www.torun.pl

Światowy Dzień Rzek

Eko, Miasto
Data publikacji: 25 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Most im. gen. Elżbiety Zawackiej, w dole płynie rzeka Wisła, w oddali widać zabudowania Torunia

Co roku w czwartą niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Rzek. W roku 2020 ten dzień przypada 27 września.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych, chcąc uhonorować postać kanadyjskiego pisarza i podróżnika, Marka Angelo, który od lat 80. XX w. podejmował działania na rzecz ochrony zasobów wodnych Ziemi, oficjalnie ustanowiła czwartą niedzielę września Światowym Dniem Rzek. Woda jest podstawowym warunkiem życia, a rzeki głównym źródłem wody, z której na co dzień korzystamy, dlatego należy je chronić, dbać o zachowanie ich bioróżnorodności i czystości. Rzeki transportują codziennie miliony litrów wody, ton piasku i mułu. Zapewniają dom i schronienie tysiącom gatunków organizmów. Są to też tereny łowne, kanały migracyjne i wodopoje, jak również środowisko rozrodu i wychowania potomstwa. Rzeki i otaczające je podmokłe łąki efektywnie wychwytują i usuwają zanieczyszczenia ze środowiska. Rzeki w swoim biegu osiągają różne prędkości, wysokości i szerokości. To nad rzekami rozpoczęła się historia miast, w tym i Torunia.

Położenie Torunia nad Wisłą – królową polskich rzek – okazało się niezwykle korzystne dla rozwoju miasta. Rzeka wywarła wpływ jego kształt, ulice biegnące prostopadle do nadwiślańskiego nabrzeża portowego są szersze. W przeszłości dzięki położeniu nad Wisłą torunianie prowadzili ożywione bezpośrednie kontakty z miastami północnej Europy. Toruń był przez siedem stuleci portem nadrzecznym i spośród innych polskich miast najdłużej był związany z żeglugą śródlądową. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie: http://www.toruntour.pl/4755/torun-nad-wisla.

Dlatego w przededniu święta rzek docenimy ich rolę w naszym życiu. Jeśli to możliwe pomóżmy im, aby nadal płynęły. Zachęcamy do wejścia w link do animacji, która obrazuje, jaka jest skala zagrożenia nieodpowiedzialnej polityki wobec rzek: http://www.zaadoptujrzeke.pl/animacja/.

W Polsce do najpopularniejszych stowarzyszeń angażujących się w kampanie społeczno-przyrodnicze na rzecz rzek należą między innymi: Koalicja Ratujmy Rzeki (http://www.ratujmyrzeki.pl), Fundacja Strefa Zieleni (http://strefazieleni.org), Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy (http://www.tpriig.pl). Warto śledzić ich działalność na bieżąco.

Źródła:
http://www.zaadoptujrzeke.pl
http://www.toruntour.pl/4755/torun-nad-wisla

Fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.