Wręczenie Nagrody im. S.B. Lindego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wręczenie Nagrody im. S.B. Lindego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego

Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.

- Przyznawanie Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego przez dwa miasta partnerskie: Toruń i Getyngę, jest wyrazem naszej wiary w wartość i moc słowa. To wspólne dla Polaków i Niemców przekonanie jest częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z jego najlepszymi przejawami słowa powinny inspirować ludzi do dobra i muszą zawierać w sobie pierwiastek mądrości. Nie powinny natomiast niczego niszczyć, nieść ze sobą kłamstwa czy być zarzewiem zła. Słowo, a zwłaszcza słowo literackie, ma łączyć ludzi i narody we wzajemnej rozmowie. Właśnie ta myśl została przed laty zapisana oficjalnie w preambule Nagrody Lindego i do dziś wyraża ona najważniejszą ideę, dla której wyróżnienie to zostało ustanowionemówił podczas uroczystości prezydent Paweł Gulewski.

Decyzją Kapituły nagrodę w 2024 roku otrzymali Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski, których twórczość wpisuje się w jej nadrzędną ideę. - Wyróżniamy tą nagrodą autorki i autorów, którzy prowadzą ludzi, społeczeństwa i narody do dialogu. Honorujemy nią osobistości, których twórczość cechują nasze wspólne, podstawowe wartościpodkreśliła nadburmistrz Getyngi, Perta Broistedt.Dzisiejszym laureatom gratuluję bardzo serdecznie wyróżnień. Wasze opowieści i myśli wzbogaciły nas i zainspirowały. Pokazują nam, jak literatura może pomóc pokonywać bariery i rozwijać wzajemnie pogłębione rozumienie się.

Fot. Michał Kmiecik

Nagrody Annie Weber i Zbigniewowi Rokicie wręczyli nadburmistrz Getyngi, Perta Broistedt, prezydent Torunia Paweł Gulewski i przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz. Laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro. Ceremonię poprzedziło wygłoszenie laudacji dla laureatów przygotowanych przez Beatę Troger krytyczkę literacką z Frankfurtu nad Menem oraz prof. dr hab. Ryszarda Koziołka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Jest mi bardzo miło, że zostałem zauważony, że jury zechciało przeczytać moje książki, uznać je za wartościowe i dzisiaj mnie i Anne Weber uznać za symbole dobrej i wartościowej literatury mówił Zbigniew Rokita.

- Cieszę się, że dziś zostałam uhonorowana nagrodą tu, w Polsce, gdzie dotychczas mnie nie tłumaczono. Ponadto jest to wyróżnienie, które otrzymał m.in. wielki poeta Zbigniew Herbertpodkreśliła Anne Weber. – Jestem pierwszy raz w Toruniu, miasto mnie zachwyca, mam nadzieję jeszcze bliżej je poznać – dodała.

 


 

Anne Weber (ur. 1964 w Offenbach), absolwentka paryskiej Sorbony, jest niemiecką pisarką i tłumaczką utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. W latach 1989-1996 pracowała dla wielu wydawnictw francuskich, a od roku 1998 zaczęła publikować własne teksty. Opublikowała głównie powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną (historia, miłość, eschatologia) i ciekawym wypróbowywaniem różnych modeli narracji, co może wynikać z jej życia w dwóch kulturach-językach. Mieszka w Paryżu. Na francuski przełożyła m. in. utwory laureatów nagrody Lindego Wilhelma Genazino i Marie-Luise Scherer. Świetnie przyjęta została jedna z ostatnich jej książek „Ahnen” [Przodkowie] z 2015 roku. Autorka łączy tu zbeletryzowaną historię rodzinną z partiami eseistycznymi, poświęconymi kulturowym aspektom niemieckich dziejów (protestantyzm, kult obowiązku, rasizm, eugenika), które eksplodują w Trzeciej Rzeszy. Odkrywanie historii pradziadka prowadzi ją w jej „dzienniku podróży w czasie” (jak brzmi podtytuł powieści) do Poznania, w którym powieściowy bohater ponad sto lat wcześniej pełnił obowiązki pastora. Weber bezwzględnie rozprawia się z narodowymi mitami Niemców. Anne Weber wyróżniona została m. in. nagrodami: Heimito von Doderer-Preis (2004), Europejska Nagroda Tłumaczy (2008), Johann-Heinrich-Voß-Preis (2016).

Zbigniew Rokita (ur. 1989 r. w Gliwicach) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera (2020). Autor książek reporterskich „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” (2023), „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020) i „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” (2018). Autor sztuk teatralnych „Nikaj” (Teatr Zagłębia) i „Weltmajstry” (Teatr Korez). Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • W intencji miasta
    Miasto
    24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
    Eko, Miasto
    Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Na zdjeciu: na krzesłach siedzą uczestnicy otwarcia hali produkcyjnej
    Biznes, Miasto
    Firma Swimer uroczyście otworzyła nową halę produkcyjną. 25 czerwca 2024 roku przy Płaskiej 64 prezes zarządu Łukasz Otremba wraz rodziną i zaproszonymi gośćmi przeciął wstęgę na otwarciu nowej inwestycji.
  • Delegacja z Guilin w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przedstawiciele miasta partnerskiego Guilin na czele z zastępcą burmistrza panem Wang Xin odwiedzili Toruń. 25 czerwca 2024 r. spotkał się z nimi prezydent Paweł Gulewski. Goście z Guilin są uczestnikami odbywającej się w Bydgoszczy w dniach 24-26 czerwca 2024 Światowej Konferencji Kanałów (World Canals Conference - WCC) organizowanej pod...
  • 22 czerwca 2024 roku hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 24 stała się areną wyjątkowego wydarzenia - uroczystych obchodów 30-lecia klubu MKS Katarzynka Toruń oraz 45-lecia pracy trenerskiej Bonifacego Karnowskiego.
  • Do 28 czerwca 2024 r. można składać oferty w Konkursie Pozytywnie Otwarci.
  • 24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • 25 czerwca rozpoczyna się 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Podczas uroczystej gali otwarcia nagrody odbiorą aktorki Magdalena Różczka i Ewa Wiśniewska.   Konkurs filmów polskich From Poland rozpocznie się pokazem produkcji Sami swoi. Początek o 19:30 w Cinema City, po którym z widzami spotka się reżyser Artur Żmijewski. W tej lokacji pokażemy...
  • Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • Pracownia przyrodnicza w Szkole Podstawowej nr 5 zyskała nowe wyposażenie – pomoce dydaktyczne oraz meble. W roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono w niej szereg ciekawych zajęć.
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UM oraz Stowarzyszenie GoSport zapraszają na „Historyczny Rajd Rowerowy” śladami mniej znanych rocznic, które miały istotny wpływ na historię Torunia. 30 czerwca będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta.