Stowarzyszenie MOFT ze Strategią | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stowarzyszenie MOFT ze Strategią

Miasto
Data publikacji: 30 stycznia 2024
Autor: Paula Gałązka
Stowarzyszenie MOFT ze Strategią

Podczas styczniowego posiedzenia członków Stowarzyszenia MOF Torunia jednomyślnie przyjęta została Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Dokument jest ważnym elementem realizacji inwestycji ze wsparciem środków unijnych.

Przyjęta 15 stycznia 2024 r. Strategia będzie narzędziem do wspólnego realizowania polityki terytorialnej, na podstawie której możliwe będzie uzyskanie wsparcia na projekty przewidziane do realizacji na okres perspektywy finansowej 2021-2027, przy współfinansowaniu ze środków UE (z różnych funduszy). W tym aspekcie bardzo ważnym źródłem wsparcia będą Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, określające zakres i obszary wsparcia z poziomu samorządu województwa - w tym w zakresie polityki terytorialnej, która rozumiana jest jako forma podejścia do prowadzenia rozwoju województwa zakładającego różnicowanie działań wobec poszczególnych jego obszarów, uwzględniając ich rolę i znaczenie w systemie społeczno-gospodarczym województwa. Idea polityki terytorialnej w okresie programowania 2021-2027 oraz poziomy jej realizacji przedstawione zostały szerzej w Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku. Strategia Przyspieszenia 2030+.

Dokument po opracowaniu był konsultowany społecznie, a po przyjęciu przez Stowarzyszenie MOFT zostanie przekazany do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przypomnijmy, że Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia to niemal 85 mln euro środków unijnych adresowanych dla kilkunastu najbardziej istotnych sfer, w których występuje potencjał do tworzenia warunków rozwoju dla całego MOFT lub stanowiących obszary problemowe mogące ograniczać prowadzenie działań rozwojowych.

Całkowita kwota alokacji: 84 884 260,98 euro (kwota nie zawiera 3 640 000 mln euro przeznaczonych na rewitalizację dla Gminy Miasta Toruń)

Na 168 projektów składają się:

  • 23 projekty o łącznej wartości 27 mln euro dotyczące transportu - wspierające zrównoważoną mobilność miejską oraz rozbudowujące sieć dróg rowerowych na obszarze MOFT, w tym 5 projektów GMT o łącznej wartości dofinansowania 17,5 mln euro;
  • 43 projekty na kwotę 22,5 mln euro w obszarze edukacji, zarówno zawodowej wspierającej trwały rozwój i konkurencyjność gospodarki, jak i kształcenia ogólnego, wychowania przedszkolnego, a także dotyczące rozbudowy przyszkolnej bazy sportowej, w tym 8 projektów GMT na łączną kwotę dofinansowania 2,7 mln euro;
  • 33 projekty na kwotę 8,7 mln euro dotyczące poprawy efektywności energetycznej oraz redukcję emisji gazow cieplarnianych na obszarze MOFT, w tym 4 projekty GMT o łącznej wartości dofinansowania z UE 1 mln euro;
  • 23 projekty o wartości 4,9 mln euro przeznaczone na odnowę przestrzeni publicznych;
  • 14 projektów o wartości 6,3 mln euro na wsparcie instytucji kultury, w tym 5 projektów GMT o łącznej wartości dofinansowania 2,7 mln euro;
  • 8 projektów na kwotę 4,4 mln euro w sferze gospodarki wodno-ściekowej;
  • 12 projektów za 4,3 mln euro dotyczących rozwoju turystyki, w tym 2 projekty GMT o łącznej wartości dofinansowania z UE 2,7 mln euro;

12 pozostałych projektów o wartości 6,7 mln euro w obszarach: adaptacja do zmian klimatu (8 projektów o wartości 3,4 mln euro, 4 projekty GMT - 1,7 mln euro); opieka zdrowotna (2 projekty o wartości 1,5 mln euro, 1  projekt GMT -1 mln euro); gospodarka (1 projekt o wartości 1,3 mln euro); wsparcie potencjału administracyjnego (1 projekt o wartości 0,5 mln euro).

fot. Paula Gałązka

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Wielkimi krokami zbliża się do nas najmilsze święto - Dzień Dziecka. Tradycyjnie Rada Okręgu Jakubskie-Mokre zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu.
  • Fragment plakatu budżetu obywatelskiego 2025.
    Miasto
    189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.