Ku pamięci Profesora Łaszewskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ku pamięci Profesora Łaszewskiego

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych. Zwieńczeniem uroczystości była konferencja naukowa.

W związku ze zbliżającą się drugą rocznicą śmierci wybitnego profesora Ryszarda Łaszewskiego środowisko akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zorganizowało uroczystość poświęconą pamięci swojego Mistrza. Wzięli w niej udział członkowie rodziny prof. Łaszewskiego, władze uczelni, przedstawiciele samorządu lokalnego oraz reprezentanci środowisk naukowych z Gdańska, Białegostoku, Zielonej Góry i Słupska.

– Tradycją naszego uniwersytetu jest to, że pamiętamy o swoich mistrzach. Znałem Pana Profesora dobrze i z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że był to wspaniały, ciepły człowiek. Był mistrzem, którego słuchaliśmy i od którego uczyliśmy się - powiedział Rektor UMK prof. Andrzej Sokala.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia prof. Marcin Czyżniewski, który w imieniu przewodniczącego Łukasza Walkusza podczas uroczystości reprezentował Radę Miasta, podkreślił, że profesor Łaszewski był człowiekiem niezwykle aktywnym nie tylko na naszym uniwersytecie, ale także angażował się w wiele społecznych przedsięwzięć.

- Brało się to z Jego ogromnego zaangażowania, uważał, że Jego bogata wiedza w zakresie prawa zobowiązuje do tego, aby tę wiedzę wykorzystywać nie tylko naukowo i dydaktycznie, ale także na rzecz społeczności, w której działał. Był inicjatorem budowy nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji UMK, pamiętamy również Jego zaangażowanie na rzecz stworzenia szkoły podstawowej w Czerniewicach - wspominał prof. Marcin Czyżniewski.

W trakcie uroczystości wiceprzewodniczący Rady Miasta odczytał także list od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego. Prezydent przekazał słowa szacunku i poważania organizatorom oraz uczestnikom konferencji. - Nie tylko na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, ale i w całym Toruniu wiemy, że sylwetka i dorobek naukowy niezapomnianego Profesora są wpisane w renomę sławnej toruńskiej szkoły prawniczej. Wciąż decydują one o wizerunku kopernikańskiej wszechnicy oraz krajowym i międzynarodowym prestiżu badań prowadzonych na Wydziale Prawa i Administracji UMK - napisał prezydent Paweł Gulewski.

- Moje wspomnienie o profesorze odnosi się w pierwszej kolejności do Jego niestrudzonego i wieloletniego łączenia akademickiego znawstwa historii państwa i prawa z obowiązkami prodziekana i dziekana macierzystego wydziału, a następnie prorektora i członka Senatu UMK. Przed blisko dwoma laty żegnaliśmy profesora także jako radnego Rady Miasta Torunia, członka Rady Prezydenckiej i Kawalera Medalu Honorowego Prezydenta Miasta Torunia Thorunium. Niech ten bardzo toruński i samorządowy akcent zostanie wpisany w przesłanie przygotowanej konferencji rocznicowej - zaznaczył prezydent.

W trakcie uroczystości profesora Ryszarda Łaszewskiego wspominali były prezydent Torunia, a obecnie radny Rady Miasta Michał Zaleski oraz były dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK prof. Zbigniew Witkowski. - Nie ulega wątpliwości, że w historii naszego Wydziału bardzo znaczącą rolę odegrał śp. profesor Ryszard Łaszewski. Wszyscy, którzy stykali się za życia z Panem Profesorem wiedzą, że był człowiekiem bardzo skromnym, serdecznym, otwartym, człowiekiem czynu i kiedy przeglądałem życiorys Profesora przed dzisiejszą uroczystością, dochodzę do wniosku, że nie ma na uniwersytecie i nie ma w Toruniu przestrzeni, w której by w którymś momencie swojego życia nie uczestniczył - powiedział prof. Witkowski.

Sala nr 109 Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uchwałą Senatu UMK została nazwana imieniem prof. Ryszarda Łaszewskiego. Odsłonięto w niej tablicę z portretem Mistrza. Następnie w sali posiedzeń Rady Wydziału odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa poświęcona pamięci prof. Łaszewskiego.

Ryszard Łaszewski ukończył studia w 1963 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i w tym samym roku podjął tam również pracę naukową. Siedem lat po ukończeniu studiów uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, a pięć lat później stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. W 1989 r. został profesorem nadzwyczajnym, a dwa lata później profesorem zwyczajnym nauk prawnych.

Pełnił różne ważne funkcje we władzach uniwersyteckich. W latach 1978-1982 dwukrotnie był prodziekanem Wydziału Prawa UMK, również dwukrotnie pełnił funkcję prorektora ds. studenckich. Następnie dwukrotnie był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UMK. Ponowny wybór na te same funkcje najlepiej świadczy o uznaniu, jakim cieszył się w środowisku akademickim. Następnie został prorektorem ds. organizacji i rozwoju UMK.

Przez 20 lat nieprzerwanie Pan Profesor pełnił godność senatora UMK. Ponadto przez wiele lat był kierownikiem Katedry Historii Państwa i Prawa.

Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, organizacyjne był wielokrotnie nagradzany, w szczególności nagrodami Rektora UMK. Trzykrotnie otrzymał nagrody ministerialne za osiągnięcia naukowe, dydaktyczno-organizacyjne i dydaktyczno-wychowawcze. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2015 r. otrzymał tytuł honorowego profesora UMK.

Działalność profesora nie ograniczała się tylko do murów uczelni. W latach 1994-1998 zasiadał w toruńskiej Radzie Miasta, następnie przez 16 lat był członkiem Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia. W 1975 r. otrzymał Nagrodę Wojewody Bydgoskiego, w 1981 r. Medal za Zasługi dla Województwa Bydgoskiego, w 1985 r. Medal za Zasługi dla Miasta Torunia, a w 2013 r. został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Prezydenta Miasta Torunia – Medalem Thorunium.

Był jednym z głównych inicjatorów budowy nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji. Profesor Ryszard Łaszewski zapisał się w pamięci uczniów, współpracowników jako osoba olbrzymiego formatu o niesamowitym spokoju, pogodzie ducha i życzliwości.

 Zdj. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu: skrzypaczka
    Kultura, Miasto, Sport
    W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
  • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
    Kultura, Miasto
    Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.