Rozpoczęto pracę nad „Zieloną starówką” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozpoczęto pracę nad „Zieloną starówką”

Eko, Miasto
Data publikacji: 21 września 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: młodzież na Rynku Staromiejskim

Zespół złożony z pracowników kilku działów Urzędu Miasta Torunia rozpoczyna działanie nad wkomponowaniem zieleni w obszar zespołu staromiejskiego.

Prace nad zielenią na starówce trwają od kilku lat, teraz zostaną one zintensyfikowane oraz zintegrowane w ramach jednego programu działań, włączonego do programu działań społeczno-gospodarczych zespołu staromiejskiego.

- Rozpoczęliśmy pracę nad programem „Zielona starówka”. Kilka dni temu spotkaliśmy się z częścią interdyscyplinarnego zespołu, który potocznie nazywamy zespołem ds. starówki, aby porozmawiać o systemowym wprowadzaniu wielu kategorii zieleni na terenie toruńskiej starówki. Zdajemy sobie sprawę, że zieleni powinniśmy wprowadzać w centrum jak najwięcej. Nasze plany związane są z wytycznymi, które zawiera „Plan adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030”, który w ubiegłym roku przyjęła rada miastawyjaśnia zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Od kilku lat coraz więcej zieleni pojawia się na terenie starówki.

- W tym roku zakończono realizację programu „Zielona brama gotyckiej starówki”, od kilku lat w centrum pojawia się więcej parkletów, wieży kwiatowych, kwietników jednorocznych i rabatów. Do dbania o jakość przestrzeni starówki zobowiązaliśmy także restauratorów - każdy restaurator, który chce otworzyć sezonowy ogródek gastronomiczny, musi w projekcie przewidzieć element zielenizapewnia Aleksandra Iżycka dyrektor Biura Toruńskiego Centrum MiastaZieleń była i jest priorytetem także w programie „Moje Podwórko” – namawialiśmy mieszkańców, aby w ramach programu tworzyli tereny zielone i rekreacyjne. W planach jest także postawienie tzw. przysiadaków z elementami zieleni na terenie starówki.

Program „Zielona starówka” pozwoli na wprowadzenie działań systemowych w kontekście zazieleniania tej najbardziej reprezentacyjnej części Torunia.

- Chcemy przygotować program funkcjonalny w zakresie wkomponowania zieleni przy drogach i ciągach komunikacyjnych na terenie starówki. Pierwszy etap to identyfikacja tych dróg. Ten etap polega na wytyczeniu, w oparciu o spójne kryteria, miejsc, które można zazielenić. Prace będą prowadzone w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W kolejnym etapie przygotujemy katalog zieleni, która będzie organizowana wzdłuż konkretnych ciągów. Na końcu powstaną wytyczne dotyczące pielęgnacji tej zieleni - dodaje Paweł Gulewski.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Biura Ogrodnika Miejskiego, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, Miejskiego Zarządu Dróg, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Na zdjęciu: dyrektor BTCM Aleksandra Iżycka i wiceprezydent Paweł Gulewski

Zanim jednak zespół rozpocznie prace, wykonana zostanie inwentaryzacja miejsc i analiza archiwalnych zdjęć m.in. z XIX wieku i 20-lecia międzywojennego. Przeanalizowane zostaną także rozwiązania, jakie wprowadziły miasta polskie i te z Europy Zachodniej.

W ramach prac zespołu jego członkowie będą otwarci na głos społeczników, mieszkańców i ekspertów. Latem przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowanie południowej pierzei Rynku Nowomiejskiego. Konsultacje te pokazały, że oczekiwania mieszkańców na starówce dotyczą większej ilości zieleni. Program „Zielona starówka” ma być odpowiedzią na zapotrzebowania i pomysły mieszkańców.

Realizacja: TV Toruń

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.