Unijne pieniądze na zieleń w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Unijne pieniądze na zieleń w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 07 stycznia 2010
Autor: admin_vobacom

Toruń dostanie 150 tysięcy euro z unii Europejskiej na realizację projektu dotyczącego zagospodarowania terenów zielonych. Dofinansowanie jest efektem startu w konkursie ogłoszonym w ramach unijnego Programu Operacyjnego Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IVC.

- Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska ogłosiła wyniki drugiego naboru projektów. Na skutek podjętych postanowień, Gmina Miasta Toruń, razem z 14 partnerami z 13 miast Unii Europejskiej, będzie realizowała, w obszarze poddziałania "Dziedzictwo kulturowe i krajobraz", międzynarodowy projekt o akronimie "EUROSCAPES". Pełna nazwa to "Green management plans for European urban and peri-urban Landscapes" (Zagospodarowanie dziedzictwa naturalnego w krajobrazach miejskich i podmiejskich Europy) - wyjaśnia Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UMT. - To duży sukces, gdyż na konkurs złożono 481 wniosków, a zaledwie 74 projekty zyskały uznanie, w tym ten, w którym uczestniczy urząd miasta. Liderem projektu jest Syndykat nowej aglomeracji sześciu miast regionu Val Maubuée" (SAN - "Le Syndicat d agglomération nouvelle Marne-la-Vallée - Val Maubuée"), z regionu Il-de-France.

Europejskimi partnerami Torunia będą ponadto takie miasta jak: portugalskie Loures, niemieckie Wetzlar, hiszpańskie Las Palmas de Gran Canaria, Bratysława, łotewskia Sigulda, Rzym, węgierskie Siofók, rumuńska Braila, grecka Trikala, hiszpańskie Granollers, Bruksela i Londyn.

Celem projektu jest wymiana doświadczeń na szczeblu międzynarodowym, zmierzająca do wypracowania wspólnej komplementarnej koncepcji zarządzania terenami przyrodniczymi w obszarach zurbanizowanych, w oparciu o innowacyjne techniki Geograficznych Systemów Informacyjnych (GIS). Koncepcja ta będzie opracowywana według najnowszych metodologii europejskich, dostosowanych do bieżących standardów unijnych.

- Projekt idealnie wpisuje się w nasze działania. Toruń jest wszak ośrodkiem, w którym odbywają się krajowe i międzynarodowe konferencje na temat zieleni miejskiej. Było ich pięć, w tym roku będzie kolejna. Ponadto aplikujemy do Unii Europejskiej w konkursie Zielona Stolica Europy - mówi dyrektor Burak.

W II połowie bieżącego roku, to właśnie Toruń będzie gospodarzem jednego z pierwszych spotkań wszystkich partnerów EUROSCAPES, organizując seminarium pn. "Zarządzanie zielenią zabytkową na terenie miasta" (Management of green monuments within the urban area).

Projekt będzie realizowany przez 3 lata - od stycznia 2010 do grudnia 2012 r. Łączna wartość przedsięwzięcia opiewa na kwotę ponad 2.200.000 euro. Udział finansowy Torunia, podobnie jak i pozostałych partnerów, wyniesie 150.000 euro, z czego do 85% zrefunduje Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Projekt jest koordynowany przez Wydział Środowiska i Zieleni UMT.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.