Rusza nabór do szkół ponadpodstawowych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rusza nabór do szkół ponadpodstawowych

Miasto
Data publikacji: 12 maja 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu puste ławki i krzesła szkolne w klasie

Rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych dla młodzieży prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2021/2022 realizowana będzie z wykorzystaniem systemu informatycznego.

System elektronicznej rekrutacji do czteroletnich liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników i trzyletnich branżowych szkół I stopnia odbywa się za pośrednictwem strony: https://torun.edu.com.pl/kandydat

Na stronie elektronicznego naboru podana jest oferta rekrutacyjna poszczególnych szkół oraz szczegółowe zasady naboru – przeglądać je można już od 12 maja 2021 r.


Terminy składania wniosków:

1) Od 17 maja  2021 r. do 21 czerwca 2021 r. do godz. 15:00 – prowadzony będzie nabór wniosków do:

  • oddziałów ogólnodostępnych w liceach, technikach i branżowych szkołach I stopnia,
  • oddziału integracyjnego w VII Liceum Ogólnokształcącym.

2) Od 17 maja  2021 r. do 31 maja 2021 r. do godz. 15:00 - prowadzony będzie nabór wniosków do oddziałów:

  • sportowych, mistrzostwa sportowego,
  • przygotowania wojskowego,
  • dwujęzycznych
  • wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji.

W przypadku, gdy kandydat na liście preferencji wybierze - oprócz oddziału sportowego, mistrzostwa sportowego, dwujęzycznego, przygotowania wojskowego lub wymagającego od kandydata szczególnych indywidualnych predyspozycji - również oddział ogólnodostępny, składa wniosek w terminie od 17 maja  2021 r. do 31 maja 2021 r. do godz. 15:00.


Wykaz oddziałów sportowych, mistrzostwa sportowego, dwujęzycznych, przygotowania wojskowego oraz wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, do których prowadzone będą postępowania rekrutacyjne na rok szkolny 2021/2022:

  • 2 oddziały mistrzostwa sportowego (kolarstwo, wioślarstwo, hokej na lodzie, piłka nożna) w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Nr 13 w Toruniu, przy ul. Targowej 36/38,
  • 1 oddział sportowy (piłka koszykowa, piłka nożna) w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym, przy ul. Grunwaldzkiej 33/35,
  • 1 oddział przygotowania wojskowego w Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Technicznych, przy ul. Legionów 19/25,
  • 3 oddziały dwujęzyczne (język angielski) w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, przy Placu św. Katarzyny 9,
  • 1 odział wymagający od kandydata szczególnych indywidualnych predyspozycji, tj. oddział matematyczno-fizyczno-informatyczny „uniwersytecki”, w IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, przy ul. Warszawskiej 1/5.

Próby sprawności fizycznej do oddziałów mistrzostwa sportowego, oddziału sportowego i oddziału przygotowania wojskowego, sprawdzian kompetencji językowych do oddziałów dwujęzycznych oraz sprawdzian uzdolnień kierunkowych do oddziału „uniwersyteckiego” zostaną przeprowadzone w terminie od 1 czerwca 2021 r. do 14 czerwca 2021 r.

Szczegółowy harmonogram i miejsce przeprowadzenia prób i sprawdzianów znajduje się na stronie elektronicznego naboru w ofercie dotyczącej danego oddziału oraz w plikach do pobrania, a także na stronach internetowych szkół przeprowadzających próby i sprawdziany.


Sposób wypełnienia wniosku i miejsce jego złożenia

  1. Kandydaci korzystając z dowolnego komputera z dostępem do Internetu, zapoznają się z ofertą edukacyjną szkół na stronie https://torun.edu.com.pl/kandydat, dokonują wyboru poszczególnych oddziałów w nie więcej niż trzech szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń (ustalają listę preferencji).

  2. Po wypełnieniu wniosek należy wydrukować i własnoręcznie podpisać. Na wniosku wymagany jest podpis co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna kandydata . System naboru elektronicznego umożliwia również podpisanie wniosku za pomocą profilu zaufanego. Wniosku podpisanego w taki sposób, nie trzeba drukować.

    *Istnieje możliwość wypełnienia wniosku odręcznie. Druk wniosku można pobrać z systemu lub uzyskać go w szkole, o przyjęcie do której kandydat się ubiega.

Dopuszczalne formy składania wniosku:

  1. Dostarczenie do szkoły własnoręcznie podpisanego wniosku wraz z dokumentami w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Wniosek o przyjęcie kandydata do klasy I na rok szkolny 2021/2022”. Potwierdzenie złożenia dokumentów rodzice otrzymają na adres e-mail wpisany we wniosku.

  2. Złożenie w systemie elektronicznego naboru wniosku podpisanego profilem zaufanym wraz z dokumentami. W przypadku niedołączenia wszystkich dokumentów, brakujące załączniki należy dostarczyć w terminie wynikającym z harmonogramu rekrutacji do szkoły pierwszego wyboru (dostępne formy: dostarczenie dokumentów w postaci scanów lub zdjęć na adres e-mail szkoły pierwszego wyboru lub dostarczenie dokumentów w wersji papierowej w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Uzupełnienie wniosku o przyjęcie kandydata do klasy I na rok szkolny 2021/2022, nr wniosku ……………”). Adresy mailowe i numery telefonów szkół podane są na stronie https://torun.edu.com.pl/kandydat.

Wypełnienie wniosku w formie elektronicznej umożliwi rodzicom/kandydatom śledzenie na bieżąco kolejnych etapów procesu rekrutacji  oraz niezwłoczne uzyskanie informacji o jej wynikach.

Wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy dostarczyć do szkoły umieszczonej na pierwszym miejscu listy preferencji.


Dodatkowe dokumenty

Kandydat do oddziału sportowego i oddziału mistrzostwa sportowego do wniosku dołącza orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o posiadaniu stanu zdrowia umożliwiającego podjęcie nauki w tym oddziale oraz pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie do tego oddziału. Wzór pisemnej zgody rodziców w plikach do pobrania w systemie elektronicznego naboru.

Kandydat do oddziału przygotowania wojskowego do wniosku dołącza orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o posiadaniu bardzo dobrego stanu zdrowia umożliwiającego podjęcie nauki w tym oddziale oraz pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie do tego oddziału. Wzór pisemnej zgody rodziców w plikach do pobrania w systemie elektronicznego naboru.

Kandydat, który zaznaczy we wniosku, że spełnia dodatkowe kryterium brane pod uwagę w procesie rekrutacji, dołącza do wniosku odpowiedni dokument potwierdzający jego spełnianie.

Załączniki do wniosku potwierdzające spełnienie kryterium, o którym mowa we wniosku:

  • Kandydat z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na  stan zdrowia - wymagana opinia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, w sprawie pierwszeństwa w przyjęciu ucznia z problemami zdrowotnymi do szkoły ponadpodstawowej.

  • Wielodzietność rodziny kandydata - wymagane oświadczenie o wielodzietności kandydata. Wzór oświadczenia do pobrania ze strony elektronicznego naboru.

  • Niepełnosprawność kandydata - wymagane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność kandydata, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności kandydata lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

  • Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata - wymagane orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności rodzica kandydata lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

  • Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata - wymagane orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności rodziców kandydata lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

  • Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata - wymagane orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności rodzeństwa kandydata lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

  • Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie - wymagany prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Wzór oświadczenia do pobrania ze strony elektronicznego naboru.

  • Objęcie kandydata pieczą zastępczą - wymagany dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim lub laureat konkursu dla uczniów szkół i placówek artystycznych, dających uprawnienie do przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej w pierwszej kolejności, do wniosku o przyjęcie do szkoły dołącza zaświadczenie o uzyskaniu tego tytułu.


Warto wiedzieć

  • Od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r. do godz. 15:00 kandydaci składają do szkoły pierwszego wyboru świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

  • Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty mogą być składane przez kandydata w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpisu lub wyciągu z dokumentu, albo w postaci kopii poświadczonej przez dyrektora szkoły, którą ukończył kandydat.

  • Kandydat kwalifikowany jest do oddziału znajdującego się na najwyższej pozycji na jego liście preferencji, do którego liczba punktów przy uwzględnieniu dodatkowych kryteriów jest wystarczająca do przyjęcia.

  • Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości dnia 22 lipca 2021 r.

  • Rodzice kandydata zakwalifikowanego do danej szkoły są zobowiązani do potwierdzenia woli przyjęcia do szkoły w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem w terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r. do godz. 15:00. W przypadku braku możliwości przedłożenia odpowiednio zaświadczenia lekarskiego, orzeczenia lekarskiego lub orzeczenia psychologicznego, rodzic kandydata informuje o tym dyrektora szkoły, wskazując na przyczynę niedotrzymania terminu. Informację składa się w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie do dnia 30 lipca 2021 r. do godz. 15:00. Zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do dnia 24 września 2021 r.

  • Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do danej publicznej szkoły dnia 2 sierpnia 2021 r. do godz. 14:00.

  • Wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych będą podane do publicznej wiadomości poprzez ich umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie szkoły, a także na stronie internetowej szkoły.

  • W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
    Kultura, Miasto, Sport
    Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
  • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
    Kultura, Miasto
    W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
    Miasto, Sport
    Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Miasto
    Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
  • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
  • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
  • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.