Rok szkolny w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rok szkolny w Młynie Wiedzy

Miasto
Data publikacji: 01 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Kobieta i troje dzieci w maseczkach sa pochyleni nad tablicą interaktywną w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy gotowe na nowy rok szkolny. Pierwsze zajęcia dla przedszkolaków i uczniów odbędą się 15 września 2020 r. Od początku września można zwiedzać też wystawy w budynku Młyna Wiedzy i ekspozycję "Ścieżki dorastania" w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Dla najmłodszych i uczniów kl. 1-3 szkoły podstawowej toruński Młyn Wiedzy przygotował warsztaty "Mini laboratorium". - W naszym laboratorium dzieci wykonają eksperymenty ilustrujące różnorodne zjawiska przyrodnicze. Zaprezentujemy również sprzęt, który jest potrzebny do pracy naukowcom - mówi Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki. Zajęcia warszatowe będą odbywały się do wtorku do piątku w godz. 9:00-10:00.

W Centrum Innowacyjnej Edukacji dla uczniów kl. 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych przygotowano dwa tematy zajęć: "Słowa mają siłę!" oraz "#zdjęciekomórką i co dalej?". W świecie wszechobecnych mediów społecznościowych coraz łatwiejsze staje się bezrefleksyjne posługiwanie się mową nienawiści. - Młodzież w wieku dorastania jest szczególnie podatna na wpływ otoczenia i buduje swój wizerunek w oparciu o zdanie innych. Dlatego na zajęciach "Słowa mają siłę!" będziemy rozwijali umiejętność poprawnej komunikacji. Poprzez różnorodne ćwiczenia i gry odkryjemy, jak bardzo niszczącą, ale i budującą poczucie wartości siłę mogą mieć słowa - wyjaśnia Marcin Centkowski. - Na warsztatach związanych z fotografią pokażemy jak odpowiedzialnie publikować informacje o sobie w internecie, a z drugiej poznamy pełne możliwości naszego aparatu w telefonie - dodaje. Poznanie zagadnień istotnych dla fotografii, takich jak ogniskowa obiektywu, czas naświetlania czy głębia ostrości, bez wątpienia ułatwi tworzenie pięknych i wartych obejrzenia zdjęć.

Dla starszych uczniów szkół podstawowych przygotowano zajęcia w pracowni biologicznej i fizycznej. W pierwszej będą odbywały się laboratoria "Walka o przetrwanie", w trakcie których uczestnicy poznają wybrane przykłady adaptacji roślin do różnych warunków środowiska. Nie zabraknie obserwacji z wykorzystaniem mikroskopów biologicznych i stereoskopowych. - Dzięki tym zajęciom nauczyciele mogą zrealizować część założeń podstawy programowej, w których uczniowe wykonują eksperymenty, formułują wnioski i spostrzeżenia, a także kształtują umiejętności skutecznego działania i komunikacji w grupie - wyjaśnia Marcin Centkowski.

W pracowni fizycznej na uczniów czekają zajęcia "Zabawy z ciśnieniem". Aby lepiej zrozumieć czym jest "ciśnienie", uczestnicy wykonają szereg prostych pomiarów, które pozwolą na wyjaśnienie rezultatów prowadzonych doświadczeń, a przy okazji zapoznają się z obsługą podstawowych przyrządów pomiarowych wykorzystywanych w pracowni fizycznej.

Zajęcia w pracowni biologicznej zaplanowano w środy i piątki w godz. 9:00-10:00. Zajęcia w pracowni fizycznej odbywają się we wtorki i w czwartki w godz. 9:00-10:00.

Ze względu na sytuację związaną z COVID-19 w zajęciach warsztatowych może uczestniczyć maks. 15 uczestników (w tym opiekunowie), a laboratoriach maks. 18 uczestników (w tym opiekunowie).

We wrześniu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do zwiedzania wystaw od wtorku do piątku w godz. 10:00-16:00, a w soboty i niedziele w godz. 11:00-17:00. Ekspozycja "Ścieżki dorastania" (Centrum Innowacyjnej Edukacji) jest dostępna od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-19:00. Od października zwiedzanie wystaw CNMW będzie odbywało się od wtorku do piątku w turach w godz. 9:00-12:00 i 12:00-15:00. Ze względu na COVID-19 Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy nie realizuje zwiedzania wystaw z przewodnikiem. - Zachęcamy do samodzielnego eksplorowania naszych wystaw. Ze względu na wymogi sanitarne ograniczyliśmy korzystanie ze stanowisk, które sprawiają, że przez zwiedzającego jest wytwarzany aerozol lub jest wymuszony dotyk w okolicach nosa i ust. Nie można korzystać z eksponatów, które wymagają od zwiedzającego dmuchania, wąchania czy mówienia do mikrofonu. Czasowo usunęliśmy również z wystaw elementy ubrań i wyłączyliśmy eksponat wymagający zakładania specjalnego stroju - informuje rzecznik Młyna Wiedzy.

Szczegółowe informacje o propozycjach toruńskiego centrum nauki są dostępne na stronie internetowej instytucji – przejdź do strony internetowej CN Młyn Wiedzy.

Bilety na zajęcia lub zwiedzanie wystaw można zakupić w systemie sprzedaży online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji – przejdź do sprzedaży biletów online.

Informacja prasowa i zdjęcie: CN Młyn Wiedzy


Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Miasto
    Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • Miasto
    Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Pani Klara w gronie stulatków
    Miasto
    Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • 18-20 października 2024 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu odbędzie się konferencja pt. "Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku".
  • Toruńska Infrastruktura Sportowa ogłosiła konkurs na wybór sponsora tytularnego Areny Toruń.
  • 24 sierpnia z okazji Dnia Architektury Drewnianej 2024 zapraszamy do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce!
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. na boisku przy ul. Ugory/Zbożowa na Wrzosach.
  • TSŻ Toruń rozpoczyna decydującą fazę sezonu w CS Superlidze. Już w niedzielę (18 sierpnia) żółto-niebiesko-biali podejmą na własnym torze LKS Szawer Leszno. Stawką pojedynku jest awans do finału.
  • Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.