Zasady naboru do szkół ponadpodstawowych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zasady naboru do szkół ponadpodstawowych

Miasto
Data publikacji: 14 maja 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Zasady naboru na rok szkolny 2019/2020 do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.

Nabór do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 jest realizowany z wykorzystaniem systemu elektronicznego. System elektronicznej rekrutacji odbywa się za pośrednictwem strony:

https://torun.edu.com.pl

1 września 2019 r. w liceach ogólnokształcących, technikach i branżowych szkołach I stopnia w klasach I spotkają się dwa roczniki uczniów: absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych oraz dotychczasowych gimnazjów.

Absolwenci szkół podstawowych kształcić się będą w:

  • czteroletnich  liceach ogólnokształcących,
  • pięcioletnich technikach,
  • trzyletnich branżowych szkołach I stopnia.

Absolwenci gimnazjów kształcić się będą w:

  • trzyletnich  liceach ogólnokształcących,
  • czteroletnich technikach,
  • trzyletnich branżowych szkołach I stopnia.

Obydwa roczniki zdobywać będą wiedzę i umiejętności w oparciu o różne podstawy programowe realizowane w odrębnych oddziałach klasowych.

Na stronie elektronicznego naboru podana jest szczegółowa oferta rekrutacyjna poszczególnych szkół.

Przygotowano dwa odrębne systemy w zależności od ukończonej szkoły. System oznaczony kolorem niebieskim na stronie startowej dotyczy kandydatów, którzy ukończą 8-letnią szkołę podstawową. System oznaczony kolorem zielonym na stronie startowej dotyczy kandydatów którzy ukończą dotychczasowe gimnazjum.


I Terminy składania wniosków

1) W terminie od 13 maja 2019 r. do 17 czerwca 2019 r. do godz. 15:00 prowadzi się nabór wniosków do oddziałów ogólnodostępnych w liceach, technikach i branżowych szkołach I stopnia oraz  oddziałów integracyjnych w VII Liceum Ogólnokształcącym.

2) W terminie od 13 maja 2019 r. do 24 maja 2019 r. do godz. 15:00  prowadzi się nabór wniosków do oddziałów sportowych, mistrzostwa sportowego, dwujęzycznych  oraz wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji.

W przypadku gdy kandydat na liście preferencji wybierze oprócz oddziału sportowego, mistrzostwa sportowego, dwujęzycznego  lub wymagającego od kandydata szczególnych indywidualnych predyspozycji również oddział ogólnodostępny składa wniosek w terminie od 13 maja do 24 maja 2019 do godz.15.00. 


II Wykaz oddziałów sportowych, mistrzostwa sportowego, dwujęzycznych  oraz wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji

1) dla kandydatów, którzy ukończą 8-letnią szkołę podstawową:

  • 1 oddział mistrzostwa sportowego (kolarstwo, wioślarstwo, hokej na lodzie) w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Nr 13 w Toruniu przy ul. Targowej 36/38,
  • 1 oddział sportowy (piłka siatkowa) w X Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Nr 10 w Toruniu, Pl. Św. Katarzyny 9,
  • 1 oddział  sportowy (piłka nożna) w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Nr 13 w Toruniu przy ul. Targowej 36/38,
  • 3 oddziały dwujęzyczne  (język angielski) w X Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Nr 10 w  Toruniu, Pl. Św. Katarzyny 9,
  • 1 odział wymagający od kandydata indywidualnych predyspozycji, tj. oddział matematyczno-fizyczno-informatyczny „uniwersytecki”, w IV Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 4 w Toruniu, ul Warszawska 1/5.

2) dla kandydatów, którzy ukończą dotychczasowe gimnazjum:

  • 2 oddziały mistrzostwa sportowego (kolarstwo, wioślarstwo, hokej na lodzie) w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Nr 13 w Toruniu przy ul. Targowej 36/38,
  • 1 oddział sportowy (piłka koszykowa, piłka nożna) w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym, przy ul. Grunwaldzkiej 33/35,
  • 1 oddział  sportowy (piłka nożna) w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Nr 13 w Toruniu przy ul. Targowej 36/38,
  • 3 oddziały dwujęzyczne  (język angielski) w X Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Nr 10 w  Toruniu, Pl. Św. Katarzyny 9,
  • 1 odział wymagający od kandydata indywidualnych predyspozycji, tj. oddział matematyczno-fizyczno-informatyczny „uniwersytecki”, w IV Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 4 w Toruniu, ul Warszawska 1/5.

Terminy prób sprawności fizycznej do oddziałów mistrzostwa sportowego i sportowych, sprawdzianu kompetencji językowych do oddziałów dwujęzycznych przeprowadzenie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych do oddziału uniwersyteckiego w IV LO zostaną przeprowadzone w terminie od 27 maja 2019 r. do 4 czerwca 2019 r.

Szczegółowy harmonogram i miejsce przeprowadzenia prób, sprawdzianów znajduje się w ofercie dotyczącej danego oddziału.


III Sposób wypełnienia wniosku i miejsce jego złożenia

Kandydaci korzystając z dowolnego komputera mającego dostęp do Internetu, zapoznają się z ofertą edukacyjną szkół na stronie https://torun.edu.com.pl, dokonują wyboru poszczególnych oddziałów w nie więcej niż trzech szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Toruń (ustalają listę preferencji) oraz drukują z systemu wniosek, uwzględniający powyższy wybór.              

Istnieje możliwość wypełnienia wniosku odręcznie. Odpowiedni formularz można pobrać z systemu lub uzyskać go w szkole, o przyjęcie do której kandydat się ubiega. Zachęcamy jednak do wypełnienia wniosku w formie elektronicznej, ponieważ  umożliwi to rodzicom/kandydatom śledzenie na bieżąco kolejnych etapów procesu rekrutacji  oraz niezwłoczne uzyskanie informacji o wynikach rekrutacji.

Wypełniony wniosek należy wydrukować (jeżeli kandydat wypełnił go w systemie), podpisać i złożyć w szkole, umieszczonej na I miejscu listy preferencji (jeżeli kandydat wypełniając wniosek zaznaczy, że spełnia dodatkowe kryterium powinien dołączyć do składanego wniosku odpowiedni dokument potwierdzający spełnianie danego kryterium).

Załączniki do wniosku potwierdzające spełnienie kryterium, o którym mowa we wniosku:

  • Kandydat z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na  stan zdrowia - Wymagana opinia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, w sprawie pierwszeństwa w przyjęciu ucznia z problemami zdrowotnymi do szkoły ponadgimnazjalnej.
  • Wielodzietność rodziny kandydata - Wymagane oświadczenie o wielodzietności kandydata. Wzór oświadczenia do pobrania ze strony elektronicznego naboru.

  • Niepełnosprawność kandydata - Wymagane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność kandydata, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności kandydata lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511 z późn. zm.).
  • Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata - Wymagane orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności rodzica kandydata lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511 z późn. zm.).

  • Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata - Wymagane orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności rodziców kandydata lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511 z późn. zm.).

  • Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata - Wymagane orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności rodzeństwa kandydata lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511 z późn. zm.).

  • Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie - Wymagany prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Wzór oświadczenia do pobrania ze strony elektronicznego naboru.

  • Objęcie kandydata pieczą zastępczą - Wymagany dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 998 z późn. zm.).

Laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, do wniosku o przyjęcie do szkoły dołącza zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej lub tytułu laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.


IV Kilka wskazówek dotyczących postępowań rekrutacyjnych

Do dnia 25 czerwca 2019 r. do godz. 15:00 kandydaci składają do szkoły pierwszego wyboru świadectwo ukończenia szkoły podstawowej /gimnazjum oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty/gimnazjalnego.

Świadectwo ukończenia szkoły oraz zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu mogą być składane w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii, w postaci urzędowo poświadczonego zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpisu lub wyciągu z dokumentu lub w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły, którą kandydat ukończył.

Szkoła pierwszego wyboru wprowadza do systemu dane o ocenach wymienionych na świadectwach ukończenia szkoły, wynikach egzaminu oraz innych osiągnięciach kandydata uwzględnianych w procesie rekrutacji oraz weryfikuje wnioski o przyjęcie do klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia oraz dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym w terminie do 10 lipca 2019 r.

Kandydat kwalifikowany jest do oddziału znajdującego się na najwyższej pozycji na jego liście preferencji, do którego liczba punktów przy uwzględnieniu dodatkowych kryteriów jest wystarczająca do przyjęcia.

Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń nastąpi dnia 11 lipca 2019 r. do godz. 12:00.

Po zapoznaniu się z wynikami naboru kandydat do dnia 15 lipca 2019 r. do godz. 15:00 potwierdza wolę nauki w danej szkole w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia, a w przypadku technikum lub branżowej szkoły I stopnia - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

W dniu 16 lipca 2019 r. do godz. 12:00 zostanie opublikowana lista kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych oraz wolnych miejsc w ww. szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.

Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń - w terminie od 16 lipca 2019 r. od godz. 12.00 do 22 lipca 2019 r. do godz. 15.00 w szkołach, które nie dokonały pełnego naboru w pierwszym terminie, mogą składać wnioski do tych szkół w ramach rekrutacji uzupełniającej.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.