www.torun.pl

Wakacje w mieście

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 17 czerwca 2020
Autor: Natalia Przytarska

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje letnie 2020. Mimo obowiązujących obostrzeń instytucje miejskie przygotowały bogatą ofertę kulturalno-sportową dla dzieci pozostających w Toruniu. Jej najważniejsze punkty przedstawiono podczas konferencji „Lato bez nudy” w OPP Dom Harcerza.

- Tegoroczne wakacje, jak wszyscy zdajemy sobie sprawę, będą inne niż dotychczasowe. Spowodowane jest to epidemią koronawirusa, dlatego nasza oferta musi być dostosowana do tych warunków. Jest to spore wyzwanie, ale dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży wypoczywającej w okresie letnim w Toruniupowiedział podczas konferencji zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

W tym roku dzieci i młodzież będzie mogła skorzystać aż z trzech basenów plenerowych – na Bydgoskim Przedmieściu, Przy Skarpie oraz nowo utworzonym na Kempingu Tramp. Oficjalne otwarcie kompleksu przy ul. Kujawskiej 14 zainauguruje impreza All Day Beach Party. Zasady korzystania z basenów różnić będą się od tych z lat poprzednich. Niezmiennie jednak młodzież i dzieci za okazaniem legitymacji będą mogły korzystać z basenów bezpłatnie.

Lato bez nudy - oferta

Ze względu na rosnące zainteresowanie orlikami w okresie letnim wydłużony będzie czas ich działania.

- 24 orliki mieszczące się na terenie Torunia czynne będą od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-20:00, a w sobotę i niedzielę od 14:00-21:00poinformowała dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Mariola Soczyńska.

Nie zapomniano również o imprezach cieszących się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców – zorganizowane zostaną dwa rajdy rowerowe: „Szlakiem Toruńskiego Sportu” „Toruń jakiego nie znamy”, imprezy sportowe: Toruń kocha rolki, Cross Barbarka 2020, Wspinaczka sportowa, Pilates pod chmurką czy Wyścigi Rowerkowe.

Będzie też coś dla małych fanów żużla – przygotowano 100 darmowych wejściówek na pierwszą oraz finałową rundę Speedway European Championship (po 50 biletów na każdą z imprez). Bilety przeznaczone są dla dzieci i młodzieży z opiekunem, na zasadzie: jeden opiekun z maksymalnie dwójką podopiecznych. Kolejne 50 biletów przewidziano na PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi

Kliknij w plakat, aby powiększyć

Sporo będzie się także działo w jednostkach oświatowych. Dzieci skorzystać będą mogły ze szkolnych basenów uruchamianych po dwa w każdym miesiącu. W lipcu dostępne będą te przy Szkole Podstawowej nr 16 oraz Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych, natomiast w sierpniu przy Szkole Podstawowej nr 8 oraz 18. Popływać będzie można każdego dnia tygodnia w godz. od 10:00 do 15:00. 

Dodatkowe zajęcia dla dzieci rozwijające ich zainteresowania i pasje zorganizują również OPP Dom Harcerza oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Drugi z nich specjalnie na lato przygotował warsztaty taneczne „BaletoveLove” oraz plastyczne „Lato w Plasterii”. Zapisy na nie są możliwe po kontakcie telefonicznym z jednostką. W OPP Dom Harcerza natomiast zaplanowano 6 wakacyjnych przystanków, które odpowiadają sześciu tygodniom projektu.

- Każdy tydzień ma swoją niepowtarzalną nazwę oraz, mam nadzieję, niepowtarzalny przebieg – Piernikowy zawrót głowy, Piernikowo-wystrzałowo, Piernikowo-zabawowo, Kolorowe piernikowe, Rozśpiewane piernikowe. Zajęcia będą zróżnicowane, ale namaszczone jednym, głównym tematem – trochę muzycznym, trochę plastycznym, czy trochę rozrywkowym. W myśl wszystkich zasad i procedur bezpieczeństwa będziemy starać się organizować je na świeżym powietrzu – głównie w Piernikowym Miasteczkuzapowiedziała Renata Puzdrowska, dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza.

Oprócz oferty wakacyjnej w OPP Dom Harcerza oraz Młodzieżowym Domu Kultury odbywają się zajęcia planowe, zgodnie z ustalonym przez te placówki harmonogramem.

- Zajęcia przygotowane zgodnie z planem są otwarte – mogą w nich uczestniczyć dzieci niezapisane do tej pory na zajęcia. Wśród nich znajdziemy warsztaty gitarowe, wokalne, taneczne, czy plastyczne - poinformowała dyrektor Wydziału Edukacji Anna Łukaszewska.

Gmina Miasta Toruń dofinansuje także wypoczynek letni poza miejscem zamieszkania dla dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej oraz z placówek opiekuńczo – wychowawczych typu rodzinnego.

- Uzyskać wsparcie można na dofinansowanie wyjazdu w formie zorganizowanej lub na wyjazd zorganizowany we własnym zakresie. Planowane jest przeznaczenie ok. 800 zł na dziecko, dla ok. 370 dzieci. Natomiast w ramach „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Innych Uzależnień” na 2020 r. proponowane są zajęcia animacyjne na terenie Torunia. Będą to m.in.: wyjścia do teatru, kina, na lody oraz przede wszystkim gry i zabawy oraz nauka wspólnego organizowania czasu wolnego, aby odciążyć rodziców - powiedziała zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Irena Urbańska.

W ramach tego programu realizowane będą także zajęcia w świetlicach środowiskowych prowadzonych przez MOPR. Otwarcie placówek po przerwie planowane jest na 22 czerwca 2020 r.

Wszystkie zajęcia dla dzieci i młodzieży przygotowane na "Lato bez nudy" są bezpłatne. Konieczne jest okazanie legitymacji szkolnej. 

Fot. Lech Kamiński

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu przytulająca się para na tarasie widokowym przy ul. Mostowej
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Uczennica w masce pochylona nad kartką papieru
  Miasto
  Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Miasto
  Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Sygnalizacja świetlna na przebudowywanym placu Rapackiego
  Inwestycje, Miasto
  Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Sanitariusze w kombinezonach z noszami
  Miasto
  Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Plakat promujący Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.
  Kultura, Miasto
  Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.