Kupa radości i… obowiązków | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kupa radości i… obowiązków

Eko, Miasto
Data publikacji: 09 sierpnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Po raz kolejny w mieście rusza kampania promująca sprzątanie po swoich pupilach.

Sprawa pozostawionych na chodnikach, skwerach czy trawnikach psich odchodów budzi wiele kontrowersji. I nic dziwnego, gdyż stanowi to duży problem zarówno estetyczny, jak i higieniczny – również w Toruniu. Stąd po raz kolejny w mieście rusza kampania promująca sprzątanie po swoich pupilach.

Szacuje się, że w ciągu całego swojego życia średniej wielkości pies „produkuje” aż… tonę odchodów! Co jednak istotne, znajduje się w nich mnóstwo pasożytów, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, szczególnie dzieci, ale także dla innych czworonogów. Kontakt z psią kupą może bowiem doprowadzić do różnych chorób, często niebezpiecznych: toksokarozy wywołanej przez glistę psią, czy bąblowicy wywołanej przez tasiemce bąblowcowe. Psie odchody to również prosta droga do zarażenia się pierwotniakami, np. tymi z rodzaju Giardia, wywołującymi lambliozę. To jeszcze nie wszystko: przepływające przez obszary zurbanizowane rzeki i strumienie są zanieczyszczane olbrzymimi ilościami bakterii fekalnych pochodzących z psich odchodów, zwłaszcza po intensywnych opadach. Zalegające psie ekskrementy – podczas rozkładu – przenikają także do wód gruntowych.

Na szczęście świadomość obowiązku sprzątania po swoim pupilu wciąż rośnie, m.in. dzięki znakom do tego namawiającym oraz coraz większej liczbie pojemników na odpady. W ubiegłym roku na terenie Torunia stanęło kolejnych 50 takich specjalnych koszy, choć psie odchody można wrzucać również do zwykłych pojemników na odpady zmieszane lub do koszy ulicznych.

Mimo, że torunianie coraz częściej sprzątają po swoich psach, to jednak Miasto nie spoczywa na laurach i ciągle edukuje w tym zakresie. Właśnie startuje kampania promująca czystość trawników, podkreślająca, że pies to nie tylko wspaniały towarzysz, ale również obowiązki, które wiążą się z opieką nad pupilem. Do nich należy m.in. sprzątanie psich odchodów. Zapewne nasi mieszkańcy już mieli okazję zobaczyć w przestrzeni miasta bilbordy i plakaty, które namawiają do uprzątania psich kup – bo to nie tylko świadectwo dobrych manier czy akt dobrej woli, ale również obowiązek wynikający z zapisów prawnych, którego nieprzestrzeganie jest wykroczeniem.

Za nieposprzątaną kupę nasz portfel może stać się lżejszy nawet o 500 zł! Dlatego nie należy wstydzić się sprzątania po swoim psie. Skoro bez problemu robimy to w domu, dlaczego nie moglibyśmy tego samego robić w parku i na trawnikach? Warto też zwracać uwagę innym „psiarzom”, jeśli widzimy, że nie sprzątają po psie. Rodzi się bowiem pytanie, dlaczego wspólną przestrzeń miejską wciąż traktuje się jak niczyją, o którą nie trzeba dbać? Przecież Toruń jest pięknym, zabytkowym, zielonym miastem, chętnie odwiedzanym przez turystów. Dlatego wszystkim powinno zależeć na tym, by dbać o czystość w naszym otoczeniu. Tym bardziej, że zwierzęce odchody to zarówno problem ekologiczny, jak i ryzyko dla zdrowia ludzi.

fot. WGK UMT

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Miasto
    8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Miasto
    Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „W Toruniu chwalą się zakupem robota za 7 mln zł dla zadłużonego szpitala. Tymczasem drugi taki robot już w mieście pracuje”.
  • Kultura, Miasto
    Letni czas sprzyja temu, by odwiedzić Scenę Szekspirowską im. Stanisława Stapfa w Toruniu, która ulokowana została w ogrodzie Teatru Baj Pomorski przy ul. Piernikarskiej 9.
  • Dentystka pochylona nad dzieckiem
    Miasto
    Jest pozwolenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie kierunku lekarsko-dentystycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
  • 8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego znowu działają obie windy.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • W piątek, 16 sierpnia 2024 r., kasy biletowe Miejskiego Zakładu Komunikacji będą zamknięte.
  • Grupa 6 licealistów III Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami uczestniczyła w obozie "Młodzież dla pokoju". Wydarzenie odbyło się w dniach 27.07-03.08.2024 r. w Getyndze.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.
  • 2 września rozpocznie się nabór wniosków na stypendia szkolne dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej na rok szkolny 2024/2025.