10 lat temu pomknął tramwaj na Bielany | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

10 lat temu pomknął tramwaj na Bielany

Miasto, MZK
Data publikacji: 25 czerwca 2024
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu: tramwaj jedzie po zielonym torowisku, czyli torowisku porośniętym trawą

Minęło już 10 lat od dnia, w którym w Toruniu otwarto nową wówczas trasę tramwajową na Bielany. Z tej okazji na zaprzyjaźnionej stronie internetowej "Historia transportu publicznego" ukazał się artykuł o inwestycji, która połączyła miasteczko uniwersyteckie z osiedlami Rubinkowo i Na Skarpie. My także dorzucamy garść wspomnień.

Otwarcie nowej trasy na Bielany było nie lada wydarzeniem w historii toruńskiego transportu publicznego. Poprzednią tak dużą inwestycję – trasę tramwajową z centrum do ul. Olimpijskiej - oddano blisko 28 lat wcześniej.

Trasa przebiega z centrum, od wybudowanego także wówczas węzła przesiadkowego na al. Solidarności, do pętli Uniwersytet. Tam, gdzie było to możliwe, a więc w odrębnym pasie, poza jezdnią, powstało zielone torowisko.

Inwestycję zrealizowano przy wsparciu unijnym, jako część projektu „Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013”, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

Po raz pierwszy w historii Torunia tramwaj pojawił się przed rektoratem UMK 28 maja 2014 r. Tego dnia wykonano pierwsze próby z użyciem taboru tramwajowego na nowo wybudowanej linii na Bielany. Był to pierwszy przejazd techniczny, od ul. Sienkiewicza do kampusu, który miał wskazać ewentualne usterki. Żadnych niedociągnięć nie wykryto i 24 czerwca linię uroczyście uruchomiono.

O trasie na Bielany można poczytać na stronie Historia transportu publicznego. Autorem publikacji jest Jakub Lipski.

>>> Więcej wspomnień

Fot. Łukasz Liczmański

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Na zdjeciu: propotyp Toruńskiej Karty Miejskiej w tle czytnik kart
    Miasto
    Trwa głosowanie na nazwę dla Toruńskiej Karty Miejskiej. Do wyboru są trzy propozycje.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%.
    W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.
  • 9 lipca 2024 r. z super uczennicą Natalią Radia i jej rodzicami spotkał się Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
    Miasto
    Na koniec 8 klasy szkoły podstawowej miała średnią 5,9. Dodatkowo przez 5 ostatnich lat nie opuściła żadnej lekcji, dzięki czemu zachowała 100% frekwencję. 9 lipca 2024 r. z super uczennicą Natalią Radia i jej rodzicami spotkał się Prezydent Torunia Paweł Gulewski. Natalia Radia jest absolwentką Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grębocinie. W...
  • Miasto
    Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Kultura, Miasto
    Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • Najbliższe dni będą bardzo pracowite na Szosie Okrężnej. Od dziś (9.07.2024 r.) na odcinku od Łukasiewicza do Gagarina wykonawca rozpoczął budowę drogi rowerowej.
  • 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych (U15 / OPEN) wzięło udział w drugim wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbyło się 6 lipca 2024 r. na boisku IX LO przy ul. Rydygiera na Rubinkowie.
  • Po ukończeniu 100 lat seniorzy otrzymują specjalną premię za wiek, czyli tzw. świadczenie honorowe. Na Kujawach i Pomorzu dodatkowe pieniądze z ZUS-u otrzymuje 220 osób. Najstarsza z nich ma 109 lat i mieszka w Toruniu. Świadczenie honorowe przyznawane jest osobom, które ukończyły 100 lat życia. Jest dożywotnie i wypłacane, co miesiąc w wysokości...
  • Trwa głosowanie na nazwę dla Toruńskiej Karty Miejskiej. Do wyboru są trzy propozycje.
  • - W okresie od godz. 11:30 dnia 9 lipca do godz. 20:30 dnia 10 lipca 2024 r. prognozuje się upał - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Rozpoczynamy I etap konsultacji nad Programem współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza do udziału w Wakacjach w Muzeum.
  • Uczestnicy Historycznego Rajdu Rowerowego poznawali dzieje Torunia z perspektywy rowerowego siodełka. Podczas  niedzielnego przedpołudnia  odwiedzili korty tenisowe na Skarpie, Przystań Toruń, salę gimnastyczną przy ul. Mickiewicza i Uczelniane Centrum Sportowe UMK  przy św. Józefa.  Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Paryżu w dniach 26...