Tramwajem przez kwietną łąkę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tramwajem przez kwietną łąkę

Inwestycje, MZK
Data publikacji: 23 lipca 2019
Autor: Sylwia Derengowska

Nowe drzewa, krzewy i trawy, a także po raz pierwszy zaprojektowane w Toruniu łąki kwietne – tak będzie wyglądało zagospodarowanie terenów zieleni przy realizacji kolejnego projektu komunikacyjnego, którego głównym elementem jest budowa nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar.

Projekt "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II" o całkowitej wartości ponad 400 mln zł zawiera osiem zadań, dzięki którym zostanie usprawniony transport publiczny w mieście. Głównym jego punktem jest budowa linii tramwajowej na tzw. osiedle Jar. Nowa linia przebiegać będzie z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego do nawrotu w ul. Strobanda. W ramach projektu zmodernizowane zostaną także odcinki torowisk wraz z siecią trakcyjną wzdłuż ulicy Bydgoskiej, Szosy Lubickiej, ul. Broniewskiego, Kraszewskiego, Warneńczyka i Gogi. Kupimy też pięć składów tramwajowych, trzy pojazdy techniczne i sześć autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą.

Przedsięwzięcie jest jeszcze w fazie projektowania, ale już teraz wiadomo, że w ramach zadań związanych z budową i modernizacją torowisk planuje się zastosowanie tzw. „zielonych torowisk”. Tego typu rozwiązania będą zastosowane na odcinkach wydzielonych torowisk, czyli znajdujących się poza jedniami ulic. Oprócz podstawowego waloru estetycznego zielone torowiska wpłyną również na poprawę stanu środowiska naturalnego. Dzięki zastosowanej konstrukcji i nawierzchni roślinnej takie torowisko będzie ograniczało drgania i hałas oraz absorbowało pyły z ulicznego powietrza. Zatrzyma też wilgoć, dzięki czemu zminimalizuje efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła.

Wszystkie tereny zielone znajdujące się w sąsiedztwie robót będą odnawiane do stanu istniejącego. Dodatkowo przewiduje się nasadzenie drzew i krzewów oraz urządzenie trawników. Warto dodać, iż przy budowie nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar projektanci zieleni przewidzieli po raz pierwszy w Toruniu stworzenie tzw. łąk kwietnych. Jest to rozwiązanie coraz częściej stosowane przy aranżacji zieleni miejskiej.

Łąki kwietne są doskonałym rozwiązaniem urbanistycznym, np. wzdłuż pasów ruchu miejskiego. Wykorzystanie roślin łąkowych nie tylko realnie ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, ale sprzyja też oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń. Łąka jest o wiele silniej ukorzeniona niż trawnik, bardziej odporna na podtopienia i długie susze, a także wzbogaca miejski ekosystem. Jako oaza bioróżnorodności daje pożywienie i schronienie pożytecznym owadom, ptakom i małym ssakom

Ważne jest także to, że nie trzeba jej kosić tak często jak trawnika, a więc w mieście będzie mniej hałasu emitowanego przez kosiarki, a przy okazji koszenia nie będą ginąć mieszkające w trawie stworzenia, np. krety czy jeże.

Ponieważ przedsięwzięcie jest jeszcze w fazie projektowania, nie ma jeszcze ostatecznego projektu zagospodarowania terenów zielonych całej inwestycji. Wiadomo już jednak, jak będzie wyglądał północny odcinek, od torów kolejowych przy ul. Legionów do skrzyżowania ul. Watzenrodego ze Strobanda. Projekt nasadzeń zieleni obejmuje przede wszystkim skrzyżowania oraz rondo. Na pozostałych terenach zieleni wykonane zostaną trawniki i łąki kwietne. Projekt zakłada wprowadzenie zieleni niskiej w postaci traw ozdobnych i bylin oraz wysokiej w postaci drzew. Drzewa zaprojektowano w miejscach, gdzie pozwala na to uzbrojenie podziemne. Zgodnie z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony środowiska w Bydgoszczy, nie wprowadzano nasadzeń drzew na ul. Watzenrodego w celu zachowania bezdrzewnego pasa, ze względu na pozostawienie „korytarza” dla nietoperzy. W zamian za to zdecydowano o wprowadzeniu wielkopowierzchniowych łąk kwietnych.

Do nasadzeń wybrano: rozchodnik okazały (473 szt.) miskant chiński (366 szt.), rozplenicę japońską (900 szt.)ą turzycę muskogeńska (1254 szt.), turzycę Buchanana (852 szt.), dąb szypułkowy (8 szt.). Dobrano takie gatunki, które są odporne na skrajne warunki atmosferyczne oraz takie, które będą atrakcyjne przez cały rok. Powierzchnia samych łąk kwietnych ma wynieść niemal 6,9 tys. m2, a pozostałej zieleni w tym zakresie projektu - 632,7 m2.

Zieleń na pozostałym obszarze inwestycji jest jeszcze w trakcie projektowania.

fot. MZK Toruń

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • W intencji miasta
    Miasto
    24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
    Eko, Miasto
    Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Na zdjeciu: na krzesłach siedzą uczestnicy otwarcia hali produkcyjnej
    Biznes, Miasto
    Firma Swimer uroczyście otworzyła nową halę produkcyjną. 25 czerwca 2024 roku przy Płaskiej 64 prezes zarządu Łukasz Otremba wraz rodziną i zaproszonymi gośćmi przeciął wstęgę na otwarciu nowej inwestycji.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Delegacja z Guilin w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przedstawiciele miasta partnerskiego Guilin na czele z zastępcą burmistrza panem Wang Xin odwiedzili Toruń. 25 czerwca 2024 r. spotkał się z nimi prezydent Paweł Gulewski. Goście z Guilin są uczestnikami odbywającej się w Bydgoszczy w dniach 24-26 czerwca 2024 Światowej Konferencji Kanałów (World Canals Conference - WCC) organizowanej pod...
  • 22 czerwca 2024 roku hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 24 stała się areną wyjątkowego wydarzenia - uroczystych obchodów 30-lecia klubu MKS Katarzynka Toruń oraz 45-lecia pracy trenerskiej Bonifacego Karnowskiego.
  • Do 28 czerwca 2024 r. można składać oferty w Konkursie Pozytywnie Otwarci.
  • 24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • 25 czerwca rozpoczyna się 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Podczas uroczystej gali otwarcia nagrody odbiorą aktorki Magdalena Różczka i Ewa Wiśniewska.   Konkurs filmów polskich From Poland rozpocznie się pokazem produkcji Sami swoi. Początek o 19:30 w Cinema City, po którym z widzami spotka się reżyser Artur Żmijewski. W tej lokacji pokażemy...
  • Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • Pracownia przyrodnicza w Szkole Podstawowej nr 5 zyskała nowe wyposażenie – pomoce dydaktyczne oraz meble. W roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono w niej szereg ciekawych zajęć.
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UM oraz Stowarzyszenie GoSport zapraszają na „Historyczny Rajd Rowerowy” śladami mniej znanych rocznic, które miały istotny wpływ na historię Torunia. 30 czerwca będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta.