Za nami 28. edycja EnergaCamerimage! | www.torun.pl

Za nami 28. edycja EnergaCamerimage!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 listopada 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu Johnny Depp ze statuetką Złotej Żaby

W tym roku ze względu na pandemię uroczystość zakończenia festiwalu EnergaCamerimage odbyła się w nowej, wirtualnej formie. 21 listopada 2020 r. przed ekranami komputerów poznaliśmy zwycięzców statuetek Złotej, Srebrnej i Brązowej Żaby.

Pierwsze miejsce w Konkursie Głównym uzyskał Joshua James Richards za zdjęcia do filmu „Nomadland”. To nie pierwsza statuetka, którą otrzymał amerykański operator od jury Camerimage - w 2015 r. wygrał także Konkurs Debiutów Reżyserskich. Podczas wirtualnej przemowy podkreślił, że nagroda ta wiele dla niego znaczy, a wyróżnienie, które otrzymał pięć lat temu, pozwoliło mu „nabrać wiatru w żagle” i dało mu odwagę, aby kontynuować pracę jako operator. Srebrną Żabę za zdjęcia do „Helene” otrzymał Rauno Ronkainen, który zaznaczył, że nagroda ta jest ważnym punktem w życiu każdego operatora, nawet tego najbardziej doświadczonego. Trzecie miejsce na podium zajął Nicolaj Brüel za zdjęcia do „Pinokio”. Po wirtualnym wręczeniu statuetki Brązowej Żaby podziękował reżyserowi Matteo Garrone za zaufanie, jakim go obdarzył - wiedział, że historia Pinokia była dla niego bardzo ważna i osobista.

Jury miało niemały problem z wyborem najlepszego obrazu w Konkursie Filmów Polskich. Z tego powodu przyznano dodatkowe dwa specjalne wyróżnienia dla filmu „Supernova” (zdj. Michał Dymek, reż. Bartosz Kruhlik) oraz „25 lat niewinności” (zdj. Bartłomiej Kaczmarek, reż. Jan Holoubek). Zwycięzcą okazał się jednak „Zieja” (zdj. Witold Płóciennik, reż. Robert Gliński), który przekonał jury do siebie przede wszystkim dobrze zarysowaną postacią księdza. Podkreślono, że głowny bohater nawet w najtrudniejszych chwilach nie zatracił siebie i swojego człowieczeństwa. Na końcu uzasadnienia przyznania nagrody „Zieję” określono jako „truly moral cinema”.

Akcenty polskie znaleźć można było również w innych kategoriach. Statuetka za najlepszy wideoklip powędrowała do Krzysztofa Grajpera za „Feeling Exactly” do utworu Bass Astrala x Igo. Brązową Kijankę, czyli wyróżnienie w kategorii Etuid Studenckich, otrzymał za zdjęcia do „Sukienki” Konrad Bloch. Wcześniej znany jako operator filmowy, Jan Holoubek, wygrał w tym roku nagrodę w kategorii Debiutów Reżyserskich za „25 lat niewinności”. Jury podkreśliło, że mimo słodko-gorzkiego zakończenia filmu Holoubka, widz po wyjściu z kina nie pozostaje z poczuciem zrezygnowania. Trudne warunki panujące na planie zdjęciowym „Wieloryba z Lorino” docenione zostały w konkursie Długometrażowych Filmów Dokumentalnych. Nagrodę w tej kategorii zgarnął Piotr Bernaś.

Co roku na Camerimage pod koniec uroczystości przyznana zostaje nagroda za Szczególną Wrażliwość Wizualną. W tym roku otrzymał ją aktor, który znany jest nie tylko z filmów o piratach, Johnny Depp. 

- Relacja pomiędzy aktorem i autorem zdjęć jest kluczowa, można nawet powiedzieć najważniejsza, zważywszy na to, że kino jest przede wszystkim medium wizualnym. Wraz z Benoît [Delhomme przy filmie „Minamata”] uprawialiśmy coś na zasadzie tańca w parze. Przychodzenie do pracy było dla mnie każdego ranka przyjemnością, ponieważ nigdy nie wiedzieliśmy, co się tego dnia wydarzy. Nasz reżyser Andrew Levitas zachęcał nas do sprawdzania na wiele sposobów, jak sceny, które kręcimy tego dnia, mogą ostatecznie wyglądać. Zawsze byłem kimś, kto wolał nie wiedzieć, co się wydarzy. Pomagało mi to uchwycić te nieprzećwiczone chwile, chwile pięknych omyłek, te same magiczne chwile, które nadają sens życiu jak i kino. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za nagrodę. Jestem zaszczyconyczytamy w liście Johnnego Deppa.

Przejdź do strony Camerimage, aby poznać pełną listę laureatów 28. edycji festiwalu.

28. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage oficjalnie zakończył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po oficjalnym zakończeniu o przyszłości festiwalu opowiedział dyrektor EnergaCAMERIMAGE Marek Żydowicz.

- Chciałbym zapowiedzieć, że w 2021 r. spotkamy się ponownie w Toruniu, mam nadzieję w normalnym życiu. Co to znaczy normalne życie? Odpowiedź na to pytanie udzielają bohaterowie „Dżumy” Alberta Camus. Jeden z nich pytał: co to tak naprawdę oznacza normalne życie? Drugi z nich odpowiedział: to ludzie w kinach.    

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. rozpoczyna się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.