Toruń w czasie wojny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń w czasie wojny

Kultura
Data publikacji: 31 sierpnia 2009
Autor: admin_vobacom

Z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowało wystawę poświęconą Toruniowi i jego mieszkańcom w latach 1939-1945. Ta planszowa ekspozycja prezentowana jest na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

Wystawę rozpoczyna fragment pamiętnika Eugeniusza Przybyła, mówiący o tym, jak wyglądał Toruń i co czuli jego mieszkańcy pierwszego dnia, kiedy oddziały niemieckie wkroczyły do miasta. Autorzy chcą przybliżyć zagadnienia związane m.in. z wkroczeniem wojsk niemieckich do Torunia oraz wprowadzeniem zarządu wojskowego Wehrmachtu i niemieckich władz cywilnych. Istotnym elementem jest próba zaprezentowania germanizacji ludności polskiej przez Niemców w różnych jej aspektach. Losy ludności żydowskiej w Toruniu podobnie jak w innych rejonach kraju były tak samo tragiczne.

Prześladowania ludności toruńskiej i ich masowe aresztowania (szczególnie w początkach wojny) odcisnęły swe piętno na wielu torunianach. Pierwsze aresztowania nastąpiły już w dniach 8 i 9 września 1939 roku. Do końca tego miesiąca w więzieniu przy ul. Piekary (tzw. Okrąglak) osadzono, co najmniej 300 osób. Aresztowania wrześniowe miały spacyfikować miasto. W dniach od 17 do 21 października 1939 roku aresztowano i wykonano egzekucje na osobach uznanych za niebezpieczne z racji przynależności do "polskich władz przywódczych". Dla przeprowadzenia aresztowań między 17 a 21 października 1939 roku Toruń podzielono na 5 sektorów. Dziennie przeszukiwany był tylko jeden. W połowie października 1939 roku więźniów z "Okrąglaka" (blisko połowę) przeniesiono do Fortu VII, który miał być centralnym miejscem przetrzymywania okolicznej ludności i został oddany w ręce gestapo, a później Selbstschutzu (organizacja paramilitarna, rodzaj milicji regionalnej formowanej z ludności danego miasta), którego dowódcą został SS-Sturmbahnnführer Zaporowicz. Miał on możliwość decydowania o losach więzionych za pozwoleniem i pod nadzorem gestapo. Wystawa przedstawia też miejsca kaźni Torunia i okolic.

Interesujące jest przybliżenie sposobu walk torunian z okupantem. Toruński ruch oporu działał bardzo prężnie w pierwszych latach wojny. Reprezentowany był przez kilka organizacji podziemnych, takich jak Tajna Organizacja Konspiracyjna "Grunwald" składająca się z 3 wydziałów (Wojskowego, Administracji Cywilnej i Wywiadu), Batalion Śmierci za Wolność zwany też tylko Batalionem Śmierci, Polska Armia Powstania i Komenda Obrońców Polski. Wszystkie one działały bardzo krótko, gdyż na skutek licznych aresztowań rozbito je do 1941 roku.

Na planszach zamykających wystawę pokazano, w jaki sposób Toruń został wyzwolony z rak okupanta. 1 lutego 1945 roku do miasta wkroczyły wojska radzieckie. Byli to żołnierze z 70 armii 2 Frontu Białoruskiego pod dowództwem gen. płk. Wasyla Popowa. 6 marca 1945 roku odbyła się w Toruniu defilada Wojska Polskiego.

Wystawę oglądać można do 18 października.

Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Miasto
    16 maja 2024 r. podczas zdalnego Forum „Gmin na 5!” organizowanego przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie miasto Toruń otrzymało tytuł Gminy na 5! w zakresie obsługi inwestorów i przedsiębiorców.
  • Dofinansowanie do małej retencji – złóż wniosek
    Eko, Miasto
    Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Adam Szponka podczas prezentacji w CKK Jordanki
    Miasto
    Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...
  • Kultura, Miasto, MZK
    W Toruniu trwa posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Specjaliści od transportu publicznego z całej Polski obradują w dniach 16 - 17 maja 2024 r.
  • W dniach 18-19 maja 2024 r. w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 odbędzie się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
  • Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • 15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.
  • W kwietniu br. na Podgórzu odbyło się spotkanie ws. komunikacji miejskiej w tej części Torunia. Jeszcze w maju br. poznamy propozycje zmian, które Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przygotował w oparciu o zgłoszenia mieszkańców. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia informuje, że propozycje zmian w trasach przejazdu...
  • Już po raz 21. Przedszkole Miejskie nr 1 im. Wandy Szuman w Toruniu zorganizowało Przedszkole Święto Piernika.
  • Woda będzie tematem przewodnim programu atrakcji przygotowanych na sobotę 18 maja 2024 r. przez Muzeum Etnograficzne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.
  • Zakończyły się finały wojewódzkie turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w którym udział wzięły reprezentacje toruńskich szkół podstawowych.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.