Zielone tory Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zielone tory Torunia

Eko, Miasto, MZK
Data publikacji: 21 lipca 2023
Autor: Sylwia Derengowska
Zielone tory Torunia

Ponad pięć tysięcy metrów toru pojedynczego zielonych torowisk, 14 zielonych przystanków, kwietne łąki, nowe drzewa, dziesiątki tysięcy krzewów, nowe skwery, ozdobne trawy i inne byliny wzdłuż jezdni, chodników i dróg rowerowych –w takim otoczeniu przebiega nowa linia tramwajowa, która łączy centrum Torunia z północno-wschodnią częścią miasta.

Nowa linia tramwajowa o długości ponad 12 tys. metrów toru pojedynczego powstała w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”. Koszt jej budowy to ponad 212 mln zł. Co ważne – jest to nie tylko szybka, ale także ekologiczna forma transportu publicznego w grodzie Kopernika.

Około 5,2 tys. mtp nowego torowiska budowana jest w technologii zielonej. Zielone torowiska powstały wszędzie, gdzie jest to możliwe. Z powodów technicznych i bezpieczeństwa nie można ich stosować na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych czy w miejscach przystanków.

Co ciekawe, zielone torowisko w ciągu nowej linii tramwajowej wybudowano w innej technologii niż torowiska trawiaste, które funkcjonują m.in. wzdłuż ul. Gagarina, Szosy Lubickiej czy ul. Bydgoskiej. Nowe torowisko porasta rozchodnik – roślina ciepłolubna i odporna na suszę.

Wzdłuż nowej linii tramwajowej powstanie 27 platform przystankowych. 14 z nich będzie miało formę zielonych przystanków. Zieleń na peronach pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale daje ochronę przed  promieniami słonecznymi, pochłania zanieczyszczenia powietrza generowane przez ruch drogowy i zwiększa retencję.

Zielone wiaty przystankowe porosną pnącza, a w ich sąsiedztwie nasadzono iglaki i byliny. System nawadniania zapewni roślinom odpowiednie nawodnienie.

Wzdłuż nowej linii tramwajowej nie zabraknie również nowych drzew, krzewów, traw i innych bylin. Nowe skwery powstały np. na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza, na rondzie Czadcy, na skrzyżowaniu Polnej i Ugorów, na niektórych skrzyżowaniach wzdłuż ul. Watzenrodego, na rondzie Strobanda, przy Cinema City, przy al. 700-lecia Torunia, przy parkingu przy ul. Małachowskiego oraz na skrzyżowaniach: Szosa Chełmińska/Długa, Ugory/Watzenrodego,  Freytaga/Watzenrodego, Grasera/Watzenrodego. Ponadto miejsca, które początkowo miały być obsiane tylko trawą, zostały wzbogacone o dodatkową roślinność. W efekcie ilości krzewów i roślin ozdobnych będzie można liczyć w dziesiątkach tysięcy. Nowe drzewa w rejonie inwestycji pojawiły się przy ul. Watzenrodego, Długiej, Legionów, Wielki Rów, Polnej i na pętli przy Heweliusza. Ponadto z uwagi na brak miejsca wzdłuż trasy, kolejne drzewa nasadzono w innych lokalizacjach np. wzdłuż Szosy Lubickiej, Szosy Bydgoskiej, Otłoczyńska/Rypińska i Andersa.

Do nasadzeń wybrano gatunki, które dobrze znoszą warunki miejskie i są odporne na suszę, zanieczyszczenie powietrza i inne niekorzystne czynniki - dęby szypułkowe i sosny, rozplenica japońska, berberys Red Carpet, berberys Atropurpurea, tawuła Golden Princes, kostrzewa sina, jałowiec płożący, wrzos pospolity i inne.

Co ważne - zgodnie z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wzdłuż ul. Watzenrodego pozostawiono bezdrzewny pas. Jest to korytarz dla nietoperzy przemieszczających się tamtędy z okolicznych lasów. W zamian za to zdecydowano o wprowadzeniu w tym rejonie wielkopowierzchniowych łąk kwietnych. Urządzono je także wzdłuż ul. Polnej.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.