Wakacje w mieście | www.torun.pl

Wakacje w mieście

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 17 czerwca 2020
Autor: Natalia Przytarska

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje letnie 2020. Mimo obowiązujących obostrzeń instytucje miejskie przygotowały bogatą ofertę kulturalno-sportową dla dzieci pozostających w Toruniu. Jej najważniejsze punkty przedstawiono podczas konferencji „Lato bez nudy” w OPP Dom Harcerza.

- Tegoroczne wakacje, jak wszyscy zdajemy sobie sprawę, będą inne niż dotychczasowe. Spowodowane jest to epidemią koronawirusa, dlatego nasza oferta musi być dostosowana do tych warunków. Jest to spore wyzwanie, ale dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży wypoczywającej w okresie letnim w Toruniupowiedział podczas konferencji zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

W tym roku dzieci i młodzież będzie mogła skorzystać aż z trzech basenów plenerowych – na Bydgoskim Przedmieściu, Przy Skarpie oraz nowo utworzonym na Kempingu Tramp. Oficjalne otwarcie kompleksu przy ul. Kujawskiej 14 zainauguruje impreza All Day Beach Party. Zasady korzystania z basenów różnić będą się od tych z lat poprzednich. Niezmiennie jednak młodzież i dzieci za okazaniem legitymacji będą mogły korzystać z basenów bezpłatnie.

Lato bez nudy - oferta

Ze względu na rosnące zainteresowanie orlikami w okresie letnim wydłużony będzie czas ich działania.

- 24 orliki mieszczące się na terenie Torunia czynne będą od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-20:00, a w sobotę i niedzielę od 14:00-21:00poinformowała dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Mariola Soczyńska.

Nie zapomniano również o imprezach cieszących się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców – zorganizowane zostaną dwa rajdy rowerowe: „Szlakiem Toruńskiego Sportu” „Toruń jakiego nie znamy”, imprezy sportowe: Toruń kocha rolki, Cross Barbarka 2020, Wspinaczka sportowa, Pilates pod chmurką czy Wyścigi Rowerkowe.

Będzie też coś dla małych fanów żużla – przygotowano 100 darmowych wejściówek na pierwszą oraz finałową rundę Speedway European Championship (po 50 biletów na każdą z imprez). Bilety przeznaczone są dla dzieci i młodzieży z opiekunem, na zasadzie: jeden opiekun z maksymalnie dwójką podopiecznych. Kolejne 50 biletów przewidziano na PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi

Kliknij w plakat, aby powiększyć

Sporo będzie się także działo w jednostkach oświatowych. Dzieci skorzystać będą mogły ze szkolnych basenów uruchamianych po dwa w każdym miesiącu. W lipcu dostępne będą te przy Szkole Podstawowej nr 16 oraz Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych, natomiast w sierpniu przy Szkole Podstawowej nr 8 oraz 18. Popływać będzie można każdego dnia tygodnia w godz. od 10:00 do 15:00. 

Dodatkowe zajęcia dla dzieci rozwijające ich zainteresowania i pasje zorganizują również OPP Dom Harcerza oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Drugi z nich specjalnie na lato przygotował warsztaty taneczne „BaletoveLove” oraz plastyczne „Lato w Plasterii”. Zapisy na nie są możliwe po kontakcie telefonicznym z jednostką. W OPP Dom Harcerza natomiast zaplanowano 6 wakacyjnych przystanków, które odpowiadają sześciu tygodniom projektu.

- Każdy tydzień ma swoją niepowtarzalną nazwę oraz, mam nadzieję, niepowtarzalny przebieg – Piernikowy zawrót głowy, Piernikowo-wystrzałowo, Piernikowo-zabawowo, Kolorowe piernikowe, Rozśpiewane piernikowe. Zajęcia będą zróżnicowane, ale namaszczone jednym, głównym tematem – trochę muzycznym, trochę plastycznym, czy trochę rozrywkowym. W myśl wszystkich zasad i procedur bezpieczeństwa będziemy starać się organizować je na świeżym powietrzu – głównie w Piernikowym Miasteczkuzapowiedziała Renata Puzdrowska, dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza.

Oprócz oferty wakacyjnej w OPP Dom Harcerza oraz Młodzieżowym Domu Kultury odbywają się zajęcia planowe, zgodnie z ustalonym przez te placówki harmonogramem.

- Zajęcia przygotowane zgodnie z planem są otwarte – mogą w nich uczestniczyć dzieci niezapisane do tej pory na zajęcia. Wśród nich znajdziemy warsztaty gitarowe, wokalne, taneczne, czy plastyczne - poinformowała dyrektor Wydziału Edukacji Anna Łukaszewska.

Gmina Miasta Toruń dofinansuje także wypoczynek letni poza miejscem zamieszkania dla dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej oraz z placówek opiekuńczo – wychowawczych typu rodzinnego.

- Uzyskać wsparcie można na dofinansowanie wyjazdu w formie zorganizowanej lub na wyjazd zorganizowany we własnym zakresie. Planowane jest przeznaczenie ok. 800 zł na dziecko, dla ok. 370 dzieci. Natomiast w ramach „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Innych Uzależnień” na 2020 r. proponowane są zajęcia animacyjne na terenie Torunia. Będą to m.in.: wyjścia do teatru, kina, na lody oraz przede wszystkim gry i zabawy oraz nauka wspólnego organizowania czasu wolnego, aby odciążyć rodziców - powiedziała zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Irena Urbańska.

W ramach tego programu realizowane będą także zajęcia w świetlicach środowiskowych prowadzonych przez MOPR. Otwarcie placówek po przerwie planowane jest na 22 czerwca 2020 r.

Wszystkie zajęcia dla dzieci i młodzieży przygotowane na "Lato bez nudy" są bezpłatne. Konieczne jest okazanie legitymacji szkolnej. 

Fot. Lech Kamiński

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. rozpoczyna się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.