Start prac nad "Zieloną bramą gotyckiej starówki" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Start prac nad "Zieloną bramą gotyckiej starówki"

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 21 lutego 2019
Autor: Maria Wesoła

Zagospodarowanie terenów zieleni przy Muzeum Etnograficznym i zieleni parkowej Jordanek rusza 21 lutego 2019 r. prezydent Michał Zaleski podpisał umowę z wykonawcą prac w projekcie "Zielona brama gotyckiej starówki. Zagospodarowanie i odnowa terenów zieleni w Toruniu".

Wykonawcą prac będzie Przedsiębiorstwo PHU Janusz Ostrowicki z Jasienia. Teren zostanie przekazany wykonawcy w ostatnim tygodniu lutego, a zakończenie prac według umowy planowane jest na 15 listopada 2019 roku. Zadanie jest złożone z dwóch części:

  • Część 1: Zagospodarowanie terenów zielonych przy Muzeum Etnograficznym

  • Część 2: Zagospodarowanie zieleni parkowej Jordanek

Wartość umowy na roboty budowlane to 6 980 000 zł. Zadanie otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego w wysokości 46% kosztów całkowitych, czyli 3,2 mln zł.

- Dość długo trwało przygotowanie tego zadania, ale na szczęście procedury przetargowe zakończyły się i udało się wyłonić wykonawcę i zaraz przystąpimy do realizacji. Mam nadzieję, że będzie ona przebiegać sprawnie i efektywnie. Przed wykonawcą prace na obszarze niespełna 3,5 ha, dzięki którym tereny zieleni przy Muzeum Etnograficznym i zieleni parkowej Jordanek zyskają nowy wygląd - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zakres dotyczący terenu przy Muzeum Etnograficznym obejmuje obszar od strony Alei Solidarności i Wałów gen. Sikorskiego. Oprócz robót przygotowawczych planowane są nawierzchnie z płyt granitowych, dwie fontanny, kosze, ławki parkowe i stojaki na rowery. Na zagospdarowanym terenie pojawią się nowe nasadzenia zieleni oraz system nawodnienia, a także oświetlenie, monitoring i tablice informacyjne.

Zieleń parkowa Jordanek zyska natomiast nowe ciągi komunikacyjne,nawierzchnie mineralno-żywiczne, nasadzenia drzew, krzewów i trawniki i elementy małej architektury sprzyjające rekreacji: ławki i leżaki. Teren również zyska oświetlenie i monitoring.

Wykonawca prac ma doświadczenie w realizacjach na terenach zieleni i obszarach służących rekreacji. - Prowadziliśmy prace m.in. na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz zagospodarowanie "Ogrodu na Pompce" we Włocławku". Mamy doświadczenie w pracach budowlanych, a ostatnio realizujemy wiele projektów dot. zieleni. Obecnie pracujemy również nad zagospodarowaniem terenów pokopalnianych w Kleczewie na funkcje rekreacyjne - wyjaśnia Janusz Ostrowicki, prezes firmy, która zajmie się realizacją toruńskiego projektu.

Warto wiedzieć:

Teren zieleni parkowej Jordanek będzie zagospodarowany w części, dla której takie funkcje przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Część terenu w sąsiedztwie CKK Jordanki i CSW Znaki Czasu jest przewidziana pod kolejne inwestycje kubaturowe.

Do pobrania:

Fot. Filip Tomasik

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.