Świętojańska muzyka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świętojańska muzyka

Kultura
Data publikacji: 13 maja 2010
Autor: admin_vobacom

Niedzielne wieczory maja i czerwca w Toruniu związane są od ponad ćwierćwiecza z muzyką organową. Już po raz dwudziesty szósty odbędzie się Świętojański Festiwal Organowy, w ramach którego zaplanowano dziewięć koncertów. Pierwszy z nich 16 maja 2010 r.

Pierwsze edycje festiwalu odbywały się w katedrze śś. Janów, stąd nazwa koncertów. Początkowo utwory wykonywano wyłącznie na organach barokowych, należących do nielicznych czynnych tego typu instrumentów w Polsce. Dlatego w repertuarach koncertów przeważała muzyka dawna. Po remoncie głównego, romantycznego instrumentu repertuar można było poszerzyć. Przez ćwierćwiecze liczba znakomitych instrumentów w Toruniu rosła. Do współczesnych świątyń zakupiono wysokiej klasy organy. Dlatego od 2003 r. Świętojański Festiwal odbywa się w różnych miejscach Torunia, a nawet wykroczył poza granice miasta. Choć muzyka dawna nadal jest na nim obecna, często usłyszeć można kompozycje późniejszych epok, aż po utwory współczesne.

Tegoroczne koncerty rozpoczną się w Toruniu 16 maja i odbywać się będą w każdą niedzielę, aż do końca czerwca. Wystąpią w nich uznani organiści z różnych stron Polski. Nie zabraknie też gości z zagranicy. Na inaugurację, w katedrze śś. Janów wystąpi  dr Jarosław Wróblewski z Warszawy, laureat wielu prestiżowych konkursów. Koncertował on w Polsce, Austrii, Niemczech i Szwajcarii, brał udział w prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych, przygotowywał również liczne produkcje muzyczne. Także ze stolicy przyjedzie tydzień później Józef Serafin, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, który również zagra w katedrze. Od wielu lat jest on kierownikiem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim oraz Leżajsku. 30 maja najpierw w Nowym Mieście Lubawskim, a później w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej wystąpi Marta Wierzgoń z Czech. Artystka wykładała na uniwersytecie w Ostrawie, otworzyła i prowadzi klasę organową w Podstawowej Szkole Muzycznej w Karwinie. W swoim rodzinnym mieście zorganizowała też festiwal organowy.

Organizatorzy festiwalu zadbali w tym roku o parytet, bowiem liczba pań – organistek jest zdecydowanie większa niż w latach poprzednich. 13 czerwca w kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny wystąpi Ewa Bąk z Bielska-Białej, zaś na zakończenie festiwalu, 27 czerwca, usłyszymy w katedrze Katarzynę Olszewską z Kartuz. Ponadto czerwcowe wieczory wypełni muzyka w wykonaniu Karola Hilli z Gdyni (6 czerwca w kościele Matki Bożej Królowej Polski) i Michała Markuszewskiego z Warszawy (20 czerwca w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). Z kolei 19 czerwca w Grudziądzu wystąpi toruński organista Wojciech Sarba wraz z Agnieszką Morisson (sporan) i Łukaszem Rynkowskim (bas).

Najczęściej czytane aktualności

  • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
    Kultura, Miasto
    Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
  • Kultura, Miasto
    Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
  • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
    Drogi, Miasto
    I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
  • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
    Kultura, Miasto
    Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
  • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
    Inwestycje, Miasto
    Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
  • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
  • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
  • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
  • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
  • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
  • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
  • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.