Ruszyła Odzyskownia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ruszyła Odzyskownia

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Logo Odzyskowni - punktu zbiórki rzeczy sprawnych

Niepotrzebne? Nie wyrzucaj! Może przyda się innym? – w tym duchu Urząd Miasta Torunia rozpoczyna kolejną ekoinicjatywę na terenie miasta: Punkt „Odzyskownia”. Można tu dostarczyć przedmioty sprawne, czyste, które są w dobrym stanie, ale nie są już mieszkańcom potrzebne. Z pewnością znajdą one nowych właścicieli, którzy za symboliczną złotówkę nie tylko nadadzą tym rzeczom drugie życie, ale również przy okazji wesprą lokalne organizacje dobroczynne.

Jak wynika z prowadzonych aktualnie badań, korzystanie z przedmiotów, które wcześniej należały do innej osoby, jest odbierane pozytywnie. Od pewnego czasu notuje się również modę na ponowne wykorzystywanie produktów, nadawanie im drugiego życia – i tendencja ta się utrzymuje. Potwierdzają to licznie odwiedzane przez torunian tzw. pchle targi.

– Podjęliśmy decyzję, że chcemy kompleksowo podejść do tego zagadnienia, stąd optymalne wydaje się nam umiejscowienie punktu ponownego użycia przy PSZOK-u. To niejako dopełnienie systemu gospodarki odpadami, funkcjonującego na terenie naszego miasta – mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Miasta. - Przecież dążeniem Unii Europejskiej jest stworzenie „społeczeństwa recyklingu” poprzez unikanie wytwarzania odpadów. W tę koncepcję doskonale wpisuje się stworzenie naszego punktu Odzyskownia. Ponowne wykorzystanie produktówprzedłuża ich konsumpcję, a co za tym idzie – zapobiega powstawaniu odpadów.

Przepisy prawa nakładają na samorządy obowiązek zapewnienia warunków do działania w myśl hierarchii sposobów postępowania z odpadami. Oprócz stojącego najwyżej zapobiegania ich powstawaniu, nie mniej istotne staje się zorganizowanie punktu ponownego użycia. Powstanie takich miejsc powinno wpłynąć na ilość wytwarzanych przez mieszkańców odpadów, co spowoduje obniżenie kosztów ich zagospodarowania.

Jak to działa?
Wydział Gospodarki Komunalnej wraz toruńskim MPO starali się zorganizować zasadę funkcjonowania punktu możliwie prosto, tak by torunianie chętnie korzystali z Odzyskowni. Jeśli mamy w domu niepotrzebne, ale sprawne przedmioty, możemy dostarczyć je do PSZOK-u, gdzie zlokalizowano taki punkt „drugiego życia”. Potencjalny nowy właściciel dokonuje symbolicznej wpłaty na wybraną organizację charytatywną, których wykaz dostępny będzie w punkcie oraz na stronie internetowej. Wraz z potwierdzeniem przelewu może „nabyć” wybrane przedmioty za punkty. Przy czym 1 punkt jest warty złotówkę. W ten sposób nie tylko przedłużamy „życie” danego produktu, ale dodatkowo wspieramy podmioty działające na rzecz lokalnej społeczności.

Co można dostarczyć do Odzyskowni?

  • małogabarytowe meble (taborety, stoliki, krzesła, fotele),
  • gry i zabawki,
  • książki,
  • sprzęt sportowy (piłki, rowery, rolki, narty),
  • tekstylia użytkowe (zasłony, firany, obrusy),
  • artykuły dekoracyjne (obrazy, wazony, figurki),
  • ceramikę i szkło,
  • akcesoria dla dzieci (wózki, nosidełka, łóżeczka, maty edukacyjne).

W założeniu do punktu takiego przyjmowane są przedmioty sprawne, nieuszkodzone, czyste i niestwarzające zagrożenia dla użytkowników.

Celem przedsięwzięcia jest, aby lokalna społeczność miała poczucie postępowania zgodnego z ochroną środowiska, w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym, ale również w myśl idei: „nie wyrzucaj – wykorzystaj” lub „tobie niepotrzebne,komuś przydatne”. To bardzo istotne, by korzystanie z punktu ponownego użycia włączało praktycznie torunian w proces przemian dotyczący zrównoważonego rozwoju. Warto dodać, że mieszkańcy już zrobili na tej drodze pierwszy krok, wymyślając w konkursie nazwę tego punktu. Wydział Gospodarki Komunalnej jest bardzo pozytywnie zaskoczony licznym zaangażowaniem użytkowników obserwujących fanpage „Odpady Toruń” na portalu Facebook w tę inicjatywę. Zgłoszono niemal 170 propozycji nazwy punktu.

Punkt Odzyskownia zaczyna funkcjonować na toruńskim PSZOK-u przy ul. Dwernickiego 15-15A od 30 września 2022 r. w godzinach funkcjonowania PSZOK-u tj. od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00; w soboty w godz. 10:00-14:00. Przedmioty oddawać będzie można w każdy dzień otwarcia punktu, zaś nabywanie przedmiotów dostępne będzie w każdą sobotę.

Ponowne użycie – to przedmiotów „drugie życie”!

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Na zdjęciu: ruda panda mała
    Eko, Miasto
    Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Miasto
    - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • DroneTech 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.