Uwaga, czarna szyna! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Uwaga, czarna szyna!

Miasto, MZK
Data publikacji: 03 listopada 2023
Autor: Sylwia Derengowska
Uwaga, czarna szyna!

Jesień to trudny czas dla tramwajów. W tym okresie na torowiskach tworzy się tzw. mada, czyli śliska maź zmniejszająca przyczepność i wydłużająca drogę hamowania. To niebezpieczne zjawisko nazywane jest przez motorniczych „czarną szyną”.

Prowadzenie pojazdu szynowego o tej porze roku jest tak samo trudne jak prowadzenie samochodu w czasie opadów marznącego deszczu. Opadające liście przyklejają się do szyn i kół, i – po rozdrobnieniu – tworzą madę, czyli śliską maź. Pokryte nią szyny przybierają ciemnoszary lub czarny kolor. Stąd określenie „czarna szyna”. Na pokrytych madą torach znacząco obniża się przyczepność i wydłuża się droga hamowania.

- Stosowanie w tramwajach nowoczesnych, elektronicznych układów antypoślizgowych i sypanie specjalnego piasku pod koła nie eliminuje problemu w stu procentach. Nie sposób też na bieżąco usunąć wszystkie liście ze wszystkich torowisk. W takich warunkach droga hamowania tramwaju jest znacznie, nawet kilkukrotnie dłuższa niż na suchej nawierzchni – ostrzega Wojciech Olszewski z Oddziału Tramwajowego Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu, wieloletni instruktor jazdy w tutejszym Ośrodku Szkolenia Kierowców i Motorniczych. - Dlatego apelujemy do pozostałych użytkowników dróg – zarówno kierowców, rowerzystów, jak i pieszych – o zachowanie szczególnej ostrożności. Dla bezpieczeństwa swojego i innych nie należy wchodzić czy wjeżdżać na torowisko przed nadjeżdżającym tramwajem, gdyż na śliskich torach tak dużego, ciężkiego pojazdu nie da się zatrzymać w miejscu.  

Czarna szyna wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale może też być przyczyną opóźnień. Bo tramwaj, by dostosować prędkość do warunków drogowych (torowych), nie tylko jedzie po takim torowisku wolniej, ale – z uwagi na mniejszą przyczepność kół do torów – trudniej mu także ruszyć po każdym zatrzymaniu na przystanku czy na światłach.

Drodzy pasażerowie, bardzo prosimy o wyrozumiałość gdy tramwaj się spóźnia.  W trudnych warunkach nierzadko nie da się jechać bezpiecznie i zarazem zdążyć na czas. Wie o tym każdy kierowca. Z pojazdami szynowymi sytuacja ma się analogicznie.

Drodzy piesi, kierowcy, rowerzyści - nie wchodźcie, nie wjeżdżajcie  na torowisko, gdy nadjeżdża tramwaj. Poczekajcie nawet wtedy, gdy tramwaj powinien zatrzymać się na przystanku, a wy chcecie przejść wyznaczonym przejściem przed przystankiem. Nasi motorniczy zapewniają, że będą jeździć z jak najbezpieczniejszą prędkością, ale na czarnej szynie w poślizg można wpaść w każdym miejscu. Dlatego wspólnie zadbajmy o własne bezpieczeństwo.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Marcin Centkowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia
    Miasto
    Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
    Miasto, Sport
    Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Spotkanie prezydenta Torunia z nowym Kolegium Rektorskim UMK
    Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się 1 lipca 2024 r. z rektorem UMK prof. dr hab. Andrzejem Tretynem i członkami nowego kolegium rektorskiego.
  • Widok z lotu ptaka na remontowany odcinek ulicy Grudziądzkiej
    Drogi
    W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn ściska sobie dłonie
    Miasto
    Koordynowanie dialogu i konsultacji społecznych Urzędu Miasta Torunia to najważniejsze zadania pełnomocnika ds. dialogu i innowacji miejskich. Prezydent Torunia Paweł Gulewski powierzył tę rolę dr. Patrykowi Wawrzyńskiemu.
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Inauguracja wakacji na basenie Aqua Toruń za nami. W piątek 28 czerwca 2024 r. odbyło się wydarzenie „Aqua & Music & Sport”. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży na wydarzenie był bezpłatny.
  • W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego 20 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja naukowa „Osoba z ASD w społeczeństwie – poznać, zrozumieć, wspierać”. W wydarzeniu wzięła udział zastępczyni Prezydenta Miasta Torunia Dagmara Zielińska.
  • Nowym Komendantem Miejskim Policji w Toruniu został insp. Witold Markiewicz. Uroczysta zbiórka z okazji przejęcia obowiązków odbyła się 1 lipca 2024 r.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Ponad 1000 prac plastycznych wpłynęło do Muzeum Okręgowego w ramach 45. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”.
  • Każdy nowy obiekt z miejscami noclegowymi dla gości, którzy odwiedzają Toruń cieszy. Dzisiaj (1.07.2024 r.) zastępca Prezydenta Miasta Torunia Rafał Pietrucień odwiedził jeden z najmłodszych hosteli, który mieści się przy ul. Podmurnej 31. Hostel Happy Street prowadzi Fundacja Kopernikańska. Pokoje mają od czterech do dziesięciu łóżek. W sumie...