Wspieramy zieleń w czasie suszy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wspieramy zieleń w czasie suszy

Eko, Miasto
Data publikacji: 21 czerwca 2023
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia podlewanie zieleni miejskiej przy pomocy beczkowozu

Systemy kropelkowego nawadniania, ograniczenie koszenia trawy i specjalny nocny beczkowóz, który uzupełnia niedobory wody. Tak Toruń walczy z suszą, która daje się we znaki zieleni miejskiej.

W ostatnich dniach trochę popadało, ale nie zmienia to faktu, że w regionie panuje susza. Niedobory wody skłaniają lokalne władze do wprowadzenia ograniczeń w jej zużywaniu. Obostrzenia dotyczące ograniczenia zużycia wody zostały wprowadzone w kilkudziesięciu gminach w Polsce, głównie położonych na północy, północnym wschodzie i w centrum Polski. W województwie kujawsko – pomorskim ograniczenia w zużyciu wody (apele, zakazy) wprowadzono m. in. w gm. Chełmno, Stolno, Łubianka, Zławieś Wlk., Elgiszewo, Kowalewo Pom., Golub – Dobrzyń, Zbójno i Ciechocin. Na terenie gminy Brześć Kujawski obowiązuje zakaz podlewania ogródków przydomowych, działkowych, terenów zieleni oraz napełniania basenów w godzinach 18-22 do 31 sierpnia 2023. Wójt gm. Stolno, wprowadził taki zakaz w godzinach 6-10 i 17-23, rozszerzając dodatkowo na uprawy rolne, sadownicze, folie i szklarnie ogrodowe. W Janikowie ograniczenie poboru obowiązuje już od 5 rano do 22, baseny, podlewać trawniki itp. można od 22 do 5 rano.

Z informacji przekazanych przez Toruńskie Wodociągi wynika, że na terenie Torunia nie planuje się na chwilę obecną wprowadzenia takich ograniczeń. Powodem jest utrzymujący się od kilku lat trend zmniejszania się zużycia wody. Kwestie te są na bieżąco monitorowane przez pracowników wodociągów.

Notowany ostatnio brak opadów daje się we znaki roślinom, szczególnie tym niedawno posadzonym. Krzewy i drzewa, aby ograniczyć parowanie, bronią się zwijaniem lub zrzucaniem liści. Nie zawsze znaczy to, że drzewo uschło.

- Chłodniejsze noce przynoszą chwilową ulgę, ale na pewno pomógłby rzęsisty, spokojny deszcz – tzw. konwekcyjny. Z uwagi na liczbę nasadzeń, ich regularne podlewanie jest raczej niewykonalne. Część nasadzeń, co najmniej 1000 drzewek, zaopatrzonych jest w tzw. treegatory, worki do kropelkowego podlewania – wyjaśnia Halina Pomianowska, dyrektor Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia.

Czas opróżniania worka wynosi od 5 do 9 godzin, z wilgoci tej drzewko może korzystać przez kilka dni.

- Worki są uzupełniane wodą najczęściej raz w tygodniu, w zależności od warunków pogodowych. Na części terenów zieleni działają systemy kropelkowego nawadniania. Zalecono wydłużenie czasu nawadniania. Niestety dużym problemem są dewastacje, polegające głównie na kradzieży lub niszczeniu spryskiwaczy – zapewnia dyrektor Pomianowska.


W celu ograniczenia wpływu niekorzystnych warunków pogodowych, do firm zajmujących się bieżącym utrzymaniem zieleni w Toruniu zostały skierowane polecenia o niekoszenie trawy, ale i o pilny przegląd potrzeb wodnych roślin. Obowiązek podlewania młodych drzew w sektorach wpisany jest w umowach z firmami bieżącego utrzymania. Mają one na bieżąco kontrolować stan napełnienia wodą treegatorów, natomiast tam, gdzie ich nie ma, rozpocząć akcję podlewania, w szczególności nowych nasadzeń, niezaopatrzonych w worki, klomby i rabaty kwiatowe. Firmy codziennie zgłaszają miejsca, gdzie przeprowadzono podlewanie.

Dodatkowo późnym wieczorem i we wczesnych godzinach rannych specjalny beczkowóz uzupełnia stwierdzane niedobory wody, zgłaszane na bieżąco przez pracowników Wydziału Środowiska i Ekologii UMT. 

fot. WŚiE

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.