Weekend w Toruniu online | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu online

Kultura, Miasto
Data publikacji: 08 maja 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Praca Szymona Jankowskiego, Autoportret, III cz. tryptyku

Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego, pierwsze wydarzenia Tygodnia Bibliotek, transmisja spektaklu „Hemar. Marchewka – próba generalizacji” Impresaryjnego Teatru Muzycznego, a także sporo interaktywnych propozycji dla dzieci – tak zapowiada się wirtualny weekend w Toruniu.

8 maja, piątek

  • Tydzień Bibliotek online - Zasmakuj w Bibliotece, do 15.05.

Coroczna wspólna inicjatywa Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu oraz działającego przy niej Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich mająca na celu promocję czytelnictwa i książek, a także ukazanie różnorodnych form działalności bibliotek, adresowana do szerokiego kręgu odbiorców.
Proponujemy między innymi zwiedzanie cyfrowych wystaw, wysłuchanie i obejrzenie kilku ciekawych opowieści, rozwiązanie Quizu wiedzy o naszej bibliotece. Zapraszamy także na dwa autorskie spotkania oraz do udziału w otwartym warsztacie wideo tworzenia kolekcji i wystaw w systemie Omeka. Mamy nadzieję „rozsmakować” Państwa w bibliotece, by zadośćuczynić tegorocznemu hasłu: Zasmakuj w Bibliotece. Dlatego też bibliotekarze będą prezentować przepisy kulinarne wybrane z dawnych książek kucharskich dostępnych w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.
Organizator: Biblioteka Uniwersytecka
Wszystkie wydarzenia odbędą się w wirtualnej przestrzeni dostępnej ze strony Biblioteki Uniwersyteckiej oraz na FB

  • godz. 18.00 Tydzień z e-dukacją: e-rozgrywki - 5 sekund! z Moniką

Jaki jest najlepszy typ gier? To gry na czas! Nic tak nie pobudza emocji, kreatywności i śmiechu jak odrobina adrenaliny z tykającym zegarem w tle. E-rozgrywki poprowadzi Monika Magdalena Ratajczyk
Organizator: Centrum Kultury Dwór Artusa
Obowiązują zapisy. Szczegóły

  • godz. 18.00 Hemar. Marchewka – Próba generalizacji

Historie inspirowane satyrycznymi tekstami Mariana Hemara, przeplatane piosenkami jego autorstwa, układają się w muzyczną opowieść o polityce i miłości. Aktorzy Teatru Muzycznego w Toruniu śpiewają i sami sobie akompaniują.
Marian Hemar kojarzy się przede wszystkim z nieśmiertelnymi przebojami, takimi jak „Kiedy znów zakwitną białe bzy” czy „Mały gigolo”, i kabaretowymi skeczami, które do dziś grane są na różnych scenach w Polsce – częstokroć bez wiedzy, kto jest ich autorem.
Tymczasem Hemar był nie tylko znakomitym tekściarzem, ale też doskonałym obserwatorem i komentatorem współczesnego mu świata. Dzięki analitycznemu umysłowi wybitnego brydżysty tworzył, w poetyckiej formie, trafione w punkt polityczne prognozy i rozwiązania, które do dziś nie straciły aktualności. Takim właśnie tekstem jest napisany w 1942 roku pamiętnik satyryczny „Marchewka” – dość powiedzieć, że wystarczy zmienić tylko daty i nazwiska, by zyskać opis czasów nam współczesnych.
Spektakl prezentowany w ramach Festiwalu OFF-Północna 2019.
Organizator: Impresaryjny Teatr Muzyczny
LINK DO WYDARZENIA

  • godz. 18.30 Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego: #rysować, do 21.06., godz. 13.00

- udostępnienie on-line: 8.05. godz. 18.30
- finisaż on-line / rozdanie nagród: 21.06., godz. 12.00
Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego to seria cyklicznych wystaw, organizowanych przez pracowników Katedry Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK od 2008 roku. Pierwsze edycje miały zasięg ogólnopolski, a obecnie są to pokazy o charakterze międzynarodowym i odbywają się w formule biennale. Każda z odsłon projektu jest odpowiedzią na zmieniający się temat przewodni, który zawsze związany jest z obszarem rysunku, interpretowanym w sposób bardzo szeroki. Selekcja prac odbywa się na zasadzie konkursu. Tytuł i hasło przewodnie tegorocznej wystawy to #RYSOWAĆ. Kieruje ono uwagę na przejawy rysunku, które możemy znaleźć w przestrzeniach wirtualnych. Specyficzne okoliczności sprawiają, że hasło tegorocznej edycji – #RYSOWAĆ – nabrało zupełnie nowych znaczeń i kontekstów…
Jury Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego rozpatrzyło w tym roku 186 zgłoszeń z 28 uczelni z Polski i zagranicy. Do udziału w wystawie zakwalifikowało się 60 artystów.
W czasie udostępnienia wystawy poznamy prace zakwalifikowane do pokazu. Z kolei w ramach wirtualnego finisażu dowiemy się, których artystów w tej edycji nagrodzono.
Organizator: Galeria Wozownia, Katedra Rysunku (Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu)
LINK DO WYDARZENIA


9 maja, sobota

  • Dziecięca sobota

- godz. 9.30 dzieci w wieku 7-10 lat - "Teatralny rozruch". Spotkanie potrwa 30 min.
- godz. 10.30 dzieci w wieku 4-6 lat - "Poranne figle, psoty i żarty". Spotkanie potrwa 30 min.
Oba spotkania będą zachętą do tworzenia teatru w domu z tego, co pod ręką. Przedmioty codziennego użytku ożyją za sprawą kilku prostych teatralnych trików. Sprawdzimy, co stanie się ze starą drewnianą łyżką lub tarką, gdy doprawimy jej oczy, nogi, uszy, ręce...
Na zajęcia przygotujcie: przedmiot, który chcecie zmienić i ożywić, nożyczki, stare skarpetki, sznurek/wstążkę, klej, papier w różnych kolorach, watę (lub bibułę), kokardki (i inne drobne ozdoby, które macie w domach).
UWAGA spotkania bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona; obowiązuje rezerwacja miejsc: agnieszka.zakrzewska@woak.torun.pl. Zapisy do piątku 8 maja (do godz. 24.00)
spotkania odbędą się na platformie ZOOM (prosimy o pobranie aplikacji oraz instalację jej na komputerze lub telefonie). Tuż przed spotkaniem prowadząca skontaktuje się z zapisanymi osobami i prześle dane do spotkania online.
Zajęcia poprowadzi Agnieszka Zakrzewska - pedagożka teatru i animatorka kultury, specjalistka ds. teatru w WOAK-u. Od lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w każdym wieku.
Organizator: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
LINK DO WYDARZENIA

10 maja, niedziela

  • godz. 11.00 Niedziela w Teatrze Online: Gekon Maruda

Tym razem usłyszymy tradycyjną baśń z indonezyjskiej wyspy Bali „Gekon Maruda” z książki „Opowieści Ziemi”. Książka ta to zbiór siedmiu ponadczasowych opowiadań pochodzących z rdzennych kultur z całego świata, których wspólnym motywem jest relacja z Ziemią – wątek wciąż centralny dla wielu społeczności. Baśń przeczyta aktorka Teatru Horzycy, Anna Magalska. Przygotowaliśmy także propozycje interaktywnych zabaw dla najmłodszych.
Organizator: Teatr im. Wilama Horzycy
LINK DO WYDARZENIA

  • godz. 19.00 Piwnice Dworu Artusa: e-zwiedzanie

Kolejne nietypowe zwiedzanie Dworu Artusa. Tym razem zabierzemy Was w najmroczniejsze zakątki, gdzie nie dociera światło, a wszystko spowite jest zasłoną tajemnicy. Do piwnic.
Razem z Łukaszem Wudarskim sprawdzimy, jakie pomieszczenia kryją się schodami w dół, za zamkniętymi drzwiami. Nasze piwnice utrzymane są w odcieniu krwistej czerwieni, mają wiele ukrytych przejść... i prowadzą do studia pewnego znanego toruńskiego artysty.
Jakiego? Bądźcie z nami, a wszystkiego się dowiecie!
Organizator: Centrum Kultury Dwór Artusa
LINK DO WYDARZENIA

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Aquapark przy Hallera ponownie otwarty
    Miasto, Sport
    Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • - Od godz. 12:00 w czwartek 15 sierpnia do godz. 20:00 w sobotę 17 sierpnia 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29°C do 31°C, temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.