www.torun.pl

Wspierajmy gastronomię

Biznes, Miasto
Data publikacji: 19 maja 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Rusza akcja zachęcająca do wsparcia toruńskiej gastronomii - jej trzonem jest film #WspieramGastroToruń.

Urząd Miasta Torunia we współpracy z wolontariuszkami: Agnieszką Michałowską, właścicielką Akademii Kulinarnej Studio „A”, Martą Sikorską z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK oraz toruńskimi fotografkami, autorkami projektu #jesteśmywtymrazemtorun - TUTAJ, przygotował akcję promującą toruńskich gastronomów. Celem akcji jest pokazanie, że branża gastronomiczna tak bardzo powiązana z usługami turystycznymi, działa w Toruniu i czeka na mieszkańców oraz turystów.

Realizowany projekt ma zachęcić do korzystania z usług kulinarnych oferowanych przez toruńskie restauracje, bary i punkty gastronomiczne do zamawiania posiłków na wynos lub do skorzystania z oferty na miejscu w lokalu czy na terenie tzw. ogródka.

Trzonem akcji jest specjalnie dedykowany film #WspieramGastroToruń. Powstał on z zestawienia pozyskanego materiału fotograficznego we współpracy z toruńskimi restauracjami i kawiarniami, które z wielkim entuzjazmem odpowiedziały na zaproszenia do udziału w akcji.W sumie w projekcie wzięły udział 45 lokale gastronomiczne - LISTA. Zaangażowanie i kreatywność personelu przerosły najśmielsze oczekiwania. Każda sesja była pełna energii: była kapela muzyczna, tradycyjne stroje, lewitujące ciasto, wyskoki, a nawet flaming. Cieszy fakt, że w tym trudnym czasie wszyscy staramy się jednoczyć i działać w kierunku ożywienia turystycznego miasta.

- Ograniczenia związane z COVID-19 szczególnie odbiły się na branży gastronomicznej, a bez niej trudno sobie wyobrazić tętniące życiem miasto. Identyfikując skalę problemu, wspólnie z Urzędem Miasta Torunia udało się podjąć działania promujące szeroko rozumianych toruńskich gastronomów - mówi Agnieszka Michałowska, właścicielka Akademii Kulinarnej Studio „A” w Toruniu.

- Zaproszenie do współpracy, jakie skierowaliśmy do toruńskich lokali gastronomicznych, spotkało się z entuzjastycznym odbiorem i wyzwoliło w nas wszystkich - organizatorach oraz uczestnikach akcji - ogromne pokłady pozytywnej energii, niosąc nadzieję, że to co najgorsze dla branży jest już za nami - dodaje dr Marta Sikorska, historyk jedzenia z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK.

Prostym sposobem na znalezienie lokalu z jedzeniem na wynos jest baza toruńskich restauracji online. Wystarczy wejść w link i wybrać restaurację, z której można zamówić posiłek.

Od 18 maja 2020 r. zapraszamy także do restauracji czy kawiarni osobiście, gdzie w bezpiecznych warunkach będzie można zjeść smaczny posiłek.

Zapraszamy do obejrzenia i udostępnienia filmu oraz aktywnego włączenia się w akcję poprzez korzystanie z ofert toruńskiej gastronomi. Należy zaznaczyć, że ścieżkę dźwiękową filmu promującego toruńską gastronomię użyczyła Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Jest to wyjątkowe nagranie, bo powstało podczas pandemii w domach muzyków.

Wszystkim toruńskim restauratorom, którzy włączyli się w akcję #WspieramGastroToruń serdecznie dziękujemy.

Zachęcamy również do odwiedzenia stron internetowych oraz FB naszych wolontariuszy:  
- Agnieszka Michałowska, Akademia Kulinarna Studio A w Toruniu 
- dr Marta Sikorska, Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK
- Joanna Ziółkowska Fotografia
-  Katarzyna Łęgowska - Photoflower
- Monika Marszałek - Fotografia Emocji
- Iwona Ochotny - All in White
- Beata Falkiewicz Fotografia
- Monika Ciaiolo - Studio Tutto
- Magdalena Wendt FotografiaNajczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.