www.torun.pl

Sobota bez samochodu na Barbarce

Eko, Miasto
Data publikacji: 15 września 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Plakat wydarzenia z lasem i piktogramem roweru

Na obchody Dnia bez Samochodu zaprasza w sobotę 19 września 2020 r. Szkoła Leśna na Barbarce.

Ekologiczno-rekreacyjne spotkanie potrwa od godz. 15.00 do 18.00. Będzie mowa o tym , jak każdy z nas może działać na rzecz ochrony środowiska oraz ograniczenia tzw. niskiej emisji. W punkcie edukacyjnym na Barbarce obliczymy swój szacunkowy ślad ekologiczny, a także poznamy sposoby zmniejszenia ilości dni, podczas których żyjemy na ekologiczny kredyt i działania wpływające na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Dowiemy się też, dlaczego ważne jest, abyśmy oddychali czystym powietrzem. Będzie też informacja o tym, gdzie i jak można uzyskać dotację na wymianę starych, nisko sprawnych pieców na ekologiczne.

Dla najmłodszych przygotowano terenową grę planszową Niska Emisja i laboratorium prof. Smoga, a w nim: zestawy doświadczalne „Energia odnawialna wody - wiatru – słońca”, krzyżówkę terenową, domino energetyczne i dom ekologiczny. Czynny też będzie kącik plastyczny z malowaniem maseczek, bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi, kolorowankami i kartami zadań do konkursów. Dla zwycięzców przewidziano drobne nagrody i słodycze.

W Światowym Dniu bez Samochodu pokażmy, że zależy nam na czystym powietrzu nad Toruniem. Data zobowiązuje! W związku z tym proponujemy, abyście dotarli na Barbarkę pieszo, rowerem lub autobusem – apelują organizatorzy.

Okazją do przybycia na Barbarkę rowerem będzie sobotni finał Rowerowej Masy Krytycznej, która tego dnia o godz. 16.00 wystartuje z Rynku Nowomiejskiego. Uczestnicy otrzymają folderki z nowymi trasami rowerowymi. Imprezę zakończy wspólne ognisko dla wszystkich.

Wydarzenie organizowane w ramach akcji "Niska emisja - palący problem" oraz "Ocal planetę – zmniejsz swój ślad ekologiczny", realizowanych w ramach projektu "Toruń dba o środowisko dla przyszłych pokoleń", dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń.


Najczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze EFC zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.