www.torun.pl

Warto być ostrożnym

Miasto
Data publikacji: 09 lipca 2020
Autor: Małgorzata Litwin

O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.

- W Polsce, także w Toruniu, od miesięcy trwa dyskusja na temat sensu noszenia maseczek. Mimo iż nadal mamy obowiązek ich zakładania w określonych sytuacjach, słychać też głosy, że tego typu osłony, najczęściej nieprofesjonalne, nie działają, a wręcz mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Zatem nosić czy nie nosić maseczki?

- Rzeczywiście, w Polsce i na świecie były i są na ten temat różne opinie - naukowców, lekarzy, polityków. Jednak obecnie, po kilku miesiącach trwania pandemii, mamy już wyraźne dowody na to, że maseczka jest jedną z dobrych metod zapobiegania zakażeniom koronawirusem, a także innymi wirusami, bakteriami. Oczywiście najlepsze są maseczki chirurgiczne i z odpowiednim filtrem, ale i te zwykłe, materiałowe, potrafią skutecznie blokować rozprzestrzenianie się wirusów drogą kropelkową. Z pewnością lepsze nawet takie zwykłe niż ich zupełny brak. Przykrywanie nosa i ust ogranicza choćby przestrzeń, w jakiej roznoszą się wirusy, a to już bardzo dużo. Dlatego nośmy maseczki! Oczywiście osoby chore, np. z astmą, są z tego obowiązku zwolnione, ale w pomieszczeniach zamkniętych, np. sklepach czy urzędach, także im zalecałabym przysłonięcie dróg oddechowych choćby chustą czy szalem.

- "Pandemia to "ściema", wymyślona z powodów ekonomicznych i politycznych. Nie znam nikogo chorego, nikt z moich znajomych nie zmarł z tego powodu!" – tak pisze wiele młodych osób na portalach społecznościowych.  Nawet od niektórych znanych postaci życia publicznego płyną głosy, że nie ma się czego bać. Czy rzeczywiście koronawirus istnieje i czy jest groźny?

- Jestem w tym temacie na co dzień i wiem, że istnieje! Jest to wirus nowy, dopiero się go uczymy, a w przypadku każdego wirusa poznawanie i badanie go trwa z reguły co najmniej 3-5 lat. Chociażby wirus HIV, pojawił się w latach 80., i choć już znacznie więcej o nim wiadomo, nadal nie ma na niego szczepionki. W przypadku wirusa SARS-CoV-2 widzimy już, że sprawia niespodzianki. Może akurat ktoś nie zna osoby chorej, ale ja znam! Codziennie z moimi współpracownikami odbieramy telefony, czasami bardzo dramatyczne, od osób, które same lub ich najbliżsi borykają się ze skutkami tej choroby. I nie są to tylko osoby 60+ ze schorzeniami współistniejącymi. Są to także osoby młodsze, które były zdrowe i w dobrej kondycji, a czasami nieoczekiwanie źle znoszą Covid-19. Dlatego radzę tego wirusa nie lekceważyć.  

- Co zatem robić, jak się właściwie zabezpieczać, aby zminimalizować ryzyko zarażenia?

- Po pierwsze maseczka. Po drugie - jak w przypadku każdej choroby zakaźnej: higiena, higiena i jeszcze raz higiena! Ze szczególnym uwzględnieniem rąk, bo to poprzez brudne ręce, którymi dotykamy twarzy, rozprzestrzenia się znakomita większość chorób zakaźnych. Każde miejsce ciała, niepokryte skórą właściwą, którego dotykamy palcami - wargi, błona śluzowa oka czy nosa – to wrota dla drobnoustrojów.  Dbajmy zatem o higienę, często myjmy ręce ciepłą wodą z mydłem, a w miejscach publicznych korzystajmy z płynów dezynfekcyjnych. W torebce czy w samochodzie warto mieć małą buteleczkę z takim płynem i przetrzeć ręce, gdy wsiadamy do auta np. po zakupach.  Zaś po trzecie – pilnowanie dystansu społecznego – unikanie tłumu, zachowanie odległości co najmniej 2 metrów od osoby, z którą nie przebywamy na co dzień.

- Gdzie w tej chwili najłatwiej się zarazić?

- Znalezienie tzw. "miejsca zerowego" to obecnie najtrudniejsze zadanie dla służb sanitarno-epidemiologicznych. Było to stosunkowo łatwe na samym początku pandemii, gdy mieliśmy pacjenta "zero". Teraz, przy obecnej liczbie przypadków, praktycznie nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić. Do zakażenia może dojść wszędzie: w sklepie, w pociągu, w komunikacji miejskiej, na imprezie rodzinnej. Dlatego warto być ostrożnym.

Rozmawiała: Małgorzata Litwin

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu siedziba Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie przy ul. Batorego
  Miasto
  Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie zachęca do zapozania się z zasadami składania wniosków na nowy okres zasiłkowy 2020/2021.
 • Miasto
  4 sierpnia 2020 r. wyruszy z Torunia Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa będzie miała oryginalną formę.
 • Na zdjęciu: grafika ze zdjęciem Motoareny z lotu ptaka
  Sport
  W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 16 sierpnia 2020 roku odbędzie się rekreacyjny rajd rowerowy „Szlakiem toruńskiego sportu”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: ludzie wsiadający do autobusu
  MZK
  W związku z udostępnieniem dla ruchu nowego ronda przy skrzyżowaniu ul. Grudziądzkiej i Celniczej, od soboty 1.08.2020 r. zmieniona została trasa przejazdu autobusów linii nr 0 oraz C w obrębie Centralnego Cmentarza Komunalnego.
 • Na zdjęciu: autobus i tramwaj na tle Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od 1 września 2020 roku planuje się zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i tramwajów MZK. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną trasa niektórych linii ma zostać wydłużona a częstotliwość połączeń poza godzinami szczytu ograniczona. Zanim jednak proponowane rozwiązania zostaną wprowadzone prosimy mieszkańców o zapoznanie się ze zmianami i...
 • Screen interaktywnej mapy z punktami partnerskimi na starówce
  Biznes, Miasto
  Już w prawie stu miejscach na starówce zrobimy zakupy w obniżonych cenach z kartą Moja Starówka.
 • Od 1 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące rejestracji łódek wędkarskich, jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Dotychczasowe przepisy przewidywały kilka rejestrów, w których mogły być zarejestrowane jednostki pływające. Rejestry prowadziły różne organy, natomiast regulacje odnoszące się do obowiązku...
 • Rozpoczął się kolejny tydzień nocnych prac na moście drogowym im. J. Piłsudskiego w Toruniu. W tym czasie most jest otwarty dla ruchu, ale z pewnymi ograniczeniami. Wprowadzony na ten czas ruch wahadłowy umożliwia wjazd na obiekt betonowozów, dzięki którym na przęśle 1 i 2 będzie betonowana płyta przeprawy. Kolejne prace nocne rozpoczną się we...
 • W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 2 sierpnia 2020 odbył się rekreacyjny rajd rowerowy. Wydarzeniu wzieło udział blisko 150 osób. Organizatorem było Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji UM.
 • W sobotnie popołudnie 1 sierpnia na ostatniej kondygnacji parkingu Toruń Plaza odbyłą się czwarta edycja imprezy dla miłośników jazdy na rolkach. Rodzinno-rekreacyjne wydarzenie zgromadziło blisko 150 uczestników.
 • 1 sierpnia 2020 roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Toruńskie obchody tej ważniej rocznicy zorganizowano pod obeliskiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Marii Biedermann-Kowalewskiej Medal Thorunium i odznaczył organizacje kombatanckie okolicznościowymi medalami z...
 • Do grona toruńskich stulatków dołączyła 26 kwietnia 2020 r. Pani Irena Kazaniecka. Jubilatkę odwiedził 31 lipca prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na modernizację trzech odcinków torowisk tramwajowych. Realizacją zamówienia było zainteresowanych aż sześciu wykonawców - ostatecznie wybrana została firma Balzola Polska, która w przeciągu 21 miesięcy wykona prace budowlane za łączną kwotę ponad 100 milionów złotych.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy sześciu autobusów elektrycznych i wykonanie infrastruktury do ich ładowania. Nowe pojazdy dostarczy Solaris Bus & Coach S.A., która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Za zaprojektowanie oraz wybudowanie infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych odpowiadać...