Sprostowanie artykułu "Gazety Wyborczej" z dn. 23.07.2024 r. | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sprostowanie artykułu "Gazety Wyborczej" z dn. 23.07.2024 r.

Miasto
Data publikacji: 23 lipca 2024
Herb Miasta Torunia

Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.

Szanowny Pan Jacek Gluga,

Redaktor Naczelny „Gazety Wyborczej” w Bydgoszczy

W nawiązaniu do artykułu „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?” autorstwa red. Pauliny Błaszkiewicz opublikowanego w dniu 23 lipca 2024 roku o godz. 13:25 w serwisie internetowym toruńskiej „Gazety Wyborczej” pod linkiem: https://torun.wyborcza.pl/torun/7,48723,31165366,skandal-wokol-konkursu-na-dyrektora-csw-w-toruniu-kandydatow.html, wnoszę o opublikowanie następującego sprostowania:

Termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” był wyznaczony w dniu 22 lipca 2024 roku do godz. 15:30. Dokumenty należało składać w siedzibie Urzędu Miasta Torunia przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 8. W terminie zostało złożonych pięć ofert, natomiast w czasie, gdy Pani Redaktor Paulina Błaszkiewicz kontaktowała się ze mną w przedmiotowej sprawie i zadawała pytania, mieliśmy wiedzę o trzech ofertach, o czym poinformowałem Panią Redaktor w rozmowie telefonicznej oraz za pośrednictwem komunikatora Messenger, poprzez który kontaktował się ze mną p. Błaszkiewicz w dniu 22 lipca 2024 w godzinach popołudniowych.

Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, posiadający informację o trzech kandydaturach rozważał przedłużenie konkursu - ze względu na małą liczbę zgłoszeń, na co wpływ mogły mieć: sezon urlopowy czy późne ogłoszenie konkursu. Prezydent Torunia podpisał zarządzenie (nie uchwałę jak napisała red. P. Błaszkiewicz) o przedłużeniu konkursu, jednak ostatecznie zostało ono wycofane i nie weszło w życie.

Nie jest prawdą, że powiedziałem – cytuję: „Kandydaci składali jeszcze dokumenty w urzędzie przy ul. Grudziądzkiej”. Wraz z dyrektor Biura Kadr i Płac UMT weryfikowaliśmy czy przypadkiem dokumenty w konkursie nie zostały złożone w tym lub innym miejscu. Okazało się, że nie. O czym poinformowałem Panią Redaktor w porannej rozmowie telefonicznej w dniu 23 lipca 2024 roku. Wyjaśniłem również dlaczego Prezydent Torunia wycofał się z decyzji o przedłużeniu konkursu. Niestety, ta informacja nie została w żaden sposób odnotowana w tekście, który ukazał się w serwisie internetowym „Gazety Wyborczej”.

Wszystkie oferty zostały złożone w terminie. Oferty wpłynęły: 18 lipca 2024 roku, 19 lipca 2024 roku, 22 lipca 2024 roku o godz. 11:07, 12:20 i 13:49. Dwie z nich zostały przekazane do Biura Kadr i Płac UMT w dniu 23 lipca 2024 roku wraz z adnotacją o dacie i godzinie wpływu.

Pragnę wyjaśnić, że w sytuacji, gdyby oferta została dostarczona do innego budynku Urzędu Miasta Torunia w terminie wyznaczonym w ogłoszeniu – to decyzję o jej rozpatrzeniu lub odrzuceniu - mogłaby podjąć wyłącznie komisja konkursowa powołana przez Prezydenta Miasta Torunia w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

Prosząc red. Paulinę Błaszkiewicz o odłożenie w czasie publikacji tekstu dotyczącego konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, chciałem przekazać w sposób pełny i rzetelny informacje dotyczące postępowania na dyrektora jednej z ważniejszych instytucji kultury w Toruniu i w Polsce. Informacje takie zostały przekazane w dniu 23 lipca 2024 roku, nie tylko redakcji „Gazety Wyborczej”, ale również pozostałym lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim mediom.

Prezydent Miasta Torunia poważnie traktuje postępowania na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. W trosce o dobro tej instytucji rozważał możliwość przedłużenia naboru, wyłącznie w celu pozyskania większego grona zgłoszeń oraz kandydatów/-ek na stanowisko tej ważnej instytucji na kulturalnej mapie Torunia i kraju. Używane przez Autorkę sformułowania mają bardziej znamiona publicystyki niż rzetelnie opracowanego materiału dziennikarskiego.

Pragnę zwrócić uwagę Pani Redaktor, że Pan Adam Szponka, zastępca Prezydenta Miasta Torunia, a jednocześnie przewodniczący komisji konkursowej oraz Pan Jan Świerkowski nie są przedstawicielami ratusza, lecz Gminy Miasta Toruń. Użyte w tekście red. Pauliny Błaszkiewicz sformułowanie jest znacznym uproszczeniem.

Z ubolewaniem przyjmuję wypowiedzi cytowanych rozmówców, którzy zapewne udzielili odpowiedzi w kontekście zaprezentowanej przez red. Błaszkiewicz rzeczywistości, która odbiegała od stanu faktycznego.

Prośba o opublikowanie sprostowania wynika z zapisów art. 31a oraz art. 32 Prawa prasowego.

Zwracam się z uprzejmą prośbą, aby w przyszłość zwrócić większą uwagę na rzetelne i staranne przygotowanie publikowanych treści.

 

Z wyrazami szacunku,

Marcin Centkowski

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
    Miasto
    Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
  • Ulica Szczecińska - plakat
    Miasto
    Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
    Miasto
    Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
  • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
    Miasto
    Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
  • Rondo
    Drogi, Miasto
    Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
  • Na zdjęciu: lampy na moście
    Drogi, Miasto
    Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
  • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
  • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
  • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.