Światowy Dzień Rzek | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Światowy Dzień Rzek

Eko, Miasto
Data publikacji: 25 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Most im. gen. Elżbiety Zawackiej, w dole płynie rzeka Wisła, w oddali widać zabudowania Torunia

Co roku w czwartą niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Rzek. W roku 2020 ten dzień przypada 27 września.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych, chcąc uhonorować postać kanadyjskiego pisarza i podróżnika, Marka Angelo, który od lat 80. XX w. podejmował działania na rzecz ochrony zasobów wodnych Ziemi, oficjalnie ustanowiła czwartą niedzielę września Światowym Dniem Rzek. Woda jest podstawowym warunkiem życia, a rzeki głównym źródłem wody, z której na co dzień korzystamy, dlatego należy je chronić, dbać o zachowanie ich bioróżnorodności i czystości. Rzeki transportują codziennie miliony litrów wody, ton piasku i mułu. Zapewniają dom i schronienie tysiącom gatunków organizmów. Są to też tereny łowne, kanały migracyjne i wodopoje, jak również środowisko rozrodu i wychowania potomstwa. Rzeki i otaczające je podmokłe łąki efektywnie wychwytują i usuwają zanieczyszczenia ze środowiska. Rzeki w swoim biegu osiągają różne prędkości, wysokości i szerokości. To nad rzekami rozpoczęła się historia miast, w tym i Torunia.

Położenie Torunia nad Wisłą – królową polskich rzek – okazało się niezwykle korzystne dla rozwoju miasta. Rzeka wywarła wpływ jego kształt, ulice biegnące prostopadle do nadwiślańskiego nabrzeża portowego są szersze. W przeszłości dzięki położeniu nad Wisłą torunianie prowadzili ożywione bezpośrednie kontakty z miastami północnej Europy. Toruń był przez siedem stuleci portem nadrzecznym i spośród innych polskich miast najdłużej był związany z żeglugą śródlądową. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie: http://www.toruntour.pl/4755/torun-nad-wisla.

Dlatego w przededniu święta rzek docenimy ich rolę w naszym życiu. Jeśli to możliwe pomóżmy im, aby nadal płynęły. Zachęcamy do wejścia w link do animacji, która obrazuje, jaka jest skala zagrożenia nieodpowiedzialnej polityki wobec rzek: http://www.zaadoptujrzeke.pl/animacja/.

W Polsce do najpopularniejszych stowarzyszeń angażujących się w kampanie społeczno-przyrodnicze na rzecz rzek należą między innymi: Koalicja Ratujmy Rzeki (http://www.ratujmyrzeki.pl), Fundacja Strefa Zieleni (http://strefazieleni.org), Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy (http://www.tpriig.pl). Warto śledzić ich działalność na bieżąco.

Źródła:
http://www.zaadoptujrzeke.pl
http://www.toruntour.pl/4755/torun-nad-wisla

Fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.