Wręczenie Nagrody im. S.B. Lindego | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wręczenie Nagrody im. S.B. Lindego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego

Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.

- Przyznawanie Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego przez dwa miasta partnerskie: Toruń i Getyngę, jest wyrazem naszej wiary w wartość i moc słowa. To wspólne dla Polaków i Niemców przekonanie jest częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z jego najlepszymi przejawami słowa powinny inspirować ludzi do dobra i muszą zawierać w sobie pierwiastek mądrości. Nie powinny natomiast niczego niszczyć, nieść ze sobą kłamstwa czy być zarzewiem zła. Słowo, a zwłaszcza słowo literackie, ma łączyć ludzi i narody we wzajemnej rozmowie. Właśnie ta myśl została przed laty zapisana oficjalnie w preambule Nagrody Lindego i do dziś wyraża ona najważniejszą ideę, dla której wyróżnienie to zostało ustanowionemówił podczas uroczystości prezydent Paweł Gulewski.

Decyzją Kapituły nagrodę w 2024 roku otrzymali Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski, których twórczość wpisuje się w jej nadrzędną ideę. - Wyróżniamy tą nagrodą autorki i autorów, którzy prowadzą ludzi, społeczeństwa i narody do dialogu. Honorujemy nią osobistości, których twórczość cechują nasze wspólne, podstawowe wartościpodkreśliła nadburmistrz Getyngi, Perta Broistedt.Dzisiejszym laureatom gratuluję bardzo serdecznie wyróżnień. Wasze opowieści i myśli wzbogaciły nas i zainspirowały. Pokazują nam, jak literatura może pomóc pokonywać bariery i rozwijać wzajemnie pogłębione rozumienie się.

Fot. Michał Kmiecik

Nagrody Annie Weber i Zbigniewowi Rokicie wręczyli nadburmistrz Getyngi, Perta Broistedt, prezydent Torunia Paweł Gulewski i przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz. Laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro. Ceremonię poprzedziło wygłoszenie laudacji dla laureatów przygotowanych przez Beatę Troger krytyczkę literacką z Frankfurtu nad Menem oraz prof. dr hab. Ryszarda Koziołka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Jest mi bardzo miło, że zostałem zauważony, że jury zechciało przeczytać moje książki, uznać je za wartościowe i dzisiaj mnie i Anne Weber uznać za symbole dobrej i wartościowej literatury mówił Zbigniew Rokita.

- Cieszę się, że dziś zostałam uhonorowana nagrodą tu, w Polsce, gdzie dotychczas mnie nie tłumaczono. Ponadto jest to wyróżnienie, które otrzymał m.in. wielki poeta Zbigniew Herbertpodkreśliła Anne Weber. – Jestem pierwszy raz w Toruniu, miasto mnie zachwyca, mam nadzieję jeszcze bliżej je poznać – dodała.

 


 

Anne Weber (ur. 1964 w Offenbach), absolwentka paryskiej Sorbony, jest niemiecką pisarką i tłumaczką utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. W latach 1989-1996 pracowała dla wielu wydawnictw francuskich, a od roku 1998 zaczęła publikować własne teksty. Opublikowała głównie powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną (historia, miłość, eschatologia) i ciekawym wypróbowywaniem różnych modeli narracji, co może wynikać z jej życia w dwóch kulturach-językach. Mieszka w Paryżu. Na francuski przełożyła m. in. utwory laureatów nagrody Lindego Wilhelma Genazino i Marie-Luise Scherer. Świetnie przyjęta została jedna z ostatnich jej książek „Ahnen” [Przodkowie] z 2015 roku. Autorka łączy tu zbeletryzowaną historię rodzinną z partiami eseistycznymi, poświęconymi kulturowym aspektom niemieckich dziejów (protestantyzm, kult obowiązku, rasizm, eugenika), które eksplodują w Trzeciej Rzeszy. Odkrywanie historii pradziadka prowadzi ją w jej „dzienniku podróży w czasie” (jak brzmi podtytuł powieści) do Poznania, w którym powieściowy bohater ponad sto lat wcześniej pełnił obowiązki pastora. Weber bezwzględnie rozprawia się z narodowymi mitami Niemców. Anne Weber wyróżniona została m. in. nagrodami: Heimito von Doderer-Preis (2004), Europejska Nagroda Tłumaczy (2008), Johann-Heinrich-Voß-Preis (2016).

Zbigniew Rokita (ur. 1989 r. w Gliwicach) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera (2020). Autor książek reporterskich „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” (2023), „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020) i „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” (2018). Autor sztuk teatralnych „Nikaj” (Teatr Zagłębia) i „Weltmajstry” (Teatr Korez). Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Zakup tomografu wraz z adaptacją pomieszczeń kosztował prawie 2 mln zł i został w pełni sfinansowany ze środków własnych Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. - Będzie on służył mieszkańcom Torunia, pozwoli na szybszą diagnostykę i wcześniejsze wdrożenie leczenia - mówiła podczas uroczystego otwarcia pracowni tomograficznej zastępczyni prezydenta...
  • Wspólne zdjęcie uczestników spotkania w sprawie przyszłości WOT
    Miasto
    O przyszłości Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w regionie była mowa 26 sierpnia 2024 r. na spotkaniu Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Pana Łukasza Walkusza z Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Dr. Krzysztofem Stańczykiem.
  • Parkingi Park&Ride w Toruniu, sierpień 2024
    Drogi, Miasto, MZK
    Już od 1 września br. zapłacisz o połowę mniej parkując na toruńskich parkingach Park&Ride. Obniżka dotyczy wszystkich rodzajów biletów.
  • Kultura, Miasto
    Mieszkańcy zabytkowej toruńskiej dzielnicy już po raz 15. organizują Święto Bydgoskiego Przedmieścia.
  • W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej
    Kultura, Miasto
    1 września br. będziemy obchodzić 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tego dnia w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 r. odbędzie się uroczystość patriotyczna.
  • Miasto
    Jak podaje portal Onet.pl, para znanych podróżników z USA - na swoim szlaku podróżniczym po wszystkich obiektach świata wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO - dotarła również do Polski i szczególnie zachwyciła się Toruniem.
  • Na początku września Toruń stanie się stolicą polskiego muzealnictwa, a to za sprawą 2. edycji konferencji naukowej pt. „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”, która odbędzie się w dniach 4–6 września 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Przed nami turniej tenisowy Fonte Cup 2024. Wydarzenie odbędzie się 1 września br. na kortach MOSiR Przy Skarpie.
  • To już ostatnia szansa na skorzystanie z toruńskich basenów letnich w tym sezonie.
  • Jak podaje portal Onet.pl, para znanych podróżników z USA - na swoim szlaku podróżniczym po wszystkich obiektach świata wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO - dotarła również do Polski i szczególnie zachwyciła się Toruniem.
  • W poniedziałek 26 sierpnia i piątek 30 sierpnia 2024 r. ze względu na trwające ćwiczenia na poligonie wojskowym zamykana będzie droga w pobliżu Torunia.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski składa kondolencje rodzinom ofiar tragicznego pożaru w Poznaniu.
  • W 2024 r. Grudziądz jest gospodarzem dożynek wojewódzkich. Obok uroczystości oficjalnych w programie wydarzenia znalazły się kiermasze, przegląd kapel ludowych, rajd rowerowy itp.
  • Dzieci i młodzież już za kilka dni wrócą do swoich szkół i przedszkoli. Podczas wydarzenia „Piknik z driftem” mogły przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po mieście.