Światowy Tydzień Mózgu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Światowy Tydzień Mózgu

Data wydarzenia
-
Plakat Światowego Tygodnia Mózgu
Opis wydarzenia: 

Centrum nauki i Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK zapraszają na wykłady poświęcone nabywaniu języka przez dzieci, autyzmowi oraz temu czy można zobaczyć myśli, obrazy, dźwięki i rodzące się w mózgu intencje.

Spotkanie rozpocznie się 14.03. o godz. 11:00 w przestrzeni stałej wystawy „Rzeka”. Prelekcje wygłosi trzech pracowników naukowych związanych z Laboratorium Neurokognitywnym w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK.

Prof. Włodzisław Duch, kierownik Laboratorium, wygłosi otwierający „ŚTM” wykład „Zajrzyjmy im do wnętrza”. - Dzięki metodom funkcjonalnego neuroobrazowania umysł powoli traci swój prywatny charakter – mówi. - Obserwując aktywność mózgu potrafimy dostrzec wiele procesów zanim staną się one świadome i użyć tych informacji do sterowania zewnętrznymi urządzeniami. Formowanie się sieci połączeń w mózgu pozwala zrozumieć, co dziecko potrafi zrozumieć i czego się nauczyć, jakie będzie miało zdolności i jakie problemy. Ta wiedza zmieni nasze człowieczeństwo jeszcze bardziej niż genetyka – dodaje.

„Jak zbadać rozumienie mowy u niemowląt?” to tytuł wykładu dr Bibianny Bałaj oraz Jakuba Wojciechowskiego. Naukowcy przedstawią mechanizmy kształtujące podstawy nabywania języka. Zaprezentowana zostanie metoda bajki interaktywnej dla niemowląt. – Badania nad nabywaniem języka w pierwszych latach życia mają fundamentalne znaczenie dla zrozumienia ludzkiej mowy, jak i wskazanie najważniejszych czynników kształtujących proces uczenia się w ogóle – wyjaśniają naukowcy.

Dr Tomasz Komendziński przedstawi podłoża autyzmu. – Zajrzymy do wnętrza mózgu w poszukiwaniu biomarkerów autyzmu. Zobaczymy połączenie neuronalne spotykane u dzieci autystycznych – mówi badacz.

Wstęp na wydarzenie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest bezpłatny. Uczestnicy będą mogli zwiedzić wystawę „Na zdrowie”, na której część eksponatów jest poświęcona ludzkiemu mózgowi.

Światowy Tydzień Mózgu jest organizowany w Toruniu, w ramach międzynarodowego Brain Awarness Week. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na tematy związane z prawidłowym i dysfunkcjonalnym działaniem mózgu. Jest jednocześnie jedną z okazji do popularyzowania wyników badań w tym obszarze.

POZOSTAŁE WYDARZENIA:

czwartek, 17 marca, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, godz. 13:00-17:00

Prelekcje:

Dr Małgorzata Gut: „Mózgowe podłoże umiejętności matematycznych”
Mgr Karolina Finc: „Podróż do wnętrza mózgu” (wykład dla dzieci)

Warsztaty:

Dr Małgorzata Gut, Magdalena Kmiecik, Katarzyna Mańkowska: „Nowoczesne technologie w oswajaniu matematyki”
Fundacja Artystyczno - Badawcza om - organizmy i maszyny w kulturze: Performance Wacława Kuczmy, próba druga eksperymentu_e.1/2015-2017

piątek, 18 marca, Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii, godz. 11:00-14:00

Dr inż. Dariusz Mikołajewski: „Co modele komputerowe mówią nam o mózgu?”
Dr Bibianna Bałaj, Agnieszka Ignaszewska: „Badanie procesów poznawczych przy pomocy eyetrackera”
Mgr Karolina Finc: warsztat w pracowni rezonansu magnetycznego
Mgr Marek Waligóra: „Wykorzystanie nowoczesnych technologii do generowanie rzeczywistości wirtualnej dla celów badawczych”
Mgr Natalia Pawlaczyk, Magdalena Szmytke: zajęcia dla seniorów.

 

Data: 
14.03.2016 11:00 — 18.03.2016 14:00
Miejsce: 
ul. Łokietka 5
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biały rower stoi wśród wysokich traw
    Kultura, Miasto, Sport
    Baseny, rolki, hulajnogi, spacery, rowery – weekend zapowiada się na sportowo. Oddech złapiemy, odwiedzając muzea, targi rękodzieła na Barbarce czy koncerty, np. Kobranocki.
  • na zdjęciu: dwóch mężczyzn i dwie kobiety stoją, przed nimi siedzi starsza kobieta, która skończyła sto lat
    Miasto
    Pani Anna Jankowska, mieszkanka Torunia, skończyła 100 lat. Z tej okazji życzenia jubilatce złożył prezydent Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Na zdjęciu: dzieci ubrane na galowo
    Miasto
    Toruńscy uczniowie osiągnęli wyższe wyniki w teście ósmoklasisty niż ich rówieśnicy w kraju i województwie kujawsko-pomorskim.
  • Na zdjęciu: żółto-niebieski tramwaj
    Miasto, MZK
    W niedzielę, 7 lipca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Speedway Ekstraliga Camp 2024 - logo
    Miasto, Sport
    Trzecia edycja Speedway Ekstraliga Camp odbywać się będzie od 8 do 11 lipca 2024 roku. Na Motoarenie i toruńskim minitorze żużlowym szkolić będzie się 45 zawodników z 13 krajów - Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Australii, Czech, Estonii, Włoch, Holandii, Ukrainy, USA, Finlandii oraz Polski.
  • Służby zarządzania kryzysowego ostrzegają o upałach prognozowanych w Toruniu na sobotę 6 lipca 2024 r. Temperatura wzrośnie do ponad 30 stopni.
  • Osoby posiadające rentę lub inne świadczenie z tytułu niepełnosprawności, pozostające bez zatrudnienia, które zarejestrują się w PUP dla Miasta Torunia jako poszukujący pracy, mogą skorzystać ze stażu, szkolenia lub studiów podyplomowych finansowanych ze środków PFRON.
  • Przypominamy, że od piątku wieczorem 5 lipca aż do niedzieli 7 lipca 2024 r. Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego - jak w każdy weekend lata.
  • Baseny, rolki, hulajnogi, spacery, rowery – weekend zapowiada się na sportowo. Oddech złapiemy, odwiedzając muzea, targi rękodzieła na Barbarce czy koncerty, np. Kobranocki.
  • Zabawa i liczne atrakcje pod hasłem Oceaniczna Odyseja – tak wyglądało spotkanie toruńskich rodzin zastępczych na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.
  • Trzecia edycja Speedway Ekstraliga Camp odbywać się będzie od 8 do 11 lipca 2024 roku. Na Motoarenie i toruńskim minitorze żużlowym szkolić będzie się 45 zawodników z 13 krajów - Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Australii, Czech, Estonii, Włoch, Holandii, Ukrainy, USA, Finlandii oraz Polski.
  • Prof. UMK dr hab. Michał Białkowski został ustanowiony Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Torunia do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia.