczących wydawania rozstrzygnięć konserwatorskich inwestycji realizowanych w granicach miejsca światowego dziedzictwa". Powyższe nie odnosi się do tego zadania, ponieważ wytyczne GKZ - jak sami autorzy zaznaczają - dotyczą inwestycji realizowanych "w granicach miejsca światowego dziedzictwa", nie zaś poza jego granicami (pawilony są  umiejscowione poza murami Zespołu Staromiejskiego, w strefie nabrzeża wiślanego).

Opinia NID z 8.06_2021

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.