Apel Prezydenta Miasta Torunia do WKZ | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Apel Prezydenta Miasta Torunia do WKZ

Miasto
Data publikacji: 12 lipca 2024
Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni

Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.

Szanowny Panie Konserwatorze,

w trosce o zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego Torunia, po raz kolejny apeluję do Pana o zmianę decyzji w zakresie prac archeologicznych prowadzonych przy reliktach kościoła św. Wawrzyńca i św. Krzyża, w związku z realizowaną przez PGE Toruń inwestycją rozbudowy ciepłociągu przy Zespole Staromiejskim w Toruniu.

Nie mogę pogodzić się z Pańską decyzją, która pozbawia nas, mieszkanki i mieszkańców Torunia, możliwości poznania naszego dziedzictwa, poprzez ograniczenie zakresu przeprowadzania archeologicznych badań wyprzedzających. Doświadczenia z prac archeologicznych przy Bulwarze Filadelfijskim czy opinie zespołu prof. Wojciecha Chudziaka, pełniącego funkcję doradcy naukowego Gminy Miasta Toruń i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu, jednoznacznie pokazują, że wspólnie powinniśmy wykazywać większą troskę o nasze wspólne kulturalne i historyczne dziedzictwo. Dlatego też w czerwcu 2024 roku powołałem Pełnomocnika do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia, który jest odpowiedzialny zapowołanie jednego z najważniejszych zespołów strategicznych – Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia.

Uważam, że decyzja wydana przez Pana Konserwatora nie uwzględnia rzeczywistego stanu rozpoznania stanowiska i jego wartości historycznej. W piśmie skierowanym do Pana przez zespół prof. Wojciecha Chudziaka w dniu 1 lipca 2024 roku (znak: 12-IA.BN.36.2024) czytamy:

  1. „(…) Na podstawie zachowanej dokumentacji wnosić należy, że odsłonięte w granicach wykopu inwestycyjnego relikty prezbiterium (kościoła św. Krzyża – dop.) nie zostały przebadane i zadokumentowane w sposób należy, zgodnie z zasadami metodyki badań archeologiczno-architektonicznych. Co więcej, zainstalowana wtedy betonowa komora ciepłociągu posadowiona został na północny fragmencie średniowiecznego muru kościoła ewidentnie naruszając jego strukturę lub niszcząc ją w miejscu jej posadowienia”.
  2. „(…) Wykonane w dniu 26 czerwca br. wstępne badania georadarowe do głębokości 1,5 m zdają się potwierdzać obecność reliktów architektonicznych zachowanych w południowej partii prezbiterium”.
  3. „(…) Zaplanowany przebieg ciepłociągu w obrębie zachowanych reliktów kościoła św. Krzyża nie tylko stwarza niebezpieczeństwo dalszej destrukcji tego bezcennego zabytku, ale w przypadku przebudowy ciepłociągu wg uwzględnionego przez WKZ plany rury ciepłownicze o średnicy 40 cm zostaną posadowione odcinkami na koronie zachowanych murów lub w bezpośrednim ich sąsiedztwie, co ograniczy w znacznym stopniu dostęp do nieprzebadanej dotąd substancji zabytkowego kościoła. Postulujemy zwłaszcza zrezygnować z komory tymczasowej i przepustu wzdłuż południowego lica muru nawy kościoła. Tym bardziej, że w trakcie badań w 2005 roku odsłonięto w tym miejscu warstwowo zalegające liczne pochówki ludzkie, sięgające do blisko 3 m głębokości poniżej współczesnego poziomu terenu. Uważamy zatem, że projekt powinien zostać skorygowany a nowe odcinki ciepłociągu zaprojektowane poza obrębem kościoła”.
  4. „(…) Decyzję WKZ na badania archeologiczne (nr ZAR.368.2023) oparto na programie badań archeologicznych przedłożonym przez PGE, w którym określono tryb postępowania archeologicznego jako „nadzór”. (…) Brak w nim jakichkolwiek podstawowych informacji o stanowisku 114, o jego specyfice wartości historycznej i naukowej, a ponadto metodyce badań. (…) Zaplanowany w decyzji WKZ zakres badań archeologicznych prowadzonych w trakcie prac ziemnych w zakresie realizacji inwestycji, de facto „w trybie nadzoru” (prace ziemne wraz z obserwacją archeologa, eksploracją i dokumentacją) są naszym zdaniem niedopuszczalne na tego typu stanowiskach”.
  5. „Osobny problem dotyczy terenu na północ od reliktów kościoła św. Krzyża, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła św. Wawrzyńca. Jest to obszar największego toruńskiego cmentarza funkcjonującego w średniowieczu i czasach nowożytnych. (…) W sytuacjach koniecznych ich eksploracja musi być jednak prowadzona na głębokości poniżej inwestycji w pasie o szerokości umożliwiającej odsłonięcie jak największej liczby całych pochówków a nie ich fragmentów. W związku z tym niedopuszczalne jest eksplorowanie grobów przecinających granicę wykopu z naruszeniem kości i wybieraniem tylko tych, które znajdą się w obrysie wykopu inwestycyjnego”.

Wskazywaliśmy na to wielokrotnie w korespondencji kierowanej do Pana Konserwatora. Im szybciej podejmie Pan decyzjęw zakresie prac archeologicznych prowadzonych przy reliktach kościoła św. Wawrzyńca i św. Krzyża, tym jest większa szansa na to, że możliwe będzie przeprojektowanie trasy dla ciepłociągu, w sposób optymalizujący ochronę substancji zabytkowej i w możliwie najwyższym stopniu zachować dziedzictwo historyczne naszego miasta, co zostało opisane we wnioskach i postulatach konserwatorskich wskazanych w piśmie zespołu prof. Wojciecha Chudziaka.

Ponadto, w trosce o mieszkańców Torunia, uważam, że należy jak najlepiej wykorzystać najbliższy czas na realizację prac, aby inwestor mógł zdążyć przed sezonem grzewczym i zabezpieczyć odbiorców w ciepło.

Pragnę podkreślić, że specjaliści, którzy współpracowali i współpracują z Gminą Miasta Toruń pozostają do dyspozycji Pana Konserwatora, jak również inwestora.

 

Z wyrazami szacunku

Paweł Gulewski

Prezydent Miasta Torunia

 

>>> List prezydenta Pawła Gulewskiego do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - pdf

Zdjęcie: © UMT 2024, autor: Małgorzata Litwin, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
    Miasto
    JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Sytuacja organizacyjno-sportowa w Klubie Hokejowym Toruń Hokejowej Spółce Akcyjnej
    Miasto, Sport
    Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • Piknik w góralskim rytmie
    Miasto
    „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • Kultura, Miasto
    Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
  • Na zdjeciu: stoi 6 osób, dwie kobiety i czterech mężczyzn, dwaj w środku wymieniają uścisk dłoni
    Miasto
    Jacek Mularz po blisko 7 latach opuszcza Urząd Miasta Torunia, w którym pełnił funkcję sekretarza.
  • Kultura, Miasto
    10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.
  • 10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.
  • Poniżej zamieszczamy stanowisko Gminy Miasta Toruń w sprawie przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim w Toruniu.
  • Od 11.07.2024 r. przez najbliższy miesiąc będzie wyłączona sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Szosa Okrężna-Wileńska.
  • Były awanse, gratulacje i wspólne świętowanie. 10 lipca 2024 r. toruńscy policjanci w Auli UMK obchodzili swoje święto.
  • Zawodniczki MKS „Trójka” Toruń, które łącznie wywalczyły aż 15 medali na mistrzostwach świata w jeździe figurowej na rolkach.
  • Jacek Mularz po blisko 7 latach opuszcza Urząd Miasta Torunia, w którym pełnił funkcję sekretarza.
  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.