Moda w okupowanej Francji... | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Moda w okupowanej Francji...

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Pełny tytuł: Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa. Z odniesieniem do rejonów mody toruńskiej. Prelegent: Dr Krzysztof Trojanowski.

Kolejne spotkanie z cyklu Toruń Miasto Zabytków poświęcone będzie zagadnieniom pozornie ulotnym, a tak naprawdę stanowiącym wymierne, w zwyczajnej codzienności czytelne odzwierciedlenie historycznych wydarzeń, zmian kulturowych i społecznych – tych wielkich i mniejszych. Będzie poświęcone modzie w okupowanej Francji i jej wpływie na modę w ówczesnej Polsce.
Dr Krzysztof Trojanowski jest autorem pierwszego naukowego opracowania na ten temat „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” (PWN), uznanego za jedną z najlepszych książek historycznych 2014 roku. Doceniono ją m.in. za rzetelność i atrakcyjne pokazanie specyficznej dwukierunkowej relacji: historia – moda, czyli „jak procesy historyczne wpływają na modę i co moda mówi o historii”.
Autor gruntownie wykorzystał bogatą literaturę oraz źródła (m.in. artykuły prasowe, dokumenty, wspomnienia, co szczególnie cenne), aby zrekonstruować i pokazać w przystępny sposób zapomniany świat mody i elegancji, trwający mimo wojny i okupacji. W książce jest mowa o ówczesnych kolekcjach mody, lansowaniu kreacji, o aktywności domów mody, prasie i reklamie, katalogach i pokazach mody. Omówiona została moda różnych grup społecznych, bo była zróżnicowana, a nawet… stosowane wówczas perfumy i kosmetyki. Kolejnym walorem książki są liczne ilustracje, pochodzące m.in. z ówczesnej prasy, katalogów, zbiorów muzealnych i prywatnych, bezpośrednio powiązanych z omawianymi kolekcjami, kreacjami czy projektantami, często publikowane są po raz pierwszy. To wielka gratka dla miłośników mody i badaczy kultury dnia codziennego.

Moda francuska zawsze inspirowała europejskich kreatorów i krawców, elegantki i ulicę, także podczas wojennej zawieruchy. Autor opowie o polskiej modzie okresu okupacji (w Generalnym Gubernatorstwie) i jej francuskich „prototypach” oraz o modzie lat powojennych – to mało znane zagadnienie. Będę tez odnośniki do modnych mieszkańców Torunia i kontekstu naszego miasta. Jak wydarzenia wojenne wpływały na modę, jak ta była postrzegana w tak zwanym towarzystwie i w świecie kultury, czy i co z niej przetrwało – w różnych formach – do dziś, będzie można dowiedzieć się podczas spotkania.

Krzysztof Trojanowski – adiunkt w Katedrze Filologii Romańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1996) i studiów podyplomowych z zakresu dwudziestowiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK (2000). Miłośnik dawnego kina, kolekcjoner jego śladów (także w odniesieniu do gwiazd toruńskich, np. Heleny Grossówny).

Wstęp wolny

Data: 
22.10.2015 18:00
Miejsce: 
Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Kultura, Miasto
    Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
    Kultura, Miasto
    Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Drogowcy na Konstytucji 3 Maja
    Drogi, Miasto
    W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • Pracujemy nad Urban Labem
    Miasto
    Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.