Aktywny Zakład | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Aktywny Zakład

Tytuł projektu:
Aktywny Zakład

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa 8 „Aktywni na rynku pracy”
Działanie 8.6 „Zdrowy i aktywny region”
Poddziałanie 8.6.1 „Wsparcie na rzecz wydłużania aktywności zawodowej mieszkańców”

Realizator:
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu

Dane finansowe:
Wartość projektu: 441 437,50 zł
Kwota dofinansowania: 382 998,10 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny, Budżet Państwa

Termin realizacji:
1.03.2020 r. – 31.07.2022 r.

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
30.01.2020 r.

Opis projektu:
Cel projektu:

Celem projektu było wydłużenie aktywności zawodowej 90 osób (w tym 65 kobiet i 25 mężczyzn) pracowników Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu poprzez wprowadzenie profilaktyki zdrowotnej oraz poprawę ergonomii w środowisku pracy.

Grupa docelowa:
Projekt skierowany był do 90 osób w wieku aktywności zawodowej będących pracownikami Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu, narażonych na wystąpienie czynników negatywnie wpływających na stan zdrowia w miejscu pracy, w szczególności osób powyżej 50 roku życia.

Główne działania:
W ramach projektu zakupiono następujące wyposażenie poprawiające ergonomię pracy w środowisku pracy:
- ergonomiczne fotele biurowe optymalizujące pozycję kręgosłupa, które pozwalają wyeliminować m.in. tzw. okrągłe plecy, zmniejszą nacisk na krążki międzykręgowe, zapewniają wyprostowaną postawę oraz odpowiednie ukrwienie nóg;
- ergonomiczne podnóżki biurowe pod stopy pozwalające na regulację minimalnej i maksymalnej wysokości oraz kąta nachylenia, posiadające powierzchnię antypoślizgową, o szerokości i głębokości odpowiadającej wymiarom stopy danego pracownika;
- podkładki lędźwiowe niskie do stabilizacji pleców w odcinku lędźwiowym, które pozwalają na prowadzenie profilaktyki lędźwiowej (pogłębiającej się lordozy);
- filtry prywatyzujące na monitory pozwalające na swobodne korzystanie z urządzenia bez konieczności odwracania monitora czy przybierania niewygodnej pozycji celem zasłonięcia wyświetlanych danych na ekranie komputera;
- myszki pionowe bezprzewodowe posiadające ergonomiczną konstrukcję oraz podkładki żelowe, dające wytchnienie nadgarstkom, narażonym na przeciążenia w trakcie użytkowania tradycyjnej myszki komputerowej, czy klawiatury i zapobiegające rozwojowi zwyrodnień oraz zespołu cieśni nadgarstka;
- ergonomiczne zestawy biurkowe.
Program zakładał również zakup pakietów sportowych typu OPEN oraz zestawów wspomagających indywidualną rehabilitację uczestnika projektu (kijki do nordic walking, butelka filtrująca na wodę wraz dodatkowymi filtrami oraz krokomierz lub opaska typu smartband).

W ramach projektu zakupiono pakiety dodatkowej opieki medycznej, wykraczającej poza minimalny zakres badań okresowych, m.in. konsultacje ze specjalistami zajmującymi się poniższymi dolegliwościami:
- chorobami układu kostno-stawowego,
- chorobami neurologicznymi,
- chorobami układu krążenia,
- chorobami hormonalnymi,
- chorobami kardiologicznymi,
- chorobami narządu wzroku lub słuchu,
- chorobami układu oddechowego,
- chorobami układu pokarmowego.
Ponadto zrealizowano pakiety laboratoryjne (np. badania dotyczące cukrzycy, cholesterolu, jonogram, pakiet gastrologiczny czy tarczycowy). Zakupiono również i zrealizowano pakiety rehabilitacyjne (masaże lub zabiegi fizjoterapeutyczne).

Osiągnięte rezultaty:
Poprawiono ergonomię pracy, środowiska pracy, wdrożono rozwiązania organizacyjne przyczyniające się do eliminowania zidentyfikowanych czynników wpływających negatywnie na zdrowie pracowników. Dodatkowo udzielono pracownikom wsparcia poprzez zaoferowanie możliwości realizacji rozszerzonych badań profilaktycznych, specjalistycznych, rehabilitacji ruchowej, eliminujących zdiagnozowane problemy zdrowotne pracowników.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Usługi zdrowotne
Realizator: 
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.