Prezydent upamiętnił zasłużonych torunian | www.torun.pl

Prezydent upamiętnił zasłużonych torunian

Miasto
Data publikacji: 30 października 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Torunia Michał Zaleski nad grobem zmarłej na Covid-19 pielęgniarki Katarzyny Zawady

Dwa dni przed dniem Wszystkich Świętych, w piątek 30 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski złożył w symboliczne wiązanki kwiatów na grobach wybitnych torunian.

Od wielu lat tradycją dnia Wszystkich Świętych w Toruniu jest upamiętnianie osób zasłużonych dla miasta. 1 listopada prezydent Michał Zaleski – w honorowej asyście służb mundurowych – składa wiązanki kwiatów i zapala znicze na grobach Honorowych Obywateli oraz kilku osób zmarłych w danym roku. Ceremonia odbywa się w łączności z kwestą na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa składanie kwiatów miało wymiar symboliczny i ze względów bezpieczeństwa odbyło się 30 października - dwa dni przed dniem Wszystkich Świętych.

- Pamiętajmy o osobach, które zasłużyły się dla Torunia, zarówno tych znanych, jak i nieznanych.  Wszyscy oni wnieśli cząstkę swojego życia do historii tego miasta, dla niego z oddaniem pracowali i służyli najlepiej jak umieli. Miejmy ich w naszej serdecznej pamięci i wdzięczności – w myślach, wspomnieniach i w modlitwiemówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa zachęcam Państwa, szczególnie osoby starsze, by ograniczyć lub zrezygnować z wizyt i spotkań rodzinnych na cmentarzach w dniu 1 listopada. Dlatego sam również odwiedziłem groby zasłużonych torunian dwa dni wcześniej i upamiętniłem ich w sposób symboliczny dla środowisk, które reprezentowali.   

Liczne grono zmarłych Honorowych Obywateli Torunia prezydent Michał Zaleski uczcił  składając wiązankę kwiatów na grobie gen. prof. Elżbiety Zawackiej, żołnierza Armii Krajowej, legendarnej kurierki  do rządu RP w Londynie, założycielki toruńskiej fundacji badającej dzieje AK i Wojskowej Służby Kobiet. Przedstawicieli środowiska uniwersyteckiego upamiętnił odwiedzając grób zmarłego w tym roku wybitnego prawnika karnisty prof. Mariana Filara. Symbolicznym uhonorowaniem wszystkich zmarłych radnych Rady Miasta Torunia oraz zasłużonych działaczy sportowych  była wizyta na grobie radnego Ryszarda Olszewskiego, którego pożegnaliśmy w lutym tego roku. Natomiast wyrazem wdzięczności i szacunku dla toruńskiego środowiska medycznego, szczególnie osób narażających życie w walce z pandemią, było złożenie kwiatów i zapalenie znicza na grobie Katarzyny Zawady - pielęgniarki Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, matki trojga dzieci, zmarłej w tym roku na Covid-19.

Znani torunianie, których pożegnaliśmy w 2020 roku. Przejdź do listy (pdf)

Fot. Małgorzata LitwinNajczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Johnny Depp ze statuetką Złotej Żaby
  Kultura, Miasto
  W tym roku ze względu na pandemię uroczystość zakończenia festiwalu EnergaCamerimage odbyła się w nowej, wirtualnej formie. 21 listopada 2020 r. przed ekranami komputerów poznaliśmy zwycięzców statuetek Złotej, Srebrnej i Brązowej Żaby. Pierwsze miejsce w Konkursie Głównym uzyskał Joshua James Richards za zdjęcia do filmu „Nomadland”. To nie...
 • Grafika nowe statystyki COVID-19, 22.11.2020
  Koronawirus, Miasto
  W ciągu ostatniej doby przybyły 94 osoby zakażone SARS-CoV-2 w Toruniu. Od początku pandemii zanotowano w naszym mieście 6425 zakażeń.
 • Graika rządowa z napisem 100 dni solidarności w walce z COVID-19
  Biznes, Koronawirus, Miasto
  21 listopada 2020 r. na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa na najbliższe 100 dni. Wprowadzone zostały nowe uregulowania dot. galerii handlowych, ferii zimowych oraz podjęto decyzję o dalszym nauczaniu zdalnym w szkołach.
 • Na zdjęciu Rynek Staromiejski, na dole niebieski pasek z napisem Toruń dla przedsiębiorców
  Biznes, Koronawirus, Miasto
  Miasto Toruń rozszerza program pomocowy „Toruń dla przedsiębiorców”.
 • Grafika nowe statystyki COVID-19, 21.11.2020
  Koronawirus, Miasto
  W ciągu ostatniej doby przybyły 123 osoby zakażone SARS-CoV-2 w Toruniu. Od początku pandemii zanotowano w naszym mieście 6331 zakażeń.
 • Grafika ilustracyjna.
  Koronawirus, Miasto
  Ponad 60 wolontariuszy - członków toruńskich organizacji pozarządowych oraz osób niezrzeszonych - stale współpracuje z toruńskim MOPR-em pomagając osobom starszym, niepełnosprawnym i samotnym, pozbawionym wsparcia rodziny i pozostającym w domach w związku zagrożeniem spowodowanym pandemią.
 • Ze względu na nauczanie zdalne wprowadzone w trakcie pandemii COVID-19 Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje o zmianach wymagań na egzaminach ósmoklasisty i maturalnych. Zanim zmiany zostaną ogłoszone, zespoły robocze pracujące nad wymaganiami czekają na opinie nauczycieli. Do 27 listopada ministerialni eksperci czekają na wiadomości w ramach...
 • Mimo że Centrum Sztuki Współczesnej, jak wszystkie instytucje kultury, jest obecnie zamknięte, czynną tam wystawę fotografii "Helmut Newton: Lubię silne kobiety" można oglądać wirtualnie.
 • Pojazdy, które dowożą posiłki przygotowywane przez toruńskich gastronomów, zostaną zwolnione z każdorazowej opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania, wykupując w zamian abonament.
 • 19 listopada 2020 r. podczas sesji Rady Miasta Torunia zmieniony został termin składania wniosków o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków na terenie Torunia.
 • Od poniedziałku 23 listopada 2020 r. przez cały sezon wymiany opon nasz serwis ogumienia działający w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220 jest czynny dłużej – od godz. 7:00 do 21:00.
 • 19 listopada 2020 roku podczas sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przedstawił radnym szereg informacji dotyczących funkcjonowania miasta: wydarzeń, jakie odbyły się w mieście i walki z pandemią COVID-19.
 • Od najbliższej niedzieli (22 listopada) od godziny 13:00 zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na moście J. Piłsudskiego.
 • Prezydent Michał Zaleski podjął decyzję o przełożeniu uroczystości wręczenia Nagrody Prezydenta Torunia za rok 2019. Wyróżnienia za szczególne osiągnięcia lub za całokształt działalności zeszłorocznej przyznane zostaną prawdopodobnie w 2021 roku.