Tak będą wyglądały nowe parki kieszonkowe? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tak będą wyglądały nowe parki kieszonkowe?

Eko, Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2023
Autor: Paula Gałązka
Wizualizacja parki kieszonkowego przy ul. "Japonia" przy ul. Szosa Chełmińska

W Toruniu przybywa parków kieszonkowych. Cztery już są gotowe, a kolejne dwa powstaną wkrótce. Teraz Wydział Środowiska i Ekologii UMT jest w trakcie przygotowywania projektów budowlano-wykonawczych dla kolejnych czterech parków kieszonkowych, wskazanych przez mieszkańców miasta w konsultacjach społecznych pn. „Sadzimy parki kieszonkowe”, które odbyły się w okresie od 10.2020 r. do 02.2021 r..

Propozycje nowych lokalizacji lub pomysły na zagospodarowanie toruńskich parków kieszonkowych zbierane są przez WŚiE od tego czasu - w sposób ciągły - np. przy pomocy specjalnie przygotowanej w tym celu mapy aktywnej Google, dostępnej pod linkiem: http://bitly.pl/bvvdG.

Strona informuje o możliwości zgłaszania poprzez komunikację e-mailową na adres: wsie@um.torun.pl

Nowe lokalizacje dotyczą niezagospodarowanych/niedostatecznie zadbanych dotąd terenów zieleni, lub tych z niewykorzystanym potencjałem - usytuowanych:

  • przy ul. Szosa Chełmińska - w sąsiedztwie Liceum Akademickiego Okręg 11 - Chełmińskie;
  • przy ul. Sienkiewicza/Gagarina - w sąsiedztwie tzw. "Widelca" i Przedszkola Miejskiego nr 17 - Okręg nr 13 - Bydgoskie;
  • przy ul. Tarnowskiej - w sąsiedztwie Strugi Lubickiej - Okręg nr 6 - Bielawy-Grębocin;
  • przy ul. Chrobrego/Wojska Polskiego - Okręg nr 9 - Jakubskie-Mokre.

Wykonawca, lubelska firma LegeArtis, przygotowała wstępne koncepcje  zagospodarowania tych terenów zieleni, wraz z wizualizacjami - wypracowane na bazie dotychczasowych wytycznych mieszkańców miasta oraz założeń miasta dostosowanych m.in. do wymogów obecnej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027. Wizualizacje mogą Państwo znaleźć poniżej w galerii. Toruńskie parki klimatem odpowiadają poszczególnym państwom. Tym razem zaproponowano Ukrainę, Japonię, Wielką Brytanię i Szwecję. 

Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do wypracowanych w toku konsultacji z mieszkańcami koncepcji zagospodarowania, Wydział Środowiska i Ekologii przyjmuje na adres: wsie@um.torun.pl do 20 lipca 2023 roku.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej.

Wyróżnikiem toruńskich parków kieszonkowych jest stworzenie we współpracy z mieszkańcami i w zgodzie z przyjętym w 2019 r. Planie Adaptacji miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 (MPA) - funkcjonalnych „zielonych kieszonek klimatycznych” mających – poza wymiarem rekreacyjno-wypoczynkowym i estetycznym – przede wszystkim znaczenie EDUKACYJNE w zakresie adaptacji do zmian klimatu, będącej obecnie jednym z najbardziej naglących wyzwań społecznych. Znajduje to swoje odzwierciedlenie m.in. w tworzeniu takich elementów zagospodarowania, które sprzyjają bioróżnorodności (dobór roślinności zawierającej FITONCYDY - posiadające działanie hamujące rozwój wirusów, bakterii i grzybów; rośliny miododajne, ogrody ziołowe, hotele dla owadów, karmniki dla ptaków, itp.), czy małej retencji (ogrody deszczowe, ekologiczne alejki parkowe - z przepuszczalną nawierzchnią mineralno-gruntową - filtrujące wodę i zawarte w niej zanieczyszczenia; rośliny okrywowe - poprawiające warunki glebowe i zabezpieczające odpowiednie warunki bytowania mikrofauny). Innowacyjność pierwszych czterech zrealizowanych do tej pory i dedykowanych mieszkańcom „adaptacyjnych klimatycznie” założeń zieleniarskich podkreśla równocześnie utworzenie - zintegrowanego ze wszystkimi dzielnicami miasta- krajoznawczego szlaku przyrodniczo-kulturowego, pozwalającego odbyć w Toruniu „podróż dookoła świata”, poprzez odkrywanie ciekawostek z różnych stron naszego globu. Z tego powodu, każdemu parkowi kieszonkowemu została zaproponowana nazwa kraju (Szwajcarski Zakątek, Greckie Klimaty, Zacisze Holandii, Litewska Ojczyzna), którego charakterystyczne symbole zostają odzwierciedlone m.in. w przynajmniej jednym elemencie małej architektury (stojaki rowerowe w kształcie roweru, litewska wieża Giedymina, ławeczki bujane nawiązujące do szwajcarskich wyciągów narciarskich), czy w kolorystyce i rodzajowi roślinności (dywan kwiatowy na wzór szwajcarskiego zegara, kwietnik nawiązujący do barw flagi Litwy).  

Realizacja projektów ma na celu przyczynić się do wzmocnienia integracji społecznej, poprzez opracowanie funkcjonalnych przestrzeni publicznych i terenów zieleni. Zostaną one ponadto dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wykluczonych, uwzględniając m.in. likwidację barier architektonicznych dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i komfortu wszystkich potencjalnych użytkowników tych terenów.

Przypominamy, że do tej pory, miasto zrealizowało dla mieszkańców cztery parki kieszonkowe:

  • „Szwajcarski Zakątek” – przy ul. Narcyzowej i Zagonowej - Okręg nr 10 - Wrzosy;
  • „Greckie Klimaty” – przy ul. Rydygiera - Okręg nr 8 - Rubinkowo;
  • „Zacisze Holandii” – przy ul. Szuwarów i Tataraków - Okręg nr 2 - Stawki;
  • "Litewska Ojczyzna" - przy ul. Matejki/Słowackiego - Okręg nr 13 - Bydgoskie.

Dwa kolejne powstaną wkrótce:

  • przy ul. Polnej/Strehla/Fieldorfa Nila - Okręg nr 11 - Chełmińskie - pn. "Francuskie Inspiracje"
  • przy ul. Strzałowa/Artyleryjska - Okręg nr 3 - Rudak - pn. "Fiński Relaks".

Systematycznie, będą projektowane i realizowane kolejne parki kieszonkowe usytuowane na terenach zieleni będących własnością Gminy Miasta Toruń, wskazane przez Torunian i pozytywnie zaopiniowane przez różne jednostki miejskie.

Wizualizacje przygotowała firma LegeArtis.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.