Zasady funkcjonowania urzędu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zasady funkcjonowania urzędu

Miasto
Data publikacji: 16 marca 2020
Autor: Paweł Piotrowicz
Zasady funkcjonowania urzędu

Od 17 marca do odwołania obowiązują nowe zasady korzystania z usług Urzędu Miasta Torunia. Z większością działów można się kontaktować wyłącznie drogą elektroniczną, przez telefon lub pocztą. W przypadku kilku działów - patrz punkty od 2 do 6 - gdy wizyta w urzędzie będzie konieczna obowiązują zapisy na konkretny termin.

1. W trosce o minimalizowanie źródeł zakażenia koronawirusem większość działów UMT zmienia od wtorku (17 marca 2020) sposób funkcjonowania. Wskazane w tym punkcie działy pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 i można się z nimi kontaktować tylko za pomocą środków komunikacji elektronicznej, telefonów i poczty (po kliknięciu w nazwę działu przejdziemy do danych kontaktowych w BIP):

2. Działają dwa Punkty Informacyjne Urzędu Miasta Torunia: PIUM Centrum na Wałach gen. Sikorskiego 8 oraz PIUM Grudziądzka na ul. Grudziądzkiej 126 B. Przy czym w PIUM-ach można jedynie zostawić korespondencję papierową - poprzez WRZUCENIE DOKUMENTÓW DO SPECJALNYCH URN PODAWCZYCH oraz uzyskać podstawową informacje o zasadach funkcjonowania urzędu. Nie jest możliwe załatwianie w PIUM-ach żadnych innych spraw.

3. Sprawy związane z pojazdami, w szczególności z rejestracją samochodów i uzyskiwaniem dowodów rejestracyjnych czy praw jazdy można załatwiać w Wydziale Komunikacji (ul. Wały gen. Sikorskiego 25) osobiście, ale WYŁĄCZNIE PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ NA TERMIN - za pomocą telefonu, maila lub systemu kolejkowego. >>> Przejdź do danych kontaktowych Wydziału Komunikacji (BIP)

4. Sprawy związane z dowodami osobistymi i z wyborami można załatwiać w Wydziale Spraw Administracyjnych (ul. Batorego 38/40) osobiście, ale WYŁĄCZNIE PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ NA TERMIN - za pomocą telefonu, maila lub systemu kolejkowego. Osoby, które chcą uzyskać wpis na listę wyborców lub zaświadczenie o prawie do głosowania mogą to zrobić w późniejszym terminie (pierwsza ze spraw do 5 maja, druga do 8 maja. >>> Przejdź do danych kontaktowych Wydziału Spraw Administracyjnych (BIP)

5. Sprawy związane ze zgłaszaniem zgonów, zgłaszaniem urodzin z uznaniem ojcostwa, a także w uzasadnionych przypadkach ze ślubami można załatwiać w Urzędzie Stanu Cywilnego (ul. Bydgoska 5) osobiście. Zachęcamy do WCZEŚNIEJSZEGO UMAWIANIA SIĘ NA TERMIN - za pomocą telefonu, maila lub systemu kolejkowego - dzięki czemu czas oczekiwania będzie krótszy co zminimalizuje ryzyko zakażenia się od przypadkowych osób. >>> Przejdź do danych kontaktowych Urzędu Stanu Cywilnego (BIP)

6. Sprawy związane z orzekaniem o niepełnosprawności, podwyższania stopnia orzeczenia, wydawania orzeczeń uprawniających do świadczeń pielęgnacyjnych czy odbioru kart parkingowych i legitymacji osoby niepełnosprawnej można załatwiać w siedzibie Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (ul. Fałata 39) osobiście, ale WYŁĄCZNIE PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ NA TERMIN - za pomocą telefonu, maila lub systemu kolejkowego. >>> Przejdź do danych kontaktowych Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej (BIP)

7. W kasach Wydziału Księgowości (ul. Grudziądzka 126 B)  można dokonywać wpłat gotówkowych.

W każdym z działów wskazanych w punktach od 2 do 7 ruchem będą kierować pracownicy ochrony.

>>> System kolejkowy UMT


- Chcemy, aby kontakt był bezpieczny dla mieszkańców i urzędników. Aby mógł być bezpieczny musi odbywać się w odpowiednich warunkach i być jak najrzadszy, dlatego prosimy Państwa o zrozumienie - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - Niektóre drzwi do urzędu i miejskich instytucji będą przymknięte, ale urząd miasta jest dostępny cały czas za pośrednictwem Internetu, telefonu i maili. Adresy i numery telefonów znajdziecie na stronie internetowej urzędu miasta. Proszę także pamiętać o możliwości korzystania z profilu zaufanego i podpisu elektronicznego - do podpisywania pism składanych elektronicznie.

- Są oczywiście zakresy spraw, które trzeba załatwić osobiście i w dalszym ciągu toruński magistrat oferuje taką możliwość w pewnym zakresie. Osobisty kontakt w dwóch PIUM-ach oraz kilku wybranych wydziałach będzie możliwy, ale po uprzednim kontakcie telefonicznym lub mailowym i umówieniu się na spotkanie - wyjaśnia prezydent Zaleski.

Realizacja: TV Toruń

Ważne linki:

  

W Urzędzie Miasta Torunia działają dodatkowe telefony informacyjne, pod którymi można uzyskać informację o sposobie załatwienia sprawy. Pracownik może także przełączyć rozmowę do właściwego działu urzędu:

  

fot. Małgorzata Litwin

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.