Nagroda Prezydenta dla Juliana Świeżewskiego | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nagroda Prezydenta dla Juliana Świeżewskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W tym roku podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze prezydent Torunia Paweł Gulewski uhonoruje Flisakiem pochodzącego z Bydgoszczy aktora filmowego i teatralnego. 

Flisak to najstarsza honorowa nagroda wręczana na MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przez Prezydenta Miasta Torunia. Przyznawana jest utalentowanym twórczyniom i twórcom filmowym związanym z naszym regionem.

Julian Świeżewski pochodzi z Bydgoszczy. Jest jednym z najbardziej utalentowanych polskich twórców młodego pokolenia. W 2015 roku ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W trakcie nauki wystąpił w spektaklach wybitnych polskich reżyserów, m.in. w „Wieczorze Kuglarzy” w reż. Waldemara Raźniaka i „Zimowej opowieści” w reż. Cezarego Morawskiego. Za swoje kreacje w „Szkicach z Dostojewskiego” w reż. Mai Komorowskiej oraz „Ecce homo!!!” w reż. Krzysztofa Majchrzaka otrzymał nagrodę Grand Prix 32. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za wybitną osobowość sceniczną.

Fabularnym debiutem aktora był film „Nowy świat”, w którym odegrał postać Jana w segmencie „Żanna” Elżbiety Benkowskiej (2015). Rola Franka Grudy w „Zgodzie” Macieja Sobieszczańskiego (2017) przyniosła mu nominację do Nagrody im. Zbyszka Cebulskiego. Za występ w „Zwykłych losach Zofii” Dominiki Gnatek (2018) został uhonorowany nominacją do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor. W 2020 roku Julian Świeżewski otrzymał nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową podczas Kozzi Film Festiwal w Zielonej Górze za kreację Klaudiusza w filmie „Sweat” Magnusa von Horna. Wystąpił również w filmach: „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego (2016), „Po prostu przyjaźń” Filipa Zylbera (2016), „Plan B” Kingi Dębskiej (2018), “Nina” Olgi Chajdas (2018), “Ostatni Komers” Dawida Nickela (2020), „25 lat niewinności” Jana Holoubka (2020), „Prime Time” Jakuba Piątka (2021), „Filip” Michała Kwiecińskiego (2022) oraz w tegorocznej „Białej odwadze” Marcina Koszałki.

Publiczność mogła podziwiać go również w sztukach teatralnych, takich jak „Good Night Cowboy” w reż. Kuby Kowalskiego (za występ otrzymał nagrodę aktorską 15. Jubileuszowego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”), „Księgi Jakubowe” w reż. Eweliny Marciniak, „Wściekłość” w reż. Mai Kleczewskiej czy „Chłopi” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Od 2016 roku należy do zespołu Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Aktor wystąpił również w wielu serialach, takich jak: „Czas honoru. Powstanie” (2014), „Na noże” (2016), „Belle epoque” (2017), „1983” (2018), „Rojst ’97” (2021), „Infamia” (2023) czy „Absolutni debiutanci” (2023).

Źródło: tofifest.pl

 


Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Zakup tomografu wraz z adaptacją pomieszczeń kosztował prawie 2 mln zł i został w pełni sfinansowany ze środków własnych Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. - Będzie on służył mieszkańcom Torunia, pozwoli na szybszą diagnostykę i wcześniejsze wdrożenie leczenia - mówiła podczas uroczystego otwarcia pracowni tomograficznej zastępczyni prezydenta...
  • Wspólne zdjęcie uczestników spotkania w sprawie przyszłości WOT
    Miasto
    O przyszłości Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w regionie była mowa 26 sierpnia 2024 r. na spotkaniu Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Pana Łukasza Walkusza z Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Dr. Krzysztofem Stańczykiem.
  • Parkingi Park&Ride w Toruniu, sierpień 2024
    Drogi, Miasto, MZK
    Już od 1 września br. zapłacisz o połowę mniej parkując na toruńskich parkingach Park&Ride. Obniżka dotyczy wszystkich rodzajów biletów.
  • Kultura, Miasto
    Mieszkańcy zabytkowej toruńskiej dzielnicy już po raz 15. organizują Święto Bydgoskiego Przedmieścia.
  • W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej
    Kultura, Miasto
    1 września br. będziemy obchodzić 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tego dnia w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 r. odbędzie się uroczystość patriotyczna.
  • Miasto
    Jak podaje portal Onet.pl, para znanych podróżników z USA - na swoim szlaku podróżniczym po wszystkich obiektach świata wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO - dotarła również do Polski i szczególnie zachwyciła się Toruniem.
  • Na początku września Toruń stanie się stolicą polskiego muzealnictwa, a to za sprawą 2. edycji konferencji naukowej pt. „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”, która odbędzie się w dniach 4–6 września 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Przed nami turniej tenisowy Fonte Cup 2024. Wydarzenie odbędzie się 1 września br. na kortach MOSiR Przy Skarpie.
  • To już ostatnia szansa na skorzystanie z toruńskich basenów letnich w tym sezonie.
  • Jak podaje portal Onet.pl, para znanych podróżników z USA - na swoim szlaku podróżniczym po wszystkich obiektach świata wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO - dotarła również do Polski i szczególnie zachwyciła się Toruniem.
  • W poniedziałek 26 sierpnia i piątek 30 sierpnia 2024 r. ze względu na trwające ćwiczenia na poligonie wojskowym zamykana będzie droga w pobliżu Torunia.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski składa kondolencje rodzinom ofiar tragicznego pożaru w Poznaniu.
  • W 2024 r. Grudziądz jest gospodarzem dożynek wojewódzkich. Obok uroczystości oficjalnych w programie wydarzenia znalazły się kiermasze, przegląd kapel ludowych, rajd rowerowy itp.
  • Dzieci i młodzież już za kilka dni wrócą do swoich szkół i przedszkoli. Podczas wydarzenia „Piknik z driftem” mogły przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po mieście.