Spis Powszechny czas podsumować | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spis Powszechny czas podsumować

Miasto
Data publikacji: 01 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa
baner podsumowujący NSP

Zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Toruniu spisano ponad 91% mieszkań.

Wynik Torunia jest nieco lepszy niż sąsiedniej Bydgoszczy, jednak warto zaznaczyć, że kujawsko-pomorskie pod względem osób spisanych znalazło się w ogólnopolskiej czołówce. Co ważne, w spisie respondenci podawali miejsce zamieszkania, nie zaś zameldowania, zatem liczba spisanych osób nie pokrywa się z liczbą mieszkańców Torunia.

Spis powszechny to najważniejsze badanie i źródło danych, które pozwala zdiagnozować, ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Spis obejmuje całą populację ludności i mieszkań danego kraju. Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej spis był obowiązkowy i przeprowadzany był metodą samospisu internetowego. Ponieważ jednak nie wszyscy posługują się komputerem, można było skorzystać z innych form spisania się: poprzez infolinię lub przy pomocy rachmistrzów.

Wsparciem dla Głównego Urzędu Statystycznego były też Gminne Biura Spisowe. W Toruniu takie biuro powołano przy Urzędzie Miasta Torunia.

Rozpoczęcie spisu poprzedzono w Toruniu szeroko zakrojoną akcją informacyjną. Powstała zakładka na oficjalnym portalu miejskim www.torun.pl/spis2021, gdzie pojawiały się bieżące informacje dla mieszkańców. W całym mieście (m.in. w środkach komunikacji miejskiej, na klatkach schodowych, w szkołach, parafiach) umieszczono plakaty i ulotki nt. obowiązku spisowego. Przez cały okres trwania spisu pracownicy Gminnego Biura Spisowego udzieli informacji telefonicznych osobom, które miały pytania i wątpliwości. Członkowie GBS starali się również dotrzeć do tych, którzy zwlekali z dopełnieniem obowiązku. Do skrzynek pocztowych maruderów trafiły ulotki przypominające o konieczności spisania się. Informacje były też regularnie zamieszczanie w aktualnościach na www.torun.pl oraz miejskich na portalach społecznościowych (Facebook, Twitter) oraz rozsyłane do mediów. Do popularyzacji spisu wykorzystano również system Toruń SMS oraz e-dziennik.

Trochę liczb

W Urzędzie Miasta Torunia od kwietnia do końca września działał Punkt Spisowy, gdzie pracownicy Gminnego Biura Spisowego oraz rachmistrzowie pomagali mieszkańcom w wypełnieniu formularza. Początkowo punkt działał tylko w budynku na Wałach gen. Sikorskiego 8, a od 1 września także na Grudziądzkiej 126B. Od kwietnia do końca sierpnia w punkcie na Wałach gen. Sikorskiego spisano blisko 2000 osób, zaś we wrześniu odwiedziło go aż 1800 osób. By umożliwić spisanie się osobom, które obowiązek odłożyły na ostatnią chwilę, w sobotę, 26 września punkt działał w godz. 8.00-22.00 (tzw. Noc Spisowa). Tylko tego dnia odwiedziło go 300 osób. 30 września punkt działał w godz. 8.00-24.00 i przyjął ok. 500 osób. Każda z osób odwiedzających punkt podawała dane dotyczące wszystkich zamieszkujących mieszkanie, zatem osób spisanych w punkcie jest znacznie więcej niż odwiedzających. Szacuje się, że w punktach spisowych w Urzędzie Miasta spisało się w sumie ok. 6000-8000 osób.

Ułatwieniem dla respondentów były również Mobilne Punkty Spisowe. W soboty sierpnia i września działały one w galeriach handlowych: Centrum Handlowym PLAZA, Atrium Copernicus, CH Bielawy Carrefour oraz na Targowisku Manhattan. Punkty były także uruchamiane przy okazji dużych wydarzeń plenerowych, m.in. Festiwalu Wisły, zawodów o puchar Gordona Bennetta, Śniadania na Trawie i Dożynek Wojewódzkich.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań będzie można poznać w styczniu 2022 r. Zostaną one udostępnione na stronie GUS – kliknij, aby przejść do strony

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.