www.torun.pl

Rozpoczęto pracę nad „Zieloną starówką”

Eko, Miasto
Data publikacji: 21 września 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: młodzież na Rynku Staromiejskim

Zespół złożony z pracowników kilku działów Urzędu Miasta Torunia rozpoczyna działanie nad wkomponowaniem zieleni w obszar zespołu staromiejskiego.

Prace nad zielenią na starówce trwają od kilku lat, teraz zostaną one zintensyfikowane oraz zintegrowane w ramach jednego programu działań, włączonego do programu działań społeczno-gospodarczych zespołu staromiejskiego.

- Rozpoczęliśmy pracę nad programem „Zielona starówka”. Kilka dni temu spotkaliśmy się z częścią interdyscyplinarnego zespołu, który potocznie nazywamy zespołem ds. starówki, aby porozmawiać o systemowym wprowadzaniu wielu kategorii zieleni na terenie toruńskiej starówki. Zdajemy sobie sprawę, że zieleni powinniśmy wprowadzać w centrum jak najwięcej. Nasze plany związane są z wytycznymi, które zawiera „Plan adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030”, który w ubiegłym roku przyjęła rada miastawyjaśnia zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Od kilku lat coraz więcej zieleni pojawia się na terenie starówki.

- W tym roku zakończono realizację programu „Zielona brama gotyckiej starówki”, od kilku lat w centrum pojawia się więcej parkletów, wieży kwiatowych, kwietników jednorocznych i rabatów. Do dbania o jakość przestrzeni starówki zobowiązaliśmy także restauratorów - każdy restaurator, który chce otworzyć sezonowy ogródek gastronomiczny, musi w projekcie przewidzieć element zielenizapewnia Aleksandra Iżycka dyrektor Biura Toruńskiego Centrum MiastaZieleń była i jest priorytetem także w programie „Moje Podwórko” – namawialiśmy mieszkańców, aby w ramach programu tworzyli tereny zielone i rekreacyjne. W planach jest także postawienie tzw. przysiadaków z elementami zieleni na terenie starówki.

Program „Zielona starówka” pozwoli na wprowadzenie działań systemowych w kontekście zazieleniania tej najbardziej reprezentacyjnej części Torunia.

- Chcemy przygotować program funkcjonalny w zakresie wkomponowania zieleni przy drogach i ciągach komunikacyjnych na terenie starówki. Pierwszy etap to identyfikacja tych dróg. Ten etap polega na wytyczeniu, w oparciu o spójne kryteria, miejsc, które można zazielenić. Prace będą prowadzone w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W kolejnym etapie przygotujemy katalog zieleni, która będzie organizowana wzdłuż konkretnych ciągów. Na końcu powstaną wytyczne dotyczące pielęgnacji tej zieleni - dodaje Paweł Gulewski.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Biura Ogrodnika Miejskiego, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, Miejskiego Zarządu Dróg, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Na zdjęciu: dyrektor BTCM Aleksandra Iżycka i wiceprezydent Paweł Gulewski

Zanim jednak zespół rozpocznie prace, wykonana zostanie inwentaryzacja miejsc i analiza archiwalnych zdjęć m.in. z XIX wieku i 20-lecia międzywojennego. Przeanalizowane zostaną także rozwiązania, jakie wprowadziły miasta polskie i te z Europy Zachodniej.

W ramach prac zespołu jego członkowie będą otwarci na głos społeczników, mieszkańców i ekspertów. Latem przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowanie południowej pierzei Rynku Nowomiejskiego. Konsultacje te pokazały, że oczekiwania mieszkańców na starówce dotyczą większej ilości zieleni. Program „Zielona starówka” ma być odpowiedzią na zapotrzebowania i pomysły mieszkańców.

Realizacja: TV Toruń

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.