SPINaj Naukę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

SPINaj Naukę

Data wydarzenia
-
logo Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy"
Opis wydarzenia: 

Pokazy naukowe "Żywioły w akcji", projekcje filmów poświęcone epidemiom i wirusom, a także spotkania ze specjalistami z zakresu psychologii, cyberbezpieczeństwa, wirusologii i filmu - to główne wydarzenia przygotowane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach projektu SPINaj Naukę.

SPINaj Naukę to nowa inicjatywa Stowarzyszenia "Społeczeństwo i Nauka SPIN", poprzez którą będą promowane osiągnięcia polskich naukowców oraz upowszechniana wiedza o ważnych odkryciach naukowych. Jedenastu członków konsorcjum, do którego należy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w ciągu dwóch lat trwania projektu zorganizuje kilkaset wydarzeń popularnonaukowych: wykładów, warsztatów, pokazów, ale też pikników naukowych, gier miejskich, spektakli, koncertów czy letnich obozów dla dzieci i młodzieży.

- W najbliższym czasie zapraszamy na pokazy naukowe poświęcone czterem żywiołom, ale to nie wszystko - informuje Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. - W ramach działań projektowych zajmiemy się również problemem epidemii i wirusów na różnych płaszczyznach: psychologicznej, medycznej, społecznej i filmoznawczej. Zaprezentujemy filmy i zaprosimy do rozmów z zaproszonymi gośćmi. Spotkania będą nawiązywały do tematyki przedstawionej w filmach, jak również będą poruszały szerszy zakres problematyki związanej z wirusami i epidemiologią.

Wszystkie wydarzenia przygotowane przez toruńskie centrum nauki są bezpłatne . Oferta jest kierowana do uczniów szkół wszystkich poziomów nauczania oraz osób indywidualnych. Ze względu na utrzymujący się stan epidemii, działania będą realizowane online.

Pokazy naukowe "Żywioły w akcji"

W ramach odsłony pokazu „Ogień i woda” pokażemy nietypowe płomienie i ich piękne barwy

, zademonstrujemy jakim świetnym rozpuszczalnikiem jest woda i wykonamy barwne reakcje

. Wyjaśnimy i pokażemy, czym jest napięcie powierzchniowe i przy użyciu suchego lodu zrobimy giga bańkę mydlaną, 

pokażemy wodny światłowód i uwidocznimy niezwykłe kształty spadającej wody

 oraz sprawimy, że prawie zwykła rura będzie śpiewać
 .

Druga odsłona pokazów - "Ziemia i powietrze" - pozwoli poznać i zobaczyć właściwości skroplonego azotu i obiektów nim schłodzonych

gęstości różnych gazów, oraz gazów o różnych temperaturach, 

wizualizację fal dźwiękowych za pomocą rury Rubensa i innych efektów dźwiękowych, 

efekty magnetyczne związane z prądami wirowymi w różnych konfiguracjach magnesu i przewodnika oraz 

magnetyzm ziemskich minerałów
.

Pokazy będzie można zobaczyć za pośrednictwem kanału Młyna Wiedzy w serwisie You Tube - kliknij, aby przejść do serwisu

Filmy i spotkania

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na platformie VOD udostępni filmy związane z tematyką epidemii i wirusów. Widzowie zobaczą takie filmy jak: "Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie", "Zero Days", "To już ostatnie dni", "Test na życie" oraz "Exit".

Aby zobaczyć (bezpłatnie) wideo, będzie trzeba założyć bezpłatne konto użytkownika.

Toruńskie centrum nauki zaplanowało również spotkania z psychologiem, filmoznawcą oraz specjalistami od cyberbezpieczeństwa i wirusologii. Uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać o kwarantannie i odosobnieniu oraz ich wpływowi na zdrowie psychiczne, a także o sposobach radzenia sobie w "nowej" rzeczywistości. Poruszone zostaną także zagadnienia zw. z wirusami komputerowymi, epidemii w kulturze popularnej (w kinie), watpliwości dotyczących stanu epidemii oraz strachu przed wirusami.

Harmonogram spotkań:

  • 22 marca, godz. 19:00 Magdalena Jawor (psycholożka)
  • 23 marca, godz. 19:00 Klaudia Skelnik (specjalistka w zakresie cyberbezpieczeństwa)
  • 24 marca, godz. 19:00 Radosław Osiński (filmoznawca, kurator kina "Centrum" w CSW)
  • 25 marca, godz. 19:00 Radosław Osiński (filmoznawca, kurator kina "Centrum" w CSW)
  • 26 marca, godz. 19:00 dr hab. Monika Adamczyk-Popławska (wirusolożka)

Spotkania będą odbywały się za pośrednictwem platformy ZOOM. Linki do poszczególnych spotkań (oraz szczegółowe opisy filmów i spotkań) są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - kliknij, aby przejść na stronę

SPINaj naukę to nowa inicjatywa Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPIN”, poprzez którą będą promowane osiągnięcia polskich naukowców oraz upowszechniana wiedza o ważnych odkryciach naukowych. Projekt będzie realizowany do sierpnia 2022 roku we współpracy z 11 partnerami – Członkami Stowarzyszenia. Do współpracy przy projekcie członkowie konsorcjum zaprosili ponad 100 polskich naukowców, ekspertów i popularyzatorów nauki z różnych dziedzin, wspólnie z którymi będą przybliżać zagadnienia z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Partnerami projektu są: Centrum Nauki Experyment, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha, Fundacja Uniwersytet Dzieci, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, Gmina Miasta Ciechanów, Hevelianum, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

Data: 
22.03.2021 (Całodzienne) — 26.03.2021 (Całodzienne)
Miejsce: 
online
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biały rower stoi wśród wysokich traw
    Kultura, Miasto, Sport
    Baseny, rolki, hulajnogi, spacery, rowery – weekend zapowiada się na sportowo. Oddech złapiemy, odwiedzając muzea, targi rękodzieła na Barbarce czy koncerty, np. Kobranocki.
  • na zdjęciu: dwóch mężczyzn i dwie kobiety stoją, przed nimi siedzi starsza kobieta, która skończyła sto lat
    Miasto
    Pani Anna Jankowska, mieszkanka Torunia, skończyła 100 lat. Z tej okazji życzenia jubilatce złożył prezydent Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Na zdjęciu: dzieci ubrane na galowo
    Miasto
    Toruńscy uczniowie osiągnęli wyższe wyniki w teście ósmoklasisty niż ich rówieśnicy w kraju i województwie kujawsko-pomorskim.
  • Dzieci z Ukrainy podczas pikniku na toruńskiej Barbarce, fot. Wojtek Szabelski
    Miasto
    Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.
  • Na zdjęciu: żółto-niebieski tramwaj
    Miasto, MZK
    W niedzielę, 7 lipca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Służby zarządzania kryzysowego ostrzegają o upałach prognozowanych w Toruniu na sobotę 6 lipca 2024 r. Temperatura wzrośnie do ponad 30 stopni.
  • Osoby posiadające rentę lub inne świadczenie z tytułu niepełnosprawności, pozostające bez zatrudnienia, które zarejestrują się w PUP dla Miasta Torunia jako poszukujący pracy, mogą skorzystać ze stażu, szkolenia lub studiów podyplomowych finansowanych ze środków PFRON.
  • Przypominamy, że od piątku wieczorem 5 lipca aż do niedzieli 7 lipca 2024 r. Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego - jak w każdy weekend lata.
  • Baseny, rolki, hulajnogi, spacery, rowery – weekend zapowiada się na sportowo. Oddech złapiemy, odwiedzając muzea, targi rękodzieła na Barbarce czy koncerty, np. Kobranocki.
  • Zabawa i liczne atrakcje pod hasłem Oceaniczna Odyseja – tak wyglądało spotkanie toruńskich rodzin zastępczych na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.
  • Trzecia edycja Speedway Ekstraliga Camp odbywać się będzie od 8 do 11 lipca 2024 roku. Na Motoarenie i toruńskim minitorze żużlowym szkolić będzie się 45 zawodników z 13 krajów - Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Australii, Czech, Estonii, Włoch, Holandii, Ukrainy, USA, Finlandii oraz Polski.
  • Prof. UMK dr hab. Michał Białkowski został ustanowiony Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Torunia do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia.