Toruń otrzymał wyższą stawkę za odpady | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń otrzymał wyższą stawkę za odpady

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 grudnia 2022
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia Michała Zaleskiego, prezydenta Torunia i jego zastępcę Zbigniewa Fiderewicza.

Od nowego roku miasto nadal będzie przekazywało odpady do stacji przeładunkowej na bramie przy ul. Kociewskiej w Toruniu, stanowiącej nieodłączny element projektu – spalarni w Bydgoszczy. Do czasu uzgodnienia nowej treści międzygminnego porozumienia z Bydgoszczą, czyli do 31 marca 2023 r., będą obowiązywały nas jednak stawki komercyjne, czyli wyższe niż do tej pory.

Wczoraj, 29 grudnia 2022 roku, miasto Toruń otrzymało od Zarządu Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Pronatura Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy nowe, komercyjne stawki opłat za odpady na I kwartał 2023 r. Zaproponowane ceny są dużo wyższe niż te obowiązujące dotychczas:

- Bydgoszcz domaga się znacznie większych pieniędzy od Torunia za wykonywanie tej samej usługi, którą wykonywała w poprzednim roku taniej. A, co najdziwniejsze, sposób liczenia kosztów tej usługi jest systemem komercyjnym, wykraczającym poza ewentualne wątpliwości, jakie były zgłaszane w procesie negocjacji. Bydgoszcz zgłaszała problem transportu odpadów między naszymi miastami, a teraz według oferty, którą otrzymaliśmy z Pronatury mamy płacić wielokrotnie więcej – mówił na zwołanym 30 grudnia 2022 roku briefingu prezydent Michał Zaleski.

Zgodnie z nowym cennikiem od 1 stycznia 2023 roku za odpady niesegregowane ze śmieciarek (200301) zapłacimy 446,05 złotych brutto za tonę (do tej pory było to ok. 280 zł), a za odpady po przetworzeniu z sortowni – wysokokaloryczne (191212) zapłacimy 719,14 zł brutto (do tej pory było to ok. 394 zł). Natomiast Bydgoszcz od nowego roku będzie płacić za tonę śmieci odpowiednio 150,76 i 360,46 złotych brutto.

- W tych naszych kosztach jest sprawa, którą podnosi się jako dyskusyjną, czyli transport. Transport to jest prawie 200 złotych tej różnicy 300 złotych, pozostała kwota to narzut komercyjny. W związku z tym rodzi się wątpliwość, czy ze środków publicznych możemy ponosić opłaty komercyjne, skoro istnieją opłaty samorządowe. Tak, mamy zapewnienie, że w momencie, kiedy dojdzie do porozumienia te środki zostaną zwrócone, ale i tak czeka nas uzyskanie w tej sprawie opinii organów nadzoru, a więc Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego – kontynuuje prezydent Torunia.

Stosowne wnioski o opinie zostaną wysłane 2 stycznia 2023 roku. Co ważne, w I kwartale 2023 roku, czyli do czasu zakończenia negocjacji ws. porozumienia, ceny za śmieci dla mieszkańców Torunia nie zostaną podniesione.

Obecny na briefingu Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Miasta Torunia, podkreślał, że porozumienie zawarte w 2009 roku wciąż obowiązuje:

- Żaden organ nadzoru nie wyeliminował tego dokumentu z obiegu prawnego. Różnimy się tutaj z miastem  Bydgoszcz w podejściu do ważności obowiązywania tego porozumienia. Bydgoszcz ma opinię prawną, my też mamy opinie prawne, z których wynika, że pomimo iż wówczas nie dopełniono obowiązku opublikowania porozumienia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, to wada ta nie eliminuje go z obiegu prawnego. I, co istotne, nawet sposób rozliczania między spółkami, jest to wada, która także powinna być w miarę szybko uregulowana. Gminy powinny się rozliczać między sobą w formie dotacji. Nie jest to przesłanka, która powoduje nieważność tego projektu.

Przypomnijmy, że 29 października 2009 r. pomiędzy Miastem Bydgoszcz a Gminą Miasta Toruń zostało zawarte porozumienie międzygminne w sprawie przejęcia zadań własnych Gminy Miasta Toruń przez Miasto Bydgoszcz z zakresu zapewnienia budowy, utrzymania i eksploatacji instalacji i urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych (zwane: Porozumieniem). Porozumienie zostało zawarte na co najmniej 30 lat z 6-letnim okresem wypowiedzenia.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Marcin Centkowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia
    Miasto
    Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
    Miasto, Sport
    Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Spotkanie prezydenta Torunia z nowym Kolegium Rektorskim UMK
    Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się 1 lipca 2024 r. z rektorem UMK prof. dr hab. Andrzejem Tretynem i członkami nowego kolegium rektorskiego.
  • Widok z lotu ptaka na remontowany odcinek ulicy Grudziądzkiej
    Drogi
    W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Pani Anna Głuszek nowa Dyrektor Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego
    Miasto
    Zmiany kadrowe w Urzędzie Miasta Torunia. 1 lipca 2024 r. stanowisko Dyrektora Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego objęła Pani Anna Głuszek.
  • W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Inauguracja wakacji na basenie Aqua Toruń za nami. W piątek 28 czerwca 2024 r. odbyło się wydarzenie „Aqua & Music & Sport”. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży na wydarzenie był bezpłatny.
  • W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego 20 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja naukowa „Osoba z ASD w społeczeństwie – poznać, zrozumieć, wspierać”. W wydarzeniu wzięła udział zastępczyni Prezydenta Miasta Torunia Dagmara Zielińska.
  • Nowym Komendantem Miejskim Policji w Toruniu został insp. Witold Markiewicz. Uroczysta zbiórka z okazji przejęcia obowiązków odbyła się 1 lipca 2024 r.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Ponad 1000 prac plastycznych wpłynęło do Muzeum Okręgowego w ramach 45. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”.
  • Każdy nowy obiekt z miejscami noclegowymi dla gości, którzy odwiedzają Toruń cieszy. Dzisiaj (1.07.2024 r.) zastępca Prezydenta Miasta Torunia Rafał Pietrucień odwiedził jeden z najmłodszych hosteli, który mieści się przy ul. Podmurnej 31. Hostel Happy Street prowadzi Fundacja Kopernikańska. Pokoje mają od czterech do dziesięciu łóżek. W sumie...