Formy piernikarskie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Formy piernikarskie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu

Data wydarzenia
-
plakat wystawy
Opis wydarzenia: 

„(…) Uznanie dobroci toruńskich pierników łączy się z podziwem wytwornych artystycznych ich form, wraz z słodkim zapachem bije od nich miły wdzięk przeszłości. Ze starych drewnianych form wybiega wciąż na świat nowy korowód miniaturowych osóbek, odzianych w bogate, pompatyczne szaty: królowie, święci, bogowie, rycerze, damy, żołnierze. (…) Formy nigdy nie traciły na aktualności (…)”

Słowa Stanisława Dąbrowskiego, pierwszego badacza i inwentaryzatora form piernikarskich Torunia pozostają aktualne także i dzisiaj. Klocki piernikarskie – jeden z najważniejszych elementów historii i kultury Torunia, w równej mierze co najlepsze składniki piernikowego ciasta, decydujące o smaku i jakości toruńskich smakołyków, wpływały zasadniczo na ich wartość, decydując o artystycznym wyrazie i pięknych, wysublimowanych dekoracjach korzennych specjałów.

Zbiór drewnianych form do kształtowania pierników zajmuje poczesne miejsce wśród eksponatów Muzeum Okręgowego w Toruniu i niewątpliwie jest jednym z najświetniejszych tego typu w polskich muzeach. Od momentu pierwszych udokumentowanych zakupów w 1908 roku – obserwujemy stały i systematyczny jego rozwój. Kolejno i regularnie pozyskiwane nabytki świadczą o planowym i ukierunkowanym tworzeniu przemyślanej kolekcji, prezentującej zarówno szerokie spektrum dziejów piernikarstwa w Toruniu i na Pomorzu, jak też bogactwo ikonograficzne piernikowych motywów. Zbiór drewnianych form do pierników jest nie tylko przypomnieniem najlepszych kart z dziejów toruńskiego rzemiosła – zarówno piernikarskiego, jak i snycerskiego – stanowi także bezcenne źródło ikonograficzne związane z historią dawnego Torunia. „(…) Bezimienna sztuka piernikarska, oparta o snycerkę a pozostająca w ścisłym związku ze sztuką przedstawieniową, stała się jakby synonimem Torunia (…)” , a „kunszt rzeźbienia form piernikowych rozwinął się w Toruniu na skalę naprawdę europejską, przewyższając pod tym względem wszystkie inne polskie ośrodki.”

W 2019 roku piernikarskie formy, będące w zasobach Działu Sztuki Polskiej i Europejskiej oraz Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa, ponownie zostały poddane analizie. Po raz kolejny podjęto próbę usystematyzowania wiedzy i zaprezentowania najnowszego stanu badań dotyczących form gromadzonych od ponad 100 lat w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Pomimo piernikowych korzeni Torunia i świadomości znaczenia rzemiosła piernikarskiego w dziejach miasta, kolekcja z toruńskiego muzeum nigdy wcześniej nie stała się odrębnym przedmiotem badań, ani głównym tematem przygotowywanych wystaw. Formy do pierników prezentowane były co prawda na muzealnych ekspozycjach wielokrotnie, jednak zawsze przy okazji i w kontekście rzemiosła piernikarskiego, pierników i technologii ich powstawania. Niemal od samego początku stanowiły także jeden z najważniejszych aspektów świadczących o dziejach Torunia. Autorzy obecnie realizowanej ekspozycji proponują nieco inne spojrzenie na piernikarskie formy – jako odrębne dzieła sztuki – artystyczne, mistrzowsko rzeźbione przedstawienia kunsztu snycerskiego i rzeźbiarskiego. Każda z form zadziwia bowiem i „(…) zaskakuje – jeżeli już nie całością, to szczegółem, sposobem potraktowania detalu, zmysłem przestrzeni, i nieomylną intuicją przewidywania. (…)”

Ekspozycji, za której oprawę plastyczną odpowiedzialny jest artysta-plastyk – Jacek Nawrocki, towarzyszy bogato ilustrowany katalog, prezentujący bogactwo toruńskiej kolekcji. Doskonałej jakości dokumentację fotograficzną, pozwalającą w pełni dostrzec misterne linie i subtelny rzeźbiarski detal, przygotował Krzysztof Deczyński (Pracownia Fotograficzna Muzeum Okręgowego w Toruniu). Publikację uzupełniają artykuły na temat historii i kształtowania się muzealnej kolekcji oraz piernikarskich dziejów Torunia. Zaproszeni do współpracy specjaliści wzbogacili wydawnictwo o pakiet informacji na temat technologii pracy z drewnem i warsztatu rzeźbiarza oraz o rzadko podejmowany wątek piernika odpustowego.

Małgorzata Mikulska-Wernerowicz

Data: 
17.10.2020 10:00 — 31.12.2021 00:00
Miejsce: 
Muzeum Toruńskiego Piernika, Strumykowa 4
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
    Kultura, Miasto
    Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
  • Obrady Rady Miasta Torunia w sali sesyjnej
    Miasto
    Sprawozdanie z wykonania budżetu, raport o stanie gminy i absolutorium dla prezydenta to główne tematy 4. sesji Rady Miasta Torunia 20 czerwca 2024 r.
  • Na zdjęciu: samochód jedzie ul. Bulwar Filadelfijski
    Miasto
    Od piątku 21 czerwca 2024 roku w każdy weekend Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego.
  • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
    Inwestycje, Miasto
    Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
  • Rzeczniczka Malwina Jeżewska wręcza kwiaty prezydentowi Pawłowi Gulewskiemu
    Miasto
    Na sesji 20 czerwca 2024 r. Rada Miasta Torunia udzieliła absolutorium Prezydentowi Miasta Torunia za rok 2023. Decyzję poprzedziła dyskusja, po której przyjęto sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za ten okres.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
  • Ruszają wakacje i wraz z nimi letni cykl zajęć przyrodniczych w ramach "Wakacyjnych spotkań z przyrodą", które skierowane są do dzieci przedszkolnych i szkolnych.
  • „Idziemy na Księżyc” – pod tym hasłem 22 czerwca 2024 r. odbędzie się rajd nordic walking. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
  • 3 lipca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni nową wystawę czasową.
  • Od 1 do 14 lipca 2024 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
  • Straż Miejska ujęła osobę nieletnią, która dokonała zniszczenia zabytkowych murów zamkowych.
  • W ramach kolejnego z cyklu spotkań kopernikańskich 19 czerwca 2024 r. w Książnicy Kopernikańskiej odbyła się debata połączona z prezentacją najnowszej wystawy planszowej Towarzystwa Miłośników Torunia.
  • Zielona Konstytucja dla Torunia stała się faktem – 19 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski podpisał zarządzenie nr 137 w sprawie uszczegółowienia zasad ochrony zieleni w Toruniu w trakcie inwestycji prowadzonych na terenach należących do Gminy Miasta Toruń. Zarządzenie wchodzi w życie w dniu podpisania.
  • Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych. Tak będzie wyglądał Festiwal Sportu na boisku przy Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Hallera 79. W pierwszą sobotę wakacji, 22 czerwca 2024 r., będzie okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.