Zmiany w rejonie placu Rapackiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmiany w rejonie placu Rapackiego

Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 06 maja 2019
Autor: Sylwia Derengowska

8 maja 2019 r. rozpoczną się prace drogowo-torowe w rejonie pl. Rapackiego. W związku z tym czekają nas zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej.

Inwestycja obejmie przebudowę istniejących torowisk tramwajowych wzdłuż ulic: Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego oraz Kraszewskiego i Czerwona Droga, a także budowę nowego odcinka torowiska łączącego pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W al. św. Jana Pawła II powstanie nowoczesny węzeł przesiadkowy integrujący transport autobusowy z tramwajowym. Przeprowadzona zostanie również kompleksowa przebudowa układu drogowego w obrębie modernizowanych torowisk. Nowo powstały odcinek torowiska pozwoli na wprowadzenie dodatkowych połączeń tramwajowych. Dzięki temu tramwaje będą mogły przejąć część pasażerów korzystających dotąd ze środków komunikacji indywidualnej i autobusowej.

Prace budowlane zostały podzielone na trzy etapy:

I etap – ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego

II etap – al. św. Jana Pawła II

III etap – pl. Niepodległości

W czasie prac zmieni się organizacja ruchu drogowego i będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska. Co nas czeka w I etapie?

Zmiany w organizacji ruchu

- Roboty budowlane rozpoczną się 8 maja, tak, by nie powodować utrudnień podczas długiego, majowego weekendu, kiedy to do Torunia zjeżdża dużo turystów – wyjaśnia prezes zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu sp. z o.o. Zbigniew Wyszogrodzki. - Nie bez znaczenia jest też fakt, że 6 maja rozpoczynają się matury, więc maturzyści będą mieli dwa dni, by zapoznać się z nową organizacją ruchu i komunikacji miejskiej, i wybrać najdogodniejszą drogę dotarcia na pozostałe egzaminy.

Prace ruszą w dwóch punktach: na ul. Chopina (na odcinku od skrzyżowania z al. 500-lecia Torunia do al. św. Jana Pawła II) i Wały gen. Sikorskiego (na odcinku od pl. Teatralnego do al. św. Jana Pawła II). Będą polegały na rozbiórkach  nawierzchni bitumicznej  jezdni (frezowania) oraz jej podbudowy i na rozbiórce istniejącego torowiska tramwajowego. Następnie rozpoczną się roboty związane z przebudową sieci podziemnych.

Pierwszy etap prac budowlanych będzie wiązał się z zamknięciem dla ruchu samochodowego ulic Chopina i Wały gen. Sikorskiego. Nastąpi to 8 maja br. o godz. 9.00, po porannym szczycie komunikacyjnym.

Na  Wałach gen. Sikorskiego, na odcinku od pl. Artylerii Polskiej do pl. Teatralnego, ruch w początkowej fazie będzie odbywał się po południowej jezdni, ale przejazd będzie możliwy tylko dla pojazdów transportu zbiorowego, TAXI i służb miejskich. Następnie, po wykonaniu jezdni północnej oraz torowiska, ruch kołowy zostanie poprowadzony jezdnią północną na tych samych zasadach co wcześniej ruch prowadzony jezdnią południową.

Zalecany będzie objazd ze wschodu na most Piłsudskiego ulicami: z Warszawskiej w Dobrzyńską i dalej do ronda Pokoju Toruńskiego, ulicą Przy Kaszowniku przez pl. Chrapka, dalej ulicami: Przy Kaszowniku, Odrodzenia, Czerwona Droga do pl. Niepodległości, al. św. Jana Pawła II na most im. J. Piłsudskiego.

W tym czasie ruch samochodowy w ul. Chopina na odcinku od al. 500-lecia Torunia do al. św. Jana Pawła II odbywać się będzie po istniejącej jezdni. Następnie, po usunięciu kolizji z sieciami podziemnymi ruch kołowy zostanie przełożony na specjalnie przygotowane do tego celu  torowisko. Jednocześnie zapewniony zostanie dojazd ulicą Chopina od ul. Bydgoskiej do ul. Fredry. Przejazd przez skrzyżowanie ul. Chopina i al. 500-lecia Torunia dla tej relacji będzie niemożliwy, obowiązywał będzie objazd ul. Bydgoską, al. 500-lecia Torunia i dalej w prawo w ul. Chopina.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Autobusy

Od 8 maja br. od godz. 9.00 dla linii autobusowych jadących w kierunku mostu im. J. Piłsudskiego zostanie wyznaczony objazd.

Autobusy linii nr 10,12,14,20,22,27,32 będą omijać al. Solidarności i pojadą objazdem ul. Czerwona Droga i al. Jana Pawła II.

Autobusy będą się zatrzymywać na przystanku „Odrodzenia” przy Cinema City.

Linie nocne nr 01 i 03 będą się zatrzymywać przy CKK Jordanki.

Tramwaje

Od 9 maja br. od godz. 4:30 ruch tramwajowy w ul. Bydgoskiej na odcinku od ul. Sienkiewicza do al. Solidarności zostanie wstrzymany.

Na odcinku ul. Odrodzenia – ul. Reja zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa linii nr 53, z częstotliwością kursowania co 15 - 20 min.

Trasa linii będzie przebiegać następująco: ul. Odrodzenia – ul. Czerwona Droga – ul. Mickiewicza – ul. Sienkiewicza – ul. Broniewskiego – ul. Reja – ul. Bydgoska – pl. Rapackiego – al. Solidarności – ul. Odrodzenia.

Nie będą kursowały tramwaje linii nr 3 i 4.

Zmieni się trasa przejazdu linii nr 5 – objazd przez al. Solidarności i ul. Kraszewskiego zamiast ul. Bydgoską, a z pętli Motoarena przez ul. Reja – ul. Bydgoską – ul. Sienkiewicza.

Tramwaje nocne linii 3N pojadą objazdem przez ul. Uniwersytecką – Wały gen. Sikorskiego – al. Solidarności - ul. Kraszewskiego – ul. Bema. Trasa będzie skrócona do pętli Wschodnia.

Zwiększy się częstotliwości kursów linii nr 2 - z 10 min. do 8 min.

Linie nr 1 i 2 na odcinku wspólnym będą kursowały przemiennie (co 4 min.).

Nastąpi korekta w odjazdach linii tramwajowej nr 1 i 5.

Prace przy I etapie planuje się zakończyć do końca lipca br., jednak przy tak szerokim zakresie mogą nas zaskoczyć „niespodzianki” archeologiczne lub związane z siecią podziemną. ch komunikacji miejskiej.

Co dalej?

Etap II - po udrożnieniu ulic Chopina i Wały gen. Sikorskiego, w terminie od sierpnia 2019 do lipca 2020 r., prace przeniosą się na al. św. Jana Pawła II, przy czym ten etap budowy będzie podzielony na dwa podetapy, tj. podetap 1 - kiedy ruch samochodowy będzie odbywał się po jezdni wschodniej oraz podetap 2 - kiedy ruch zostanie przełożony na jezdnię zachodnią.

Etap III - ostatnim etapem robót budowlanych będzie przebudowa pl. Niepodległości, której realizację zaplanowano w terminie od stycznia do lipca 2020 r. Prace będą obejmowały budowę węzła torowego na pl. Niepodległości z połączeniem nowego odcinka torowiska w al. św. Jana Pawła II oraz przebudowę fragmentów istniejącego torowiska wzdłuż ulic Kraszewskiego i Czerwona Droga.

O zmianach w organizacji ruchu i w komunikacji miejskiej w poszczególnych etapach będziemy informować na bieżąco.

Warto wiedzieć

Plac Rapackiego zyska nowe oblicze w ramach projektu „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”. Generalnym wykonawcą jest wyłonione w przetargu polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Balzola Polska Sp. z o.o. oraz Construcciones y Promociones Balzola S.A. Inwestycja realizowana jest w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, gdzie to wykonawca jest odpowiedzialny zarówno za opracowanie dokumentacji projektowej jak i realizację robót budowlanych. Umowę z wykonawcą podpisano 23 stycznia 2018 r. Wartość robót budowlanych wraz z projektowaniem to niemal 66,9 mln zł brutto.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • W intencji miasta
    Miasto
    24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • Na zdjeciu: na krzesłach siedzą uczestnicy otwarcia hali produkcyjnej
    Biznes, Miasto
    Firma Swimer uroczyście otworzyła nową halę produkcyjną. 25 czerwca 2024 roku przy Płaskiej 64 prezes zarządu Łukasz Otremba wraz rodziną i zaproszonymi gośćmi przeciął wstęgę na otwarciu nowej inwestycji.
  • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
    Eko, Miasto
    Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Delegacja z Guilin w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przedstawiciele miasta partnerskiego Guilin na czele z zastępcą burmistrza panem Wang Xin odwiedzili Toruń. 25 czerwca 2024 r. spotkał się z nimi prezydent Paweł Gulewski. Goście z Guilin są uczestnikami odbywającej się w Bydgoszczy w dniach 24-26 czerwca 2024 Światowej Konferencji Kanałów (World Canals Conference - WCC) organizowanej pod...
  • 22 czerwca 2024 roku hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 24 stała się areną wyjątkowego wydarzenia - uroczystych obchodów 30-lecia klubu MKS Katarzynka Toruń oraz 45-lecia pracy trenerskiej Bonifacego Karnowskiego.
  • Do 28 czerwca 2024 r. można składać oferty w Konkursie Pozytywnie Otwarci.
  • 24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • 25 czerwca rozpoczyna się 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Podczas uroczystej gali otwarcia nagrody odbiorą aktorki Magdalena Różczka i Ewa Wiśniewska.   Konkurs filmów polskich From Poland rozpocznie się pokazem produkcji Sami swoi. Początek o 19:30 w Cinema City, po którym z widzami spotka się reżyser Artur Żmijewski. W tej lokacji pokażemy...
  • Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • Pracownia przyrodnicza w Szkole Podstawowej nr 5 zyskała nowe wyposażenie – pomoce dydaktyczne oraz meble. W roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono w niej szereg ciekawych zajęć.
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UM oraz Stowarzyszenie GoSport zapraszają na „Historyczny Rajd Rowerowy” śladami mniej znanych rocznic, które miały istotny wpływ na historię Torunia. 30 czerwca będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta.