Debata "Poruszył Ziemię, a czy nas dzisiaj porusza?" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Debata "Poruszył Ziemię, a czy nas dzisiaj porusza?"

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska zapraszają na debatę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W dyskusji, która odbędzie się w czwartek, 26 stycznia 2023 r., w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8, wezmą udział trzej znakomici naukowcy: astronom - prof. Andrzej Strobel, historyk - prof. Janusz Małłek oraz ekonomista - prof. Damian Walczak. Debatę poprowadzi fizyk - Czesław Stawikowski - członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
 
Przed debatą zaprezentowany zostanie oryginał pierwszego wydania De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) Mikołaja Kopernika. Prezentacja dzieła odbędzie się w czytelni Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Kopernikańskiej (I piętro). Zapraszamy od godz. 17.00 do 18.00. Uwaga: w prezentacji mogą uczestniczyć małe grupy liczące do 5 osób. Nie trzeba rezerwować miejsc - będzie obowiązywać kolejka. Wstęp jest bezpłatny.
 
19 lutego 2023 r. obchodzimy okrągły jubileusz 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Autor "De revolutionibus orbium coelestium" był człowiekiem renesansu; oprócz astronomii interesowały go inne dziedziny, przede wszystkim: ekonomia, administracja i medycyna. 26 stycznia spojrzymy na niego tak jak na to zasługuje - wnikliwie i z wielu punktów widzenia. Zadbają o to Paneliści:
Dr hab. Andrzej Strobel (emerytowany prof. UMK), astronom - od roku 1965, aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK (w Zakładzie Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej); zajmował się astronomią gwiazdową, w szczególności naszą Galaktyką; obecnie z pasją prowadzi badania nad historią astronomii i jest jej doskonałym popularyzatorem.
Dr hab. Janusz Małłek (emerytowany prof. UMK), historyk - specjalizuje się w historii powszechnej i historii Polski od XVI do XVIII wieku; w latach 1993–1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK, a w latach 1999 - 2002 był prorektorem uczelni; jest członkiem czynnym PAU.
Dr hab. Damian Walczak, prof. UMK - specjalista z zakresu finansów, głównie ubezpieczeń - jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych; prezes Stowarzyszenia Finansów i Rachunkowości na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
 

Pozostałe atrakcje, które zaplanowaliśmy na 26 stycznia:

  • Godz. 17.00-17.45 pokaz zbliżenia Księżyca i Jowisza przez teleskopy, pod opieką członków toruńskiego PTMA. Miejsce: ścieżka obok Książnicy Kopernikańskiej idąca przez środek skweru, dochodząca do ul. Tujakowskiego.
  • Przez cały dzień: wystawa poświęcona historii PTMA Oddział w Toruniu - ekspozycja  7 plansz w holu Książnicy Kopernikańskiej na parterze.
  • Godz. 17.00-18.00 pokaz oryginału I wydania dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich). Prezentacja dla małych grup liczących 4-5 osób - w czytelni Działu Zbiorów Specjalnych (na I piętrze Książnicy Kopernikańskiej).
  • Od godz. 17.00 do końca debaty - ekspozycja makiety domu Mikołaja Kopernika z wkomponowaną szopką, której właścicielem jest Fundacja Pro Futuro Theologiae (na I piętrze Książnicy Kopernikańskiej).
Data: 
26.01.2023 18:00
Miejsce: 
Książnica Kopernikańska w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Kopernik 550
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Na zdjęciu: młoda kobieta w jasnych włosach i zielonej sukience mierzy sobie ciśnienie
    Miasto
    Specjaliści z Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przeprowadzali badania oraz udzielali porad podczas Dnia Zdrowia, jaki został zorganizowany w CH Toruń Plaza 15 czerwca 2024 r.
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen” zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.