Licealiści na obozie "Młodzież dla pokoju" | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Licealiści na obozie "Młodzież dla pokoju"

Miasto
Data publikacji: 09 sierpnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Licealiści na obozie "Młodzież dla pokoju"

Grupa 6 licealistów III Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami uczestniczyła w obozie "Młodzież dla pokoju". Wydarzenie odbyło się w dniach 27.07-03.08.2024 r. w Getyndze. 

Hasłem tegorocznej edycji tego przedsięwzięcia było „Doświadczyć różnorodności.” Oprócz młodzieży z Polski i Niemiec uczestnikami obozu była grupa z partnerskiego miasta Getyngi w Anglii - Cheltenham.

Każdego dnia młodzież uczestniczyła w różnego typu aktywnościach przygotowanych przez stronę niemiecką, tak więc czasu na nudę zdecydowanie nie było.

Pierwszego dnia pobytu młodzież miała okazję poznać się bliżej, uczestnicząc w różnego rodzaju grach i zabawach integracyjnych. Młodzież zwiedziła oczywiście Getyngę z jej najciekawszymi atrakcjami turystycznymi i zabytkami typowymi dla znanego miasta uniwersyteckiego. Na jeziorem Kieesse wszyscy więli udział w różnego rodzaju sportach wodnych - kajaki, rowery wodne, pływanie. Oczywiście część osób miała okazję doświadczyć kontaktu z wodą, jednak nikt nie narzekał. Realizując temat merytoryczny młodzież brała udział w pokazie filmu „Diversity” i panelu dyskusyjnym dotyczącym tolerancji wobec wszelkiego rodzaju różnorodności.

Środa okazała się najbardziej wymagającym dniem - na uczestników czekała całodniowa wyprawa do miejscowości Brockem w górach Hartz oraz przejazd kolejką napędzaną lokomotywą i możliwość podziwiania niesamowitych widoków. Po dojeździe, a następnie wejściu na szczyt nastąpił najtrudniejszy etap całej eskapady - zejście trudniejszą, jak się potem okazało, trasą po skałach i kamieniach. Było trochę ciężko i miejscami niebezpiecznie, ale wszyscy dali radę. Czwartek również upłynął na sportowo w uniwersyteckim centrum wspinaczkowym, w którym można było skorzystać z różnego rodzaju aktywności.

Ostatni dzień przeznaczony miał być na spływ kajakowy rzeką Weser, ale pogoda pokrzyżowała organizatorom szyki. Obfite opady deszczu poprzedniej nocy spowodowały, że poziom rzeki podniósł się i zrobiło się zbyt niebezpiecznie na tego typu eskapadę. Szybka zmiana planów i zamiast spływu kajakowego udaliśmy się na kilkugodzinną wyprawę do miejscowego akwaparku. Wieczorem pożegnalna kolacja i podsumowanie całotygodniowego pobytu na gościnnej ziemi niemieckiej. Każdy z uczestników miał okazję powiedzieć, jak z jego/jej perspektywy ten pobyt wyglądał. Wypowiedzi jednoznacznie wskazywały, że wszystkim pobyt z Getyndze się podobał, a o to w tym wszystkim chodziło.

Oczywiście należy wspomnieć także o bardzo ważnym aspekcie tego rodzaju wypraw - młodzież miała okazję doskonalić znajomość języków obcych praktycznie w kontaktach z rówieśnikami.

Materiał przygotowany przez III LO.


Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Miasto
    8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Miasto
    Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „W Toruniu chwalą się zakupem robota za 7 mln zł dla zadłużonego szpitala. Tymczasem drugi taki robot już w mieście pracuje”.
  • Kultura, Miasto
    Letni czas sprzyja temu, by odwiedzić Scenę Szekspirowską im. Stanisława Stapfa w Toruniu, która ulokowana została w ogrodzie Teatru Baj Pomorski przy ul. Piernikarskiej 9.
  • Dentystka pochylona nad dzieckiem
    Miasto
    Jest pozwolenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie kierunku lekarsko-dentystycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
  • 8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego znowu działają obie windy.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • W piątek, 16 sierpnia 2024 r., kasy biletowe Miejskiego Zakładu Komunikacji będą zamknięte.
  • Sprawa pozostawionych na chodnikach, skwerach czy trawnikach psich odchodów budzi wiele kontrowersji. I nic dziwnego, gdyż stanowi to duży problem zarówno estetyczny, jak i higieniczny – również w Toruniu. Stąd po raz kolejny w mieście rusza kampania promująca sprzątanie po swoich pupilach. Szacuje się, że w ciągu całego swojego życia średniej...
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.
  • 2 września rozpocznie się nabór wniosków na stypendia szkolne dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej na rok szkolny 2024/2025.