Zmiany w ograniczeniach | www.torun.pl

Zmiany w ograniczeniach

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 23 stycznia 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu wnętrze pokoju hotelowego

Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.

22 stycznia 2021 r. Rada Ministrów uchwaliła akt zmieniający dotychczasowe zakazy i ograniczenia w związku z panującą epidemią koronawirusa. Nowe przepisy dotyczą m.in. umożliwienia korzystania z hoteli dla niektórych grup zawodowych, uzupełnienia listy osob, którym umożliwia się szczepienie w I etapie oraz zmian w zakazie zwoływania zgromadzeń.

Hotele
Do tej pory dostęp do hoteli miały m.in. służby mundurowe, medycy, kierowcy wykonujący transport drogowy, członkowie obsady pociągu czy załoga samolotu. Od 23 stycznia 2020 r. w ramach podróży służbowej skorzystać z usługi hotelarskiej będą mogły również:

 • osoby, które realizują określone projekty inwestycyjne,
 • sędziowie sportowi, których obecność jest niezbędna dla  realizacji  współzawodnictwa sportowego,
 • osoby przeprowadzające kontrolę antydopingową,
 • dziennikarze, którzy wykonują pracę poza miejscem zamieszkania (posiadający legitymację prasową).                               

Zakaz zgromadzeń
Zakaz ten nie będzie obejmował kolejnej grupy – straży gminnej. Funkcjonariusze będą mogli uczestniczyć w zgromadzeniach w ramach szkoleń, kursów i testów kwalifikacyjnych. Aby umożliwić podejście uczniów do próbnego egzaminu ósmoklasisty oraz matury, rząd wskazał także możliwość gromadzenia się w tym przypadku. Oprócz nich z zakazu wyłącza się również uczestników konkursów, olimpiad i turniejów edukacyjnych.
                                                                                            
Szczepienia
Rozporządzenie dookreśla również, kto może skorzystać ze szczepień przeciw COVID-19 w ramach pierwszego etapu. Do grupy tej włączono:

 • pacjentów przebywających w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
 • osoby urodzone po 1961 r., które: są dializowane, mają chorobę nowotworową w trakcie leczenia do roku, są w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów,
 • pracowników pedagogicznych regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
 • strażników straży gminnej (miejskiej).

Więcej:

>>>Przejdź do strony Monitora Polskiego z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika promująca konkurs z wizerunkiem Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Urząd Miasta Torunia zaprasza do wzięcia udziału w drugiej turze konkursu „Odkryj Toruń na nowo”. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody!
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W Toruniu od soboty 27 lutego potwierdzono 63 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski składający kwiaty na grobie prof. Domasłowskiego
  Miasto
  27 lutego 2021 roku na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego odbył się pogrzeb zmarłego 19 lutego prof. Wiesława Domasłowskiego i jego żony Wacławy Szmidel-Domasłowskiej. W uroczystościach wziął udział prezydent Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: węzeł przesiadkowy przy al. św. Jana Pawła II
  Inwestycje, Miasto, MZK
  W sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 oddano do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie mogą zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej. Zintegrowany węzeł przesiadkowy ma przejąć funkcję wszystkich dotychczasowych przystanków komunikacji miejskiej w...
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 73 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dwie osoby zmarły, w tym jedna nie miała żadnych chorób współistniejących z zakażeniem.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski mówi, obok niego siedzi komendant KMP Maciej Lewandowski.
  Miasto
  Miasto, jak co roku, przeznacza środki finansowe wspierające zakup nowych samochodów dla policji i zrealizowanie dodatkowych patroli.
 • Od 1 marca 2021 r. mogą wznowić działanie niektóre placówki dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami w województwie kujawsko-pomorskim.
 • Miasto Toruń przygotowało w tym roku bogatą ofertę nieruchomości inwestycyjnych. Duże tereny inwestycyjne, działki dla małych i średnich przedsiębiorstw, nieruchomości pod usługi. Pomimo pandemii nie słabnie zainteresowanie miejskimi terenami dla biznesu. Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu prezentuje przegląd tegorocznych ofert inwestycyjnych.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 73 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – tyle samo, co dnia poprzedniego. Żadna osoba nie zmarła w wyniku COVID-19.
 • Dziesięć ekip i specjalnie uruchomiony numer telefonu dla mieszkańców. Toruńscy drogowcy rozpoczęli naprawę dróg po zimie.
 • Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu. Oferty można składać do 31 marca 2021 r.
 • Warsztaty, pokazy, prezentacje i wykłady w wersji online - to główne punkty programu tegorocznej edycji "Tygodnia Mózgu". Wydarzenie odbędzie się od 15 do 19 marca.
 • 6 i 7 marca w ramach zwiedzania wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji będzie można skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk.
 • Przypominamy, że już w sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 zostanie oddany do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie będą mogli zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej.