Przebudowa sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim – stanowisko GMT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przebudowa sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim – stanowisko GMT

Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2024
Na zdjęciu: grupa osób stoi na przejściu dla pieszych, w tle chodni i zieleń oraz płot, za którym prowadzone są prace

Poniżej zamieszczamy stanowisko Gminy Miasta Toruń w sprawie przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim w Toruniu.

Po naradzie w siedzibie PGE Toruń w dniu 9 lipca 2024 roku z udziałem zastępcy prezydenta miasta Torunia, Pana Rafała Pietrucienia, prof. Wojciecha Chudziaka, przedstawicieli inwestora (PGE Toruń), Sambora Gawińskiego (Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dalej WKZ), Mariusza Ciszaka (prowadzącego badania archeologiczne) wyrażamy ubolewanie, że WKZ nie uwzględnił przedstawionej przez GMT opinii dotyczącej możliwego rozszerzenia zakresu prac badawczych w obrębie reliktów kościoła św. Wawrzyńca i św. Krzyża.

W dniu 1 lipca 2024 roku do Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w porozumieniu z Prezydentem Miasta Torunia, zespół prof. Wojciecha Chudziaka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika skierował pismo, w którym wnosił o zmianę decyzji, na podstawie której zespół Pana Mariusza Ciszaka prowadzi prace archeologiczne. W piśmie do WKZ poproszono o podjęcie kroków w celu przeprojektowania przebiegu ciepłociągu w sposób optymalizujący ochronę substancji zabytkowej występującej na działce 14/7, a ponadto o przeprowadzenie w strefie reliktów kościoła św. Krzyża badań wyprzedzających planowaną inwestycję.

Wśród postulatów znalazło się między innymi:

  • przesunięcie planowanego odcinka ciepłociągu kilka metrów na zachód od domniemanego przebiegu kościoła św. Wawrzyńca, jak najbliżej pawilonu Bartkowskich,
  • przebadanie obszaru w rejonie starej komory zbudowanej na reliktach średniowiecznych murów, aby umożliwić rozpoznanie tej części kościoła, co pozwoli na podjęcie optymalnej decyzji co do przebiegu przyłączy,
  • zrezygnowanie z budowy komory tymczasowej w miejscu wskazanym na planie inwestycji. W przypadku awarii ciepłociągu odsłonięcie uszkodzonych odcinków rur bez kontroli archeologicznej może doprowadzić do dalszych zniszczeń w substancji reliktów kościoła,
  • opracowanie nowego programu prowadzenia badań archeologicznych obejmujących strefę kościołów św. Krzyża i św. Wawrzyńca wraz z przylegającym do nich cmentarzem. W ocenie archeologów program badań z 4 grudnia 2023 roku, na którym WKZ oparł decyzję, nie uwzględnia rzeczywistego stanu rozpoznania stanowiska i jego wartości historycznej.

Dodatkowo, Instytut Archeologii UMK zadeklarował PGE Toruń bezpłatne konsultacje w zakresie przygotowania właściwego programu badań archeologicznych, jak i na etapie realizacji prac archeologiczno-architektonicznych.

Niestety, WKZ (do tej pory) nie uwzględnił propozycji Gminy Miasta Toruń przygotowanej przy współpracy z badaczami z IA UMK. Tym samym WKZ ponosi pełną odpowiedzialność w zakresie realizowanych prac archeologicznych.

Gmina Miasta Toruń jest właścicielem terenu, na którym jest realizowana inwestycja. Inwestor prowadzi prace zgodnie ze złożonym w dniu 10 listopada 2023 roku wnioskiem - zgłoszeniem budowy lub wykonywania innych robót budowalnych. Z uwagi na fakt, że wniosek był kompletny – zaświadczeniem z dnia 28 grudnia 2023 roku – poinformowano inwestora, że brak jest podstaw do wniesienia sprzeciwu lub nałożenia obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Tym samym inwestor mógł rozpocząć prace zgodnie z zakresem przedstawionym w zgłoszeniu oraz załączonym do niego projektem zagospodarowania terenu.

Mamy nadzieję, że realizowana przebudowa ciepłociągu dla Zespołu Staromiejskiego będzie realizowana z poszanowaniem dziedzictwa historycznego i kulturalnego Torunia.

Zdjęcie: © UMT 2024, autor: Małgorzata Litwin, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Na zdjeciu: propotyp Toruńskiej Karty Miejskiej w tle czytnik kart
    Miasto
    Trwa głosowanie na nazwę dla Toruńskiej Karty Miejskiej. Do wyboru są trzy propozycje.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%.
    W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.
  • 9 lipca 2024 r. z super uczennicą Natalią Radia i jej rodzicami spotkał się Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
    Miasto
    Na koniec 8 klasy szkoły podstawowej miała średnią 5,9. Dodatkowo przez 5 ostatnich lat nie opuściła żadnej lekcji, dzięki czemu zachowała 100% frekwencję. 9 lipca 2024 r. z super uczennicą Natalią Radia i jej rodzicami spotkał się Prezydent Torunia Paweł Gulewski. Natalia Radia jest absolwentką Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grębocinie. W...
  • Miasto
    Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Kultura, Miasto
    Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • Najbliższe dni będą bardzo pracowite na Szosie Okrężnej. Od dziś (9.07.2024 r.) na odcinku od Łukasiewicza do Gagarina wykonawca rozpoczął budowę drogi rowerowej.
  • 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych (U15 / OPEN) wzięło udział w drugim wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbyło się 6 lipca 2024 r. na boisku IX LO przy ul. Rydygiera na Rubinkowie.
  • Po ukończeniu 100 lat seniorzy otrzymują specjalną premię za wiek, czyli tzw. świadczenie honorowe. Na Kujawach i Pomorzu dodatkowe pieniądze z ZUS-u otrzymuje 220 osób. Najstarsza z nich ma 109 lat i mieszka w Toruniu. Świadczenie honorowe przyznawane jest osobom, które ukończyły 100 lat życia. Jest dożywotnie i wypłacane, co miesiąc w wysokości...
  • Trwa głosowanie na nazwę dla Toruńskiej Karty Miejskiej. Do wyboru są trzy propozycje.
  • - W okresie od godz. 11:30 dnia 9 lipca do godz. 20:30 dnia 10 lipca 2024 r. prognozuje się upał - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Rozpoczynamy I etap konsultacji nad Programem współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza do udziału w Wakacjach w Muzeum.
  • Uczestnicy Historycznego Rajdu Rowerowego poznawali dzieje Torunia z perspektywy rowerowego siodełka. Podczas  niedzielnego przedpołudnia  odwiedzili korty tenisowe na Skarpie, Przystań Toruń, salę gimnastyczną przy ul. Mickiewicza i Uczelniane Centrum Sportowe UMK  przy św. Józefa.  Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Paryżu w dniach 26...