Terapia (P)SZOK-owa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Terapia (P)SZOK-owa

Eko, Miasto
Data publikacji: 07 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
Terapia (P)SZOK-owa

W Toruniu funkcjonują dwa punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK-i). Odpowiadając na lokalne potrzeby, stworzyliśmy mieszkańcom możliwość oddawania w nich różnego rodzaju odpadów problemowych i niebezpiecznych, pochodzących z gospodarstw domowych. Dzięki temu PSZOK-i stanowią integralny element systemu gospodarki odpadami i jeden z kluczy do osiągnięcia wymaganych prawem poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia.

Wiele rodzajów odpadów nie powinno trafiać do podstawionych przy posesjach pojemników. PSZOK jest więc miejscem, w którym mieszkańcy mogą je oddać w sposób zgodny z przepisami, nieodpłatnie, bez oczekiwania na akcję „wystawka” czy zbiórkę w formule mobilnej. – Zapewne torunianie kojarzą pojawiające się w lokalnej telewizji spoty dotyczące PSZOK-ów. W ten sposób chcemy ich zachęcać do korzystania z tej formy pozbywania się odpadówmówi Rafał Pietrucień – Zastępca Prezydenta Torunia - Liczymy, że obecnie toruńskie PSZOK-i nie są dla mieszkańców zaskoczeniem, a raczej wkomponowały się w nasz krajobraz i stały się naturalnym elementem systemu gospodarki odpadami w Toruniu.

Czym właściwie jest PSZOK? Jest to miejsce, w którym mieszkańcy, w ramach ponoszonej opłaty za odpady, mogą bezpłatnie oddać większość wytwarzanych w gospodarstwie domowym odpadów – w dogodnym dla siebie czasie. Do PSZOK-u można dostarczyć tylko posegregowane odpady. Oprócz surowców wtórnych, takich jak metale i tworzywa sztuczne, makulatura oraz szkło, mieszkańcy mogą przynieść tu również odpady niebezpieczne i problemowe. Do pierwszej grupy zaliczyć można m.in. opakowania po farbach, przeterminowane leki, tusze do drukarek, detergenty, świetlówki, zużyte baterie i akumulatory czy popsuty elektrosprzęt. Natomiast wśród odpadów problemowych znajdują się m.in. opakowania z drewna, stare meble, dywany i wykładziny, tekstylia, zużyte opony samochodowe oraz odpady poremontowe. Do PSZOK-u mieszkańcy dostarczają także odpady biodegradowalne, tzw. zielone, czyli skoszoną trawę, zgrabione liście czy drobne gałęzie (więcej informacji dot. PSZOK-u znaleźć można na stronie https://odpady.torun.pl/strona/punkty-pszok-0).

- Prowadzenie jednego z toruńskich PSZOK-ów uwzględnia dodatkowo działania wpisujące się w realizację idei zapobiegania powstawaniu odpadów. Funkcjonuje tam bowiem Odzyskownia, do której można przynosić niepotrzebne, ale sprawne przedmioty. Zależy nam, by lokalna społeczność miała poczucie postępowania zgodnego z ochroną środowiska, w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym, ale również w myśl idei: „tobie niepotrzebne, komuś przydatne” – dodaje Rafał Pietrucień.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Marcin Centkowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia
    Miasto
    Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
    Miasto, Sport
    Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Spotkanie prezydenta Torunia z nowym Kolegium Rektorskim UMK
    Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się 1 lipca 2024 r. z rektorem UMK prof. dr hab. Andrzejem Tretynem i członkami nowego kolegium rektorskiego.
  • Widok z lotu ptaka na remontowany odcinek ulicy Grudziądzkiej
    Drogi
    W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Pani Anna Głuszek nowa Dyrektor Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego
    Miasto
    Zmiany kadrowe w Urzędzie Miasta Torunia. 1 lipca 2024 r. stanowisko Dyrektora Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego objęła Pani Anna Głuszek.
  • W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Inauguracja wakacji na basenie Aqua Toruń za nami. W piątek 28 czerwca 2024 r. odbyło się wydarzenie „Aqua & Music & Sport”. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży na wydarzenie był bezpłatny.
  • W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego 20 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja naukowa „Osoba z ASD w społeczeństwie – poznać, zrozumieć, wspierać”. W wydarzeniu wzięła udział zastępczyni Prezydenta Miasta Torunia Dagmara Zielińska.
  • Nowym Komendantem Miejskim Policji w Toruniu został insp. Witold Markiewicz. Uroczysta zbiórka z okazji przejęcia obowiązków odbyła się 1 lipca 2024 r.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Ponad 1000 prac plastycznych wpłynęło do Muzeum Okręgowego w ramach 45. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”.
  • Każdy nowy obiekt z miejscami noclegowymi dla gości, którzy odwiedzają Toruń cieszy. Dzisiaj (1.07.2024 r.) zastępca Prezydenta Miasta Torunia Rafał Pietrucień odwiedził jeden z najmłodszych hosteli, który mieści się przy ul. Podmurnej 31. Hostel Happy Street prowadzi Fundacja Kopernikańska. Pokoje mają od czterech do dziesięciu łóżek. W sumie...