Wielkie toruńskie świętowanie [film] | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wielkie toruńskie świętowanie [film]

Miasto
Data publikacji: 23 stycznia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

Obchody jubileuszu odbyły się w dniach 16-19 stycznia 2020 r. Patronatem objął je prezydent RP, Andrzej Duda. Prezydent Torunia Michał Zaleski w dniu 23 stycznia 2020 r. podczas konferencji prasowej dokonał podsumowania wydarzeń, a także przypomniał, ze jubileusz będzie w naszym mieście trwał cały rok.

- Torunianie świętowali ten jubileusz, licznie uczestnicząc we wszystkich wydarzeniach, począwszy od uroczystej sesji Rady Miasta Torunia w dniu 16 stycznia, przez Halleriadę na Rynku Staromiejski, uroczysty przemarsz po ulicach Starego Miasta, aż po piękny koncert w hali Arena Toruń, w którym uczestniczyło ponad 6000 osób. To wszystko pokazało, że czujemy się z naszym miastem silnie związanipowiedział prezydent Michał Zaleski.

W trakcie czterodniowych obchodów odbyło się ponad 20 działań i wydarzeń, gromadzących mieszkańców. Torunianie chętnie wzięli udział zarówno w takich podniosłych wydarzeniach, jak sesja Rady Miasta, konferencja naukowa „Powrót Torunia do Polski” czy uroczystość patriotyczna na Rynku Staromiejskim, jak i w pokazach plenerowych, przeprowadzonych z rozmachem w przestrzeni zespołu staromiejskiego: w rekonstrukcji powitania Wojska Polskiego, przemarszu ulicami miasta i pikniku Halleriada. Na tę okazję odwzorowano 4 z 32 bram, jakie sto lat temu przygotowali mieszkańcy dla polskich wojsk, a w pokazach wzięło udział 35 rekonstruktorów konnych i ponad 40 pieszych. Dodatkowo w południe w dniu 18 stycznia 2020 r. zabrzmiał dźwięk dzwonu Tuba Dei, co dzieje się jedynie z okazji ważnych rocznic i wydarzeń. Z uznaniem spotkał się Wielki Quiz o Toruniu, przeprowadzony w Dworze Artusa w dniu 18 stycznia 2020 r., w którym zarówno znani torunianie (przedstawiciele samorządu, kultury i Sportu), jak i mieszkańcy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Kolejnego dnia, 19 stycznia 2020 r. w hali Arena Toruń odbył się koncert przebojów minionego stulecia, który zgromadził ponad 6000 osób.

Jubileusz był także okazją do uhonorowania wybitnych postaci, a także organizacji, firm, które wpływały i wpływają na dzieje Torunia. W całym 2020 roku wręczonych zostanie 100 okolicznościowych medali pamiątkowych, w trakcie obchodów odebrały je 22 osoby, w tym Honorowi Obywatele, przedsiębiorcy. Z kolei podczas Balu Stulecia, jaki również 18 stycznia 2020 r. odbył się w CKK Jordanki wręczono wyróżnienia sześciu Współczesnym Torunianom Stulecia.
Podczas Balu miała miejsce licytacja na rzecz Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej. Uczestnicy wykazali się hojnością i zebrano na ten cel ponad 55 tys. zł. – Środki te zostaną przeznaczone na rozwój działalności Fundacji – poinformował prezydent Michał Zaleski.

Głównym obchodom 100-lecia towarzyszyło wiele imprez dodatkowych, jak np. koncert „Freedom” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia, wprowadzenie do obiegu okolicznościowej kartki pocztowej, wydanie spersonalizowanego znaczka pocztowego z wizerunkiem gen. Hallera, wydanie albumu „Księga pamiątkowa 100-lecia powrotu Torunia do Polski 1920-2020”, przekazywanie 18-latkom odbierającym dowód osobisty okolicznościowego etui. Z tej okazji także 7 tramwajów otrzymało nazwy będące imionami twórców toruńskiej niepodległości: gen. J. Hallera, płk. Stanisława Skrzyńskiego, Heleny Piskorskiej, Ottona Steinborna, Stefana Łaszewskiego, Władysława Szumana, Heleny Steinbornowej. Na ulicach, udekorowanych toruńskimi flagami, stanęły okolicznościowe słupy ogłoszeniowe, a na budynkach UMT oraz na ścianach III i IV LO i przy ul. Odrodzenia – siatki okolicznościowe.

Czterodniowe obchody, jakie miały miejsce w styczniu, stanowiły wstęp do wydarzeń, jakie czekają na torunian przez cały rok. - Rok 2020 to rok wyjątkowy w naszym mieście, odbywać się bowiem będzie bardzo wiele wydarzeń związanych z tą rocznicą.  Już teraz mamy zaplanowanych ponad 100 wydarzeń, a jestem pewna, że wiele wydarzeń jeszcze dojdzie. Przykładowo, wiele konkursów sportowych i plastycznych organizują toruńskie szkoły i przedszkola, będą także rajdy piesze i rowerowe. W roku 2020 nastąpi także odsłonięcie zrekonstruowanego Pomnika Pamięci Żołnierzy Wojsk Balonowych oraz otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń – zapowiedziała Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.  

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Miasto
    Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • Miasto
    Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Pani Klara w gronie stulatków
    Miasto
    Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • 18-20 października 2024 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu odbędzie się konferencja pt. "Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku".
  • Toruńska Infrastruktura Sportowa ogłosiła konkurs na wybór sponsora tytularnego Areny Toruń.
  • 24 sierpnia z okazji Dnia Architektury Drewnianej 2024 zapraszamy do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce!
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. na boisku przy ul. Ugory/Zbożowa na Wrzosach.
  • TSŻ Toruń rozpoczyna decydującą fazę sezonu w CS Superlidze. Już w niedzielę (18 sierpnia) żółto-niebiesko-biali podejmą na własnym torze LKS Szawer Leszno. Stawką pojedynku jest awans do finału.
  • Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.