Toruń – mróz ogarnął miasto | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń – mróz ogarnął miasto

Miasto
Data publikacji: 26 stycznia 2010
Autor: admin_vobacom

W nocy z 25 na 26 stycznia 2010 r. w Toruniu zanotowano temperaturę minus 28,4 stopnia. Toruń był jednym z najzimniejszych miast w kraju. Chłodniej było tylko w Zamościu.

Sytuację komentują:

Przemysław Ciesielski, kierownik Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMiGW w Toruniu: - Bardzo niską temperaturę, sięgającą 28,4 stopnia poniżej zera, zanotowaliśmy w nocy z poniedziałku na wtorek w naszej stacji meteo na Wrzosach. O tak dużym spadku temperatury zdecydowały między innymi bezwietrzna, bezchmurna i wyżowa pogoda. Bezwietrzność paradoksalnie sprzyja temu, że mimo bardzo niskiego poziomu temperatury nie odczuwamy jej jako bardzo dokuczliwej. Z pewnością odczuwalność cieplna się pogorszy w momencie nadejścia wiatrów. Spodziewamy się tego w najbliższych dniach. Już w środę temperatura i zachmurzenie wzrosną, przewidywane są opady śniegu. Niemniej ze względu na wzrost siły wiatru łagodniejsze mrozy będą odczuwane nadal jako surowe.

Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia: - Ostry atak mrozu na Toruń mógł być skutkiem geograficznego położenia naszego miasta. Znajdujemy się przecież w dolinie Wisły, w Kotlinie Toruńskiej. To sprawia, że chłodne, a więc gęstsze powietrze, krążące wokół naszego regionu, ma tendencję do opadania na niżej położone tereny. A przy bezwietrznej pogodzie może na tym obszarze po prostu zalegać.

Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów: - Na szczęście nie mamy awarii na głównych liniach zasilających. Notujemy natomiast bardzo dużo zgłoszeń od mieszkańców, w których domach przemarzają instalacje wewnętrzne i przyłącza domowe. To jest często skutek złego zaizolowania  przez mieszkańców rur wodociągowych np. w piwnicach czy wyziębienia budynków wskutek wybitych szyb czy otwartych drzwi do pomieszczeń, w których instalacje wodne się znajdują. Pogotowie wodociągowe w Toruniu ma więc sporo pracy z usuwaniem usterek i dyżuruje przez całą dobę. Mieszkańcy mogą do nas dzwonić z prośbą o pomoc pod numery: 56 994 oraz 56 658 64 71.

Jerzy Królikowski, wicedyrektor Wydziału Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia: - Utrzymujemy na bieżąco kontakt ze wszystkimi służbami ratowniczymi w mieście oraz zapewniającymi zaopatrzenie Torunia w różne źródła energii. Monitorujemy ilość miejsc w schroniskach dla osób bezdomnych, przebywanie tych osób poza budynkami, liczbę miejsc w szpitalach, na bieżąco wysyłamy meldunki z ostrzeżeniami o stanie pogody, kontrolujemy stan wody na Wiśle i stopień jej zamarzania. Mimo dużej ilości kry na rzece lód spływa Wisłą bez zatorów.

Tomasz Jurkiewicz,  kierownik Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu: - Trwa akcja zimowa: osoby bezdomne spoza placówek są informowane o formach pomocy; wszystkie osoby bezdomne otrzymują niezbędną pomoc w formie obiadów, pomocy: rzeczowej, finansowej, terapeutycznej, pracy socjalnej. Została uruchomienia rezerwa przez Dyrektor MOPR: 20 miejsc w Ośrodku PCK. W nocy z 25 na 26 stycznia 2010 r. w toruńskich placówkach przebywała rekordowa tej zimy ilość osób bezdomnych (170 osób).

Mróz daje się we znaki również pojazdom komunikacji miejskiej. Dyspozytorzy ruchu w MZK otrzymają większą liczbą zgłoszeń uszkodzeń układów pneumatycznych odpowiedzialnych np. za otwieranie drzwi w autobusach czy układów hamulcowych. Awarie są usuwane na bieżąco. Kierowcy i motoniczy zgodnie z obowiązującymi w firmie zasadami podjeżdżają również na przystanki początkowe przed kursem wcześniej, tak by pasażerowie oczekujący na przystankach mogli schować się w pojazdach. Trasy autobusów i tramwajów są przejezdne.

Dr Siekierska-Romanowska z Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu radzi, jak ustrzec siebie i innych przed negatywnymi skutkami mroźnej zimy:

  • Odpowiedni ubiór - najlepiej na cebulkę,
  • Nie zapominać o koszulkach, getrach pod spodniami lub kalesonach; na stopy bawełniane lub wełniane skarpety,
  • Należy pamiętać o czapkach osłaniających uszy, szalikach i rękawiczkach,
  • Odkryte części ciała (twarz) zabezpieczyć przed ostrym mrozem specjalnymi kremami (tłustymi, nie nawilżającymi),
  • Pić ciepłe napoje,
  • Dostarczać odpowiednich ilości kalorii, nie wychodzić z domu na czczo,
  • Unikać dłuższych okresów bezruchu na mrozie,
  • Reagować natychmiast na widok osób leżących lub siedzących w bezruchu – od tego może zależeć uratowanie ich życia.

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
  • Miasto
    Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Na zdjęciu: alejki w parku, wokół wysokie drzewa
    Eko, Miasto
    Jak co roku w wielu lokalizacjach w Toruniu – łącznie na powierzchni ok. 80 ha - wykonywane będą opryski przeciwko meszkom.
  • Toruńskie firmy na Liście 500 "Rzeczpospolitej"
    Biznes, Miasto
    "Rzeczpospolita" opublikowała 26. listę 500 największych polskich przedsiębiorstw. Wśród wyróżnionych znalazło się 7 firm z Torunia.
  • Na zdjeciu: jarmark hanzeatycki, osoby są przebrane w stroje z epoki
    Kultura, Miasto
    W sobotę 25 maja 2024 r. na Zamku Krzyżackim czeka moc atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Hanzy.
  • 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Z tej okazji Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom zaprasza 23 maja 2024 r. na Rynek Nowomiejski, gdzie w godz. 11:00-16:00 odbędzie się Akcja Profilaktyczna "Zdrowie na Tak".
  • Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
  • Rada Okręgu nr 10 zaprasza na spotkanie, podczas którego poruszony zostanie temat wniosków, które warto złożyć do planu ogólnego dla całego miasta i poszczególnych dzielnic. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 maja 2024 o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Rzepakowej 7/9.
  • Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
  • Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Rusza 7. edycja projektu pn. „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne”, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami w wieku 50+, interesujących się fotografią.
  • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.