Bohaterowi toruńskiej niepodległości | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bohaterowi toruńskiej niepodległości

Miasto
Data publikacji: 04 czerwca 2020
Autor: Małgorzata Litwin

4 czerwca 2020 roku, w 60. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość.

Gen. Józef Haller zmarł 4 czerwca 1960 r. w Londynie. W 60. rocznicę jego śmierci delegacja toruńskiego samorządu – prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Zbigniew Fiderewicz, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i radna Krystyna Żejmo-Wysocka złożyli kwiaty u stóp monumentu poświęconego bohaterowi toruńskiej niepodległości. W tym roku świętujemy w Toruniu 100-lecie jej odzyskania.

To nie koniec wydarzeń upamiętniających rocznicę śmierci gen. Hallera. Przez cały dzień na starówce można było napotkać grupę rekonstruktorów historycznych, którzy w mundurach Błękitnej Armii prezentowali musztrę żołnierską i scenki z czasów odzyskania przez Toruń niepodległości w 1920 r. Na ochotników czekała komisja poborowa do wojsk gen. Hallera – tę atrakcję przygotowano z myślą o dzieciach i młodzieży. Punkt rekonstruktorów działał pod Krzywą Wieżą. W rolę hallerczyków wcielili się członkowie Drużyny Wojów Słowiańskich Dąb Pomorza.

Honorowy Obywatel Torunia gen. Józef Haller (1873-1960), urodził się w Jurczycach pod Krakowem, w ziemiańskiej rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych i religijnych. Podczas I wojny światowej służył najpierw w armii austriackiej, następnie został dowódcą II Brygady Legionów. W 1918 r. na czele Polskiego Korpusu Posiłkowego przy armii austriackiej przedostał się na stronę rosyjską. Po wyjeździe do Francji stworzył tam słynną "Błękitną Armię". Razem z nią powrócił do kraju w 1919 r. i walczył na froncie ukraińskim. Dowodził także wojskami Frontu Pomorskiego, którego oddziały wkroczyły do Torunia 18 stycznia 1920 r. W wojnie polsko-bolszewickiej został mianowany dowódcą Armii Ochotniczej. Pełnił funkcję Generalnego Inspektora Armii. W latach 1920-1927 był posłem na Sejm. Związany ze środowiskami prawicowymi, uznawany był za politycznego przeciwnika marszałka Piłsudskiego. Po przewrocie majowym został przeniesiony w stan spoczynku. Cieszył się dużą popularnością szczególnie w Wielkopolsce i na Pomorzu.
Tytuł Honorowego Obywatela Torunia odebrał 18 stycznia 1921 r., w rocznicę wkroczenia do miasta dowodzonych przez niego oddziałów. W czasie II wojny światowej przebywał na emigracji, pełniąc w latach 1940-1943 funkcję ministra oświaty w rządzie gen. Władysława Sikorskiego. Zmarł 4 czerwca 1960 r. w Londynie.

W Toruniu gen. Hallera upamiętnia tablica wmurowana w ścianę dziedzińca Ratusza Staromiejskiego w 1990 roku, w 70. rocznicę odzyskania niepodległości (proj. Eweliny Szczech-Siwickiej) oraz pomnik u zbiegu ulicy Piastowskiej i placu Św. Katarzyny, wzniesiony decyzją Rady Miasta Torunia i odsłonięty 13 sierpnia 2012 r. (proj. Andrzeja Borcza).

Fot. Wojtek Szabelski


Fot. Sławomir Kowalski



Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.